Bibósok tudással, büszkén, tánccal az érettség felé (galéria)
Közélet

Bibósok tudással, büszkén, tánccal az érettség felé (galéria)

Péntek este hat órakor a Bibó István Gimnázium aulájában 3 végzős osztály kapta meg a maturanda jelvényt a szalagavató rendezvényen. Csorba Imre igazgató köszöntötte beszédében az érettségire készülőket, majd a sportcsarnokban teltház előtt mutatták be táncaikat, más kulturális műsorokkal színesítve a diákok. A háromórás műsor végén aztán a szülők, hozzátartozók köszöntötték az est főszereplőit.

A Bibó István Gimnázium aulájában sorakoztak fel a 12., 12. A, és 12. C osztály tanulói a tanári kar és a meghívott vendégek előtt a szalagavató rendezvényen október 20-án este hatórakor. Az osztályok egységes, elegáns öltözetben vonultak be az iskola zászlóvivői melletti széksorokhoz és foglaltak helyet, majd egyenként felolvasták a végzős diákok nevét osztályonként.

A gimnázium aulájában, az iskolazászló mellett sorkoztak fel a maturandák

A szalagtűzést az osztályfőnökök végezték el néhány jó szó és ölelés kíséretében. A diákok büszkén, sokan elfogódottan, meghatódva fogadták a szalagtűzés ceremóniáját. Miután megkapta minden diák a maturanda feliratú  jelvényt, a kijelölt tanulók virággal köszöntötték az osztályfőnökeiket. Ezt követően az egykori polgármesterről, dr. Várnai Lászlóról elnevezett díjat adta át özvegye, dr. Várnai Lászlóné, a gimnázium tehetséges diákjának, Adorján Alex Imrének. A 12. A osztályos tanuló kitűnő tanulmányi eredménye mellett a tanulmányi versenyeken elért sikereivel emelkedett ki diáktársai közül, amivel kiérdemelte a díjat.

Dr. Várnai Lászlóné, Adorján Alex Imrének adta át a dr. Várnai László emlékdíjat

Az aulában történt szalagtűzés utolsó elemeként, Csorba Imre az intézmény igazgatója köszöntötte a diákokat rövid beszéddel. Csorba Imre igazgató - többek között - a következőket mondta beszédében a végzősöknek. 

Csorba Imre igazgató beszéde közben

„Azt is vegyétek figyelembe, hogy a bibós név kötelez benneteket. „Exempla docent.” – „A példák tanítanak.” Az elődök teljesítménye kötelezi az utánuk jövőket a jó eredmények elérésére. Hosszú idő átlagában – évente - a bibós tanulók 90%-át veszik fel a felsőoktatási intézményekbe. A végzősök nyelvvizsgáinak a száma mindig több, mint ahányan ők vannak. Igazgatóként legalább ilyen eredményt kívánok nektek is!

A szalagtűzést követően elvonultak osztályfőnökeikkel a végzősök

Az ember életében egy nap egy pillanat. Észrevétlen illannak el így az évek. De a mai nap csupa izgalmas esemény, csupa odafigyelés, csupa pompa. A pillanat törtrészei. A csarnokban egyre fokozódik a várakozás. Még hátra van a nagy fellépés, egy újabb törtrész-pillanat. Az est további része szóljon arról, hogy felnőtt korotok hajnalán úgy éljétek át a napot, a nagy egész pillanatot, hogy örökre bevésődjön az emlékezetetekbe. Legyen ez a nap különleges élmény, siker, elismerés! Izguljunk együtt! Értetek!”

Az angol keringővel nyitották a táncos előadásokat

A tanulók a direktori beszéd után az igazgatóval és osztályfőnökeikkel karöltve kivonultak az aulából, majd a szalagavató rendezvény a sportcsarnokban folytatódott, ahol teltház fogadta a táncokra érkező fiatalokat. A műsorvezetők a közönséggel ismertették a programot, felolvasták számukra is a végzős diákok nevét és kezdődtek a bemutatók, elsőként a nyitó évfolyamtánccal.  

Elegáns, könnyed, látványos mozdulat az angol keringő közben

A táncok sora az angol keringővel indult. Az angol keringő bemutatott koreográfiáját, a mozdulatok finomságait Boda Brigitta tanított be a szereplő diákoknak. A végzősök táncai között, az átöltözési időt kitöltve színvonalas kulturális programot kínáltak a gimnáziumi szervezők. A keringőt követően Zámbó Zétény mondta el kedvenc versét, majd az iskola két tanulója Máté Milán és Kovács Karina, akik a pro urbe díjas Stúdió 2000 TSE versenyzői, standard táncokat mutatott be a közönségnek.

