(►) Elismerték a helyi értékeket
Ünnepség keretében vehették át az elismerő okleveleket mindazok, akik a kiskunhalasi Helyi Értéktár Bizottság döntése alapján az értéktárba felvett értékek tulajdonosai/képviselői. Több mint ötven ilyen oklevél került átadásra a Thorma János Múzeumban. Az eseményen Kuris István László alpolgármester és Kocsisné Varga Zsuzsanna mondott köszöntőt, majd Végső István ismertette a Helyi Értéktári Bizottság tevékenységét.
A Kiskunhalasi Települési Értéktár Bizottság és Halasi Városmenedzser Kft. közös rendezvényén ismerhette meg a nagyközönség az idén 10 éves helyi értéktár bizottságot, a szervezet működését és azokat a helyi értékeket, amelyek eddig már bekerültek ebbe a gyűjteménybe.
Az eseményen a Kiskunhalasi Népdalkör fellépését követően Kocsisné Varga Zsuzsanna múzeumvezető köszöntötte a megjelenteket, mint mondta, nagy öröm, hogy az átadónak az intézmény biztosíthat helyszínt.
Ha a múltunkról hitelesen szeretnénk tájékozódni, akkor általában múzeumba megyünk, hiszen az itt tevékenykedő szakemberek feladata, hogy a régi és a nem túl régi idők tárgyi és szellemi hagyatékát megőrizzék, összegyűjtsék, és a közönségnek bemutassák. A helyi érték a jelenleg is velünk élő örökség, amit úgy gondolom, hogy őriznünk kell. Az értéktár feladata meglátni, megláttatni egy-egy helyi közösség speciális értékeit. Nos, nézzenek körül, hogy mennyien töltöttük meg ezt a termet, és úgy tudom, hogy nem jött el mindenki. Mennyi érték van csak most itt jelen. Legyenek büszkék magukra, mi is büszkék vagyunk önökre, hiszen minden alkotás, minden, ami szerepel ebben az értéktárban, az egyedi és megismételhetetlen.
Kiskunhalas képviseletében Kuris István László alpolgármester mondott köszöntőt, a városvezető elismerően szólt a helyi értékekről.
A tíz évvel ezelőtt létrehozott Kiskunhalasi Települési Értéktár Bizottság elé az elmúlt évtizedben rengeteg figyelemfelhívó ajánlás érkezett. A helyi értéktárba, megyei értéktárba vagy ennél magasabb szintre kerülni nem csak egyfajta lehetőség, de a halasiak számára minőségi identitásnövelést is kell, hogy jelentsen. Az elmúlt tíz esztendő bizottsági munkája nem új értékek létrehozása volt, hiszen valamennyi már itt rejtezik, vagy rejtezett Kiskunhalas város közösségében, lakóiban, a város történelmében és területén. Hiszen ahogy nincs halasi lány, igaz szerető nélkül, úgy nincs értéktelen közösség sem Kiskunhalason. Arra kérem Önöket, hogy jártunkban-keltünkben fedezzük fel együtt Kiskunhalas még mindig nagyon sok rejtett értékét. 2024 a bizottsági munka második évtizedének küszöbe teljen azzal, hogy újra és újra összeülnek, és a bizottság meghozza döntését a felterjesztett helyi értékek értéktárba emeléséről. Köszönet minden ajánlásért és a bizottsági tagoknak a támogató hozzáállásért, szakmai döntésért. Köszönet az értékek megalkotásáért, ápolásáért és fenntartásáért. Szeretnénk, ha valamennyi korosztály, köztük a fiatalok is küldetésnek éreznék ezt a feladatot, ezért a ma letölthető, kinyomtatható, kitölthető és vissza szkennelhető forma helyett egy online űrlapot is létrehozunk, ahol a javaslatok akár webes felületen is beérkezhetnek a jövőben. Mindehhez a munkához kívánok mindenkinek, tartalommal teli kiskunhalasi sétákat, barangolást a városban és a természetben, vagyis még számos helyi érték felfedezését.
A kiskunhalasi Helyi Értéktár Bizottság tevékenységéről Végső István történész a Pásztortűz Egyesület elnöke adott részletes tájékoztatást beszámolt a további lehetőségekről, a hungarikummá válás folyamatáról is.
A Helyi Értéktárba való felvételről szóló okleveleket Kuris István László alpolgármester és Németh Györgyi könyvtárvezető, az értéktár bizottság elnöke adta át.
Az értéktárba most az alábbi helyi értékek kerültek be:
Baranyi László Kolping Család Egyesület
Baky kripta
Református templom
Szégyenkő
Régi református temető
Új református temető
Szent Péter Pál Római katolikus templom
Jézus szíve Római Katolikus Templom
Római Katolikus Plébánia
Római katolikus temető Köteles kálvária
Szent Péter és Pál szobor
I. Világháborúban elhunyt zsidók emléktáblája
Izraelita hitközség háza
Izraelita temető
Csipkeház
Halasi csipke
Szilády Áron Református Gimnázium épülete
Thúry József Alapítvány kulturális örökség
Szabadelvű párt székháza - Református Internátus
"Él a magyar nóta" Baráti Kör
Halasi norma
Id. Nagy Szeder István életműve
ifj. Nagy Szeder István életműve
Szathmáry Sándor életműve
Szathmáry Sándor Kertbarát Egyesület
Kiskunhalasi Ökölvívó Sport
Csenki Ferenc életműve
Grosz Ferenc városi mérnök életműve
Gózon István életműve
Nagy Czirok László életműve
Az 1956-os sortűz kiskunhalasi áldozatainak emléktáblája
Baka szóda
Baranyi László Kolping Család Egyesület
Bodor Miklós életműve
Daczi Zsolt életműve
Éliás Antal életműve
Emitel Telegaléria
Erdélyi Csillagok Irodalmi Egyesület
Fehér Károlyné hímzései
Fészekrakó Halas Kistérségi Nagycsaládosok Egyesülete
Galagonyás udvar
Gazdasági műmalom
Halas Rádió
Halas Táncegyüttes
Halasi kürtöskalács
Halasi Napsólyom Íjász Egyesület
Halasi Tenisz Club
József Attila Irodalmi Kör
Kiskun Táncegyüttes
Kiskunhalasi Tapintható láthatatlan bronz makett
Kiskunhalasi baptista temető
Kiskunhalasi Csillagászati Egyesület
Kiskunhalasi Mentő Alapítvány
Kiskunhalasi Népdalkör Egyesület
Kiskunhalasi Semmelweis Kórház
Kiskunhalasi Városi Fúvószenekar Egyesület
Kiskunhalasi Városvédő és Városszépítő Egyesület
Kiskunhalasi víztorony
Kiskunhalasi Lovasbandérium Egyesület
Lorántffy Zsuzsanna kamarakórus
Lyra együttes
Magyarok Vására
Pásztortűz Kulturális és Hagyományápoló Egyesület
Péter-Monszpart-ház
Rácz-Fodor Mihályné szőttesei
Református Önképző Kör székháza
Sóstó Csárda
Stúdió 2000 TSE
Szemerédi kertészet
Szilády Áron Gimnázium Öregdiákjainak Baráti Köre Egyesület
Szilády Áron Társaság
Szilaj Citerazenekar
Szivárvány Bábszínházi Alapítvány