
Közélet
Emléktábla a meggyilkolt zsidó tanulók emlékére
Emléktáblát avattak az 1944-ben elhurcolt és meggyilkolt tanulók emlékére a kiskunhalasi Felsővárosi Általános Iskolában a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) Közép-Magyarországi Területi Csoportja a Civil Alap támogatásával.
A volt Kiskunhalasi Polgári Református Leányiskolából és a Kiskunhalasi Református Női Kereskedelmi Szaktanfolyamból három diáklányt hurcoltak el 1944-ben és gyilkoltak meg. Feldmájer Péter, a Mazsihisz területi csoportjának elnöke a megemlékezésen elmondta: Fodor Zsuzsanna, Magyar Veronika és Schön Zsuzsanna neve olvasható az emléktáblán. Az egykori diákok nem élhették meg, hogy tanuljanak, a küzdelmet, az örömet sem, mert elhurcolták őket, és szörnyű halált haltak – tette hozzá.

Elmondta: a világháborúban elesett hősökkel ellentétben ezekre a gyerekekre eddig nem volt, aki emlékezzen, mert gyilkosaik megölték a diákok családját is, amelyek tagjai mécsest állíthattak volna nekik. Ezt a hiányt az emlékükre állított tábla pótolja némileg – fűzte hozzá, megjegyezve: a halasi iskolák élen járnak a holokauszt magyarországi oktatásában. Bödecs Pál református lelkész az áldozatok mellett megemlékezett azokról, akik próbálták menteni a zsidókat. Volt kollégájáról, Dr. Máté Elekről és felesége Klára asszonyról, akik négy embert életét óvták, és 1985-ben megkapták a Yad Vashem, (Világ Igaza) kitüntetést.

Juhászné Czinkóczi Éva igazgatónő azt hangsúlyozta megemlékezésében, hogy a vészkorszak idején áldozatul esettek tragédiája legyen intő jel a számunkra, a jelen pedagógusainak és diákjainak: ne engedjünk teret a lelkünkben olyan eszméknek, amelyek etnikai, vallási, vagy bármilyen megkülönböztetés alapján meghurcolnak ártatlan embereket. – Tennünk kell a kirekesztés minden formája ellen, amely még a mai napig valós veszély társadalmunkban – hangsúlyozta az iskolavezető, aki arról is beszélt, hogy mostantól az elhurcolt tanulók emléktáblájánál fognak emlékezni minden évben a holokauszt áldozataira. A beszédeket műsor követte, majd az emléktáblát Feldmájer Péter és Szűcs Csaba alpolgármester leplezték le, ezt követően emlékköveket helyeztek el a márványtábla alatt. Nézze meg a táblaavatón készült fényképeinket.
Kép-szöveg: Pozsgai Ákos
Kép-szöveg: Pozsgai Ákos