Közel-keleti, meseszerű atmoszféra kísérte az egyik osztálytáncot

Az alaphangulatot megadta a nyitótánc a várva várt osztálytáncokhoz. Elsőként egy távol-keleti miliőt sejtető táncot láttak a nézők. Jókedvű fiatalok tűntek fel az imitált sivatagi dűnék között, akik egy rejtélyes tárgyat pillantottak meg a kígyóbűvölő kezében. a kíváncsi csapat azonnal nyomába eredt, hogy megszerezze a kincset és innen jött egy varázslatos, látványos koreográfia, keleti hangulatú muzsikával. A táncukat Szabó Ádám tanította be. A tánc után Hunyadi Janka és Grúber Noémi, szintén végzős tanulók a 4street – Mesélek a bornak dalfeldolgozást énekelték el.

Zámbó Zétény versel

Az iskola falai közt egy rég nem látott tánccal folytatódott az előadássorozat. Egy megszakadt hagyományt elevenítettek fel a diákok soron következő bemutatójukkal. A palotás a 19 század óta hagyományosan a magyar arisztokrata bálok nyitótánca volt, a végzős osztály most önálló műsorszámként tisztelgett a hagyományok előtt. A palotást Mándity László tanította meg a fellépőknek. A palotás méltóságát egy ének oldotta a Barna Simon és Zámbó Luca kettős jóvoltából, akiket Lajkó Róbert tanár úr gitáron kísért. A zeneszám pedig Ákos Keresd meg a lányt dala volt.

A palotás sok év után került vissza a táncrendbe

A következő, a 12. „A” osztálytánca az 50-es évek Amerikájába kalauzolt a nagyérdeműt. Fülledt utcák, hajnalokba érő mulatozások, benzinfaló izomautók és persze a motoron száguldozó, bőrdzsekis lányok képe tárult a nézők elé. A látványában mozgalmas, virtuóz betéteket tartalmazó, dinamikus koreográfiát Szőke József iránymutatása mellett sajátították el a táncparkettre lépő végzős diákok. 

Részlet a közel-keleti hangulatú táncból

A 12. „C”-sek a magyar szívnek oly kedves labdarúgást idézték meg a Bibó Gimnázium Sportcsarnokának küzdőterén. A bibósok egy saját rendezésű foci VB-ét mutattak be az alkalmi szalagavatós szurkolóknak. Jókedv, felszabadultság, akrobatika jellemezte a „bibós VB” mérkőzését, ahol mindenki nyert, de legfőképp a közönség, aki szűnni nem akaró tapssal biztatta kedvenceiket a Horváth István Sportcsarnok arénájában. A koreográfiát Juhász Ágnes és Tóth Szilárd, a Stúdió 2000 TSE táncpedagógusai tanították be a tanulóknak. A focilázból egy négykezes zongoradarab rántotta ki a közönséget Németh Buhin Beatrix és Juhászné Zelei Judit tanárnője előadásának köszönhetően. A diák-tanár páros Glinka Barcarolla című művét adták elő.

A pomponos lányok látványos hátteret adtak a bibós foci VB-nek

A bálok és a bibós szalagavató fénypontja, a több mint 200 éves Wiener Walzer zárta a táncok sorát. A klasszikus tánclépéseket Juhász Ágnes és Tóth Szilárd sajátíttatta el a keringő résztvevőivel. A bécsi keringő természetesen osztatlan sikert aratott a közönség körében. A bemutató végén és a hivatalos program zárásaként megköszönték a diákok Édes Anna, Felnagy Krisztián, Husti Áron, és Rapcsák Csaba tanároknak, hogy részt vettek a táncokban és ugyancsak kifejezték hálájukat Csukáné Gombos Erzsébet tanárnőnek, hogy segítette az egyéni énekes számokat. A szalagavató estet a szülők és hozzátartozók baráti beszélgetése, virágátadása, közös fényképkészítései zárták.

Akrobatikus pillanat az 50-es évek amerikai atmoszféráját idéző koreográfiából

A Halas Televízió többkamerával rögzítette a több, mint 3 órás szalagavató eseményeit, amelyből későbbi műsoraiban, a Hírnaplóban, a Kultúrkép Magazinban és a Mozaik rovatokban láthatnak olvasóink, nézőink részleteket! Az eseménye több száz fotót készített szerkesztőségünk, amelyekből a Halasmédia közösségi oldalán osztunk meg galériákat.

A bécsi keringő rendezvényzáró képe

Kép-szöveg: Kovács Iván