
Érintésvédelmi nyesés: válaszolt a szolgáltató
Sokan bosszankodnak Kiskunhalason az érintésvédelmi fanyesések miatt. Vannak olyan helyek, utcák ahol drasztikusan meg kellett nyesnie a vezetékek alatt lévő fákat a szolgáltató által megbízott vállalkozó embereinek. Több olyan halasi lakos is volt, aki megtiltotta, hogy hozzányúljanak a házuk előtt álló fákhoz. A problémával kapcsolatban megkerestük a Nemzeti Közműveket, az alábbi választ kaptuk:
A túl magasra nőtt, és a vezetéket veszélyes mértékben megközelítő faágak nemcsak áramkimaradást okozhatnak, hanem balesetveszélyt is jelentenek. Az üzemzavarok jelentős részét a vezetékhálózatba benyúló fák okozzák, ezért a fejlesztések, és a hálózat karbantartása mellett az NKM kiemelt figyelmet fordít a hálózat környezetében lévő növényzet biztonsági ritkítására. A gallyazásra szükség van, hiszen egy havária helyzet idején (például erős szélvihar), éppen a vezetékre dőlő fák nehezítik a szolgáltatás biztosítását.
Az NKM áramhálózati társaságának szakemberei és megbízott partnerei folyamatosan dolgoznak azon, hogy a villamosenergia-szolgáltatás zavartalan legyen még a legviharosabb napokon is. Ehhez elkerülhetetlen a villamos hálózat biztonsági övezetét elérő fák és a hálózatba benyúló ágak gallyazása. A gallyazás során az ügyfelek biztonsága az elsődleges szempont, és habár a társaság munkatársai törekednek az esztétika szempontok betartására is, ezt nem mindig tudják szem előtt tartani.
Az ügyfelek is sokat tehetnek a zavartalan villamosenergia-szolgáltatás, valamint saját élet- és vagyonvédelmük biztonsága érdekében, ha a saját ingatlanjaikon lévő és az elektromos vezetékekhez közeli növények és faágak gallyazásáról maguk is gondoskodnak. Érdