Ékes hálaadás
Közélet

Ékes hálaadás

Péntek délelőtt a Református Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény (Református EGYMI) kiskunhalasi székhelyén, avagy ahogy többen ismerik, az Ékes Kapu intézményben zsúfolásig telt az emeleti aula gyermekekkel, fiatalokkal, gyógypedagógiai szakemberekkel, vendégekkel. Az alkalom pedig egyetlen szóban megfogalmazható: hálaadás.


Hálát adni mindazért, amit mi, „hétköznapi” emberek gyakran elképzelni sem tudunk, vagy csupán elsiklunk azon dolgok felett, melyek az élet apró örömeit, sikereit, szépségeit jelentik. Természetesnek vesszük ebben a mai sztenderdizált világban, hogy nekünk minden megadatott, minden „jár”, holott igenis köszönettel tartozunk azért, hogy minden érzékszervünket optimálisan használni tudjuk, hogy elménkkel a környezetünk eseményeit feldolgozzuk, hogy egyszerűen létezünk, és vagyunk egymásnak…a felsorolás pedig folytatódhatna még kinek-kinek gondolata szerint. Különös módon, akiknek az előbbiek részben vagy teljes egészében nem adatnak meg, Ők azok, akik a legtöbb hálával viseltetnek környezetük felé. Maruzsenszki Ernesztina intézményvezető a Hálaadásnapi műsor megnyitó beszédében további gondolatébresztőkkel szolgált.

- Nem tudom, Önök hogy vannak ezzel, de én mostanában sokat keresgélek. Néha hosszú percekig keresem a megfelelő szavakat, hogy pont azt mondjam el, amit szeretnék. Persze, előbb-utóbb minden, ami fontos, előkerül, néha pont akkor, amikor már nem is keresem. Egy-egy esetben el is szoktam csodálkozni azon, miért is volt olyan fontos nekem valamikor… Sok fontos embert vártunk ma ide, s mindannyian, akik itt vagyunk, fontosak vagyunk. Mindannyian! Fontosak vagyunk egymásnak, és közösen adhatunk hálát a létezésünkért- fogalmazott.

- A jelenlévő közösség tagjai nagyon különböznek egymástól, különbözünk egymástól látásunkban, mozgásunkban, és biztos vagyok benne, hogy abban is különbözünk, pont most kinek mi forog a fejében, a szívében, kiben milyen érzések kavarognak, vagy nem kavarognak. Mindenkinek, mindenkor van lehetősége, hogy ártatlan kezű legyen és tiszta szívű. Ez a biztos egyformaságunk! Külön hálát adok ma, hogy ez a város és gyülekezet, és mi, mindannyian ittlévők hiszünk abban, hogy a különbségeinkkel együtt élhető az élet, és van mit meglátnunk egymástól, fontosak és szerethetőek vagyunk mindannyian. Próbáljunk meg együtt hálát adni, a küzdők a nem küzdőkkel, az azonosságainkért és a különbségeinkért, valamint az Ékes Kapu létezéséért, mert most itt, minden zeg-zugban tetten érhető a különbségek összetartozása- tette hozzá az intézményvezető.

Ezt követően Dunai Attila és Cseresnyés Imréné a kiválasztott Bibliai szakaszból olvastak fel, amit a „Menjetek be kapuin hálaadással” kezdetű ének követett. Bödecs Pál lelkész szintén köszöntötte a megjelenteket, majd Vincze József saját verset szavalt. Kiskunhalas utolsó cipészmestere, Németh János is ellátogatott a műsorra, akinek önzetlenségét mutatja, hogy a több zsák, különböző színű bőr adományozásán túl megtanította, hogyan kell a bőrt kifeszíteni és megmunkálni. Baki Károly szintén szólt a vendégekhez, majd Hódos Bernadett nem mindennapi formáját választotta a hálaadásnak. Interaktív segítséggel mondott köszönetet mindazoknak, akik segítették azon az úton, amin most halad, és amivel meglelte a reményt, a mosolyt, és örömtelibb napokat.

Az Ékes Kapu diakóniai díjátadásáról is esett szó, mely a rendezvény előtt már megtörtént, hiszen a díjazott szeretne megmaradni a névtelenség árnyékában, nem kérkedve ezzel az elismeréssel, ám annál nagyobb boldogság töltötte el, hogy idén neki ajándékozták a díjat. Rikk Szilvia méltatta a további díjazottakat: Pálfiné Katalint, Csaplár Helgát, valamint a Gyülekezetet. Hallhattunk még szatmári népdalcsokrot az Ékes együttes előadásában, majd versmondás és ének színesítette tovább a gazdag előadást. Végezetül a Csaplár Helga segítségével készülő bőrdíszműves tárgyak megtekintésére nyílt lehetőség.
Kép-szöveg: Lunger Krisztina