Dolgoznak a baktériumok, jól teljesít a szennyvíztisztító
Közélet

Dolgoznak a baktériumok, jól teljesít a szennyvíztisztító

Két évvel ezelőtt, 2014 márciusában adták át a megújult halasi szennyvíztisztító telepet. Ez volt a város történetének eddigi legnagyobb beruházása. A 4,2 milliárdos szennyvízcsatorna program keretében új alapokra helyezték a szennyvízkezelést, kiépítettek a város területén mintegy 50 kilométernyi csatornaszakaszt és 5 új átemelőt, valamint teljesen megújult a szennyvíztisztító telep.

Az óriási medencében biológiai tisztítás folyik, vagyis baktériumok tisztítják a szennylét, amit a folyamat közben levegőztetnek és kevernek. Az ülepítés után a tisztított víz kikerül a természetbe, a megmaradó szárított iszap pedig egy tárolóba.

Most, két év után visszamentünk megnézni, hogyan üzemel az új technológia. Mint kiderült a korábbinál messzemenően jobb értékeket mutat a folyamat végén a telepről kikerülő víz. Új helyzetek még most is adódnak. A menet közben felmerülő kérdéseket a kivitelezőkkel folyamatosan korrigálják – tudtuk meg Szilágyi Zsolt szennyvízágazati üzemvezetőtől.

medensze

A tisztító jelenleg 75 százalékos hidraulikai terheléssel dolgozik, ami azt jelenti, hogy naponta 3200 köbméternyi szennyvíz érkezik be a városból. Fogadni 4290 köbmétert is tudnának naponta. A szervesanyag-terhelés viszont ennél az aránynál magasabb, vagyis kevesebb, de „töményebb” víz érkezik be. Ennek a csökkentésére ellenőrzésekbe fognak, a nagyobb bebocsátókat például konyhákat fogják figyelni. A kevesebb szennyvíz azt is jelzi, hogy spórol a lakosság a vízzel.

A szolgáltató azt kéri a lakosságtól, hogy rendeltetésszerűen használják a rendszert, vagyis csak az kerüljön a szennyvízcsatorna hálózatba, ami oda való, Aki pedig még nem csatlakozott a hálózathoz tegye meg, mert ha nem, talajvédelmi bírságot kell fizetnie. A rákötések módjáról a vízszolgáltatónál lehet érdeklődni.
Szöveg-fotó: Fehér Erika