Életet adományozó kórház a halasi
Közélet

Életet adományozó kórház a halasi

A Magyar Kórházszövetség XXXV. Kongresszusán, Tapolcán kapta meg a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház a Szegedi Tudományegyetem Oktató Kórháza ezt az országos elismerést.  A szervátültetés sokak életét menti meg, az ebben való részvétel egy kemény és összetett csapatmunkát igényel, és ez itt Kiskunhalason példaértékűen működik.

A kórház intenzív osztályvezető főorvosának Dr. Lovas Andrásnak és munkatársainak összetett, magas színvonalú szakmai munkája érdemelte ki ezt az elismerést.

- Ez egy nagyon komoly szervezettséget és egy nagyon biztos háttérintézményt megkövetelő eljárásrend, amit egyébként a magyar szabályok és törvények nagyon pontosan szabályoznak, hogy kit lehet agyhalottá nyilvánítani. Nyilván az első és legfontosabb lépése az, hogy felismerjük, hogy ki lehet potenciálisan agyhalott, és utána a megfelelő, nagyon szigorú vizsgálatokat kell elvégezni, hogy a szerveket el tudjuk távolítani és megkaphassák azok, akik ezáltal jobb életminőséggel élhetnek tovább. Egy ilyen a donációval akár három-négy embernek az életminőségén is lehet javítani.

Jellemzően itt most veséről beszélünk, tüdőről, szívről és májról. Mindegyik szervnek a beültetése lehetséges Magyarországon is. Az Eurotransplant régióhoz tartozunk, ahol közel 90 millió ember lakik. Ennek az összefogásnak a segítségével lehetőség van arra, hogy több ember között lehessen elosztani a szerveket sokkal pontosabban, és abban az esetben, ha Magyarországról külföldi államhoz kerül szerv beültetésre, akkor más esetben mi ugyanígy cserébe kapunk vissza szerveket, tehát ez az együttműködés hozzásegíti ahhoz a magyar állampolgárokat is, hogy nagyobb eséllyel kaphassanak szervet, hogyha szervátültetésre várnak.

Dr. Lovas András főorvos

Dr. Szepesvári Szabolcs főigazgató hálás minden munkatársának, sok embernek segítettek már a szervdonáció során.

- Ez egy nagyon nagy dolog, egy kórház életében, főleg egy városi kórház életében. Ez azt jelenti, hogy egy nagyon magas szakmai színvonalú munkát végeznek a kollégáink, elsősorban ez az intenzív osztályt érinti. Itt a donorgondozáson van nagy hangsúly, felismerése annak, hogy ki lehet donor, annak a bejelentése, a szervezése, a donorgondozás végzése addig, amíg a donációra érkező team a szervek kivételére meg nem érkezik helybe. Ez egy nagyon összetett csapatmunkát igényel. Ugye azt megállapítani, hogy ki az az agyhalott, akiből olyan szerveket lehet esetleg arra váró embereknek biztosítani, akiknek az élete, az életminősége az ezen múlik, ez egy szemléletbeli változást igényel, amit az intenzív osztályunkon dolgozó csapat nagyon magas színvonalon művel.