Beszámoltak a jóról, dolgoznak a problémák megoldásán
Közélet

Beszámoltak a jóról, dolgoznak a problémák megoldásán

 A gyerekek – főként a hátrányos helyzetűek - voltak a középpontjában az éves jelzőrendszeri értekezletnek. A szakemberek, intézményi felelősök elmondták a tapasztalataikat az elmúlt egy évről és megbeszélték a megoldásra váró feladatokat Tizenévesen szülő, felkészületlen anyukák, tudatmódosító szereket használó fiatalok, szülők, akik nem működnek együtt az intézményekkel- többek között ilyen problémákat vázoltak fel a szakemberek, de kiemelték az eredményeket is. Pozitívum például, hogy egyre többen ismerik fel a tanulás fontosságát

A Család- és Gyermekjóléti Központ és Szolgálat éves jelzőrendszeri értekezletre hívta az oktatási intézmények szakembereit és azokat, akik munkájuk során gyermekek problémáival is foglalkoznak. Sáfár Benedek a Család- és Gyermekjóléti Központ és Szolgálat vezetője kihangsúlyozta, hogy jó szakmai csapat dolgozik a hátrányosabb helyzetű gyerekek helyzetének javításán

Szűcs Csaba alpolgármester azt mondta vannak még feladatok, de ezek megoldását segíthetik a küszöbön álló, áprilisban, májusban induló pályázatos programok is.Szűcs Csaba szerint most az egyik fő problémát a fiatalon, tizenévesen szülő lányok okozzák, akik még alkalmatlanok a gyermeknevelésre. Tőlük van, hogy ki kell emelni a gyerekeket és nevelőszülőkhöz adni, ezért is kell még nagyobb hangsúlyt helyezni a megelőzésre, de vissza kellene szorítani a tudatmódosító szerek használatát is, ami sajnos elterjedt a fiatalok egy részénél – mondta az alpolgármester. Ezek mellett vannak pozitív elmozdulások is, például egyre többen ismerik fel a tanulás fontosságát – fűzte hozzá.

A tanácskozáson az intézmények képviselői is megosztották tapasztalataikat. Az óvodák, iskolák nap, mint nap találkoznak például a tisztaság kérdésével, így gyakran a gyermek mosdatásával kell kezdeniük a napot. A védőnők például arról számoltak be, hogy a külterületeken élő szülők egy része többszöri felszólításra sem viszi be gyermekét a szűrővizsgálatokra, kötelező oltásokra, ilyenkor például a Családsegítőhöz fordulnak, de a mezőőrök, tanyagondnokok is sokat segítenek a külterületeken élők elérésében.

Óvónők például arról beszéltek, hogy a szülők egy része nem működik együtt az intézménnyel, például nem járatják rendszeresen gyermekeiket, vagy az irataik nincsenek rendben, de az is gyakori, hogy nem újítják meg időben a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt. Az értekezleten elhangzottakból egy összegző anyag is készül majd és a képviselő-testület elé kerül a beszámoló.

Fotók: Csóti Gábor