Egy nap a korababákért
Közélet

Egy nap a korababákért

Csütörtökön délelőtt a Közösségek Házában a koraszülött apróságokért zengett a dal, szóltak az énekek, perdültek táncra gyermekek és szüleik. A Ringató foglalkozás ezúttal más volt, mint a többi alkalomkor. A Közösségek Házának termét teljesen megtöltötték a kicsik és jókedvű anyukáik.

 

Vadai Henrietta foglalkozásvezető elmondta, hogy a Ringató elsődleges célja a korai fejlődési szakaszban a baba-mama közelség, intimitás elmélyítése, amely közös énekekkel, hangszerekkel kísért rigmusokkal, összhangban végzett gyakorlatokkal történik. A mostani alkalom azért volt a megszokottól eltérő, mert a Koraszülöttek világnapjához csatlakozva többen lila ruhákat, kiegészítőket öltöttek magukra. Látva a boldog gyermekarcokat, feloldódott szülőket, egy valóban teljesen különleges közegben érezhettük magunkat. Ilyen harmonikus légkörben csendült fel többek között a Cifra palota című dal is, melynek második versszakát kifejezetten a koraszülött gyermekeknek „küldték” a jelenlévők: „Kicsi vagyok én, majd megnövök én, esztendőre vagy kettőre legény leszek én!”

Ki számít koraszülöttnek?
A mai napon világszerte a koraszülött csecsemőket ünneplik, azokat a kis hősöket, akik legtöbbször édesanyjukon kívül álló okok miatt érkeznek hamarabb az optimális 40. hétnél. A számoknál maradva, a várandósság 24. és 37. hete között világra jött babák tekinthetőek koraszülöttnek, és Magyarországon megközelítőleg minden 10. terhességet érint a jelenség. Rizikófaktorként szerepet játszhat az anya életkora (18 év alatt és 40 év felett magasabb a kockázat), az ikerterhesség, terhességi cukorbetegség, magas vérnyomás, húgyúti fertőzések, korábbi koraszülés, a stresszes életmód, a rossz szociális és higiénés körülmények, a dohányzás, az alkohol- és drogfogyasztás. Sajnálatos módon a koraszülés bárkivel megtörténhet, még abban az esetben is, ha nem állnak fenn kockázati tényezők, és a lehető legkörültekintőbben jártak el a terhesség során. A koraszülött intenzív osztályról való hazaengedést követően utógondozás és korai képességgondozás biztosításával ezek a csöppségek is teljes értékű életet élhetnek.
Kép és szöveg: Lunger Krisztina (GALÉRIA)