Elhunyt Rózsika néni, a környék legidősebb holokauszt túlélője
Március 4-én éjszaka, otthonában érte a halál Krausz Dezsőnét, aki Kiskunhalason a köztudatban Rózsika néniként vált ismertté. Krausz Dezsőné az ország harmadik legidősebb holokauszt túlélője, városunkban élte le élete nagy részét. A család közölte, hogy temetése március 12-én, vasárnap 10.30 órakor lesz a Kiskunhalasi Izraelita Temetőben.
Fájdalomtól megtört szívvel tudatjuk mindenkivel, hogy nagymamánk, Krausz Dezsőné, Rózsika néni 2023. március 4-én éjszaka 99. életévében örökre elment… - áll az elhunyt egyik unokája közösségi oldalán, a ma megjelent szomorú hír.
Krausz Dezsőné hosszú élete során az emberi sors örömeinek és tragédiáinak minden szintjét megjárta. Rózsika néni 1924. szeptember 28-án született Hahóton, Szülei vegyeskereskedők voltak. A négy elemi és polgári iskola elvégzése után varrónőnek tanult. Iskolái befejeztével szakmájában dolgozott 1944-ig Hahóton. 1944. május elején szüleivel és bátyjával együtt a Zala megyei Pacsa községbe került, ahol gettóba zárták őket, majd onnan a nagykanizsai gyűjtőtáborba szállították. Innen egyenesen az Auschwitz-Birkenaui Koncentrációs Táborba vitték, ott szinte azonnal elválasztották a családjától. Egyedül maradt, soha többet nem találkoztak. A lágerben három hét után kiválasztották, és egy Buchenwald közelében épült földalatti lőszergyárban vitték, ahol 1944. június végétől, 1945. február végéig dolgoztatták. Az orosz csapatok közeledtével elhagyták a lőszergyárat. A német őrszemélyzet négy héten át gyalog meneteltette őket, hogy átadják az amerikaiaknak, akik nem bírták a gyaloglást, azokat helyben, az út szélén lelőtték. Az őrök lelki terrorjára egy jellemző példa, hogy menetelés közben magyar nóták dallamára, rögtönzött szövegre dalokat kellett énekelniük. Ezek lettek később, az úgynevezett lágernóták. 1945. július 9-én érkezett vissza Magyarországra, 1946 májusában, a Kiskunhalason élő nagynénjéhez költözött. Itt gyógynövény-felvásárlással foglalkozott. Az államosítás után újra nehéz helyzetbe került a „család”. 1949. június 9-én házasságot kötött Krausz Dezső asztalosmesterrel. Házasságukból két gyermek született, 1950-ben Éva és 1959-ben Zoltán. 1952-ben az ÁFÉSZ dolgozója lett, ahol ismét gyógynövényekkel foglalkozott, szeretett munkahelyéről 1979-ben ment nyugdíjba. Gyermekei házasságaiból 4 unokája született, két leány és két fiú.
A Kiskunhalasi Izraelita Hitközség elnöke, Ritter Nándorné a zsidó közösség nevében így búcsúzott Rózsika nénitől:
Nagy halottja van a Kiskunhalasi Zsidó Hitközségnek.
Közösségünk nagyrabecsült és szeretett tagja Krausz Dezsőné, Rózsika néni szombaton éjszaka visszaadta lelkét a Teremtőnek. Halálával egy korszak végleg lezárult mindannyiunk életében. Rózsika néni az utolsó olyan ember volt Kiskunhalason, aki a holokausztot át és túlélte. A harmadik legidősebb túlélő volt az egész országban. De nekünk az első marad, mindenben. Kitartásban, erőben, türelemben, példamutatásban és a hagyományokhoz való ragaszkodásban. Törékeny termetéből áradt a szeretet, a méltóság és a tisztelet. Olyan tulajdonságok ezek, melyek most a gyász és a fájdalom óráiban naggyá, még nagyobbá teszik őt! Legyen követendő példa valamennyiünk számára!
Drága emlékéből fakadjon áldás!
Báruch Dáján Háemet!
Krausz Dezsőné drámaian fordulatos életéről többször készült film. A Halas Televízió hosszabb lélegzetű beszélgetést rögzített Rózsika nénivel 2001-ben, Erről eddig senkinek címmel. Az egyórás összeállítás ide kattintva tekinthető meg! A családtól kapott tájékoztatás szerint Krausz Dezsőné temetése március 12-én, vasárnap 10 óra 30 perckor lesz Kiskunhalason, a Gólya utcában található izraelita temetőben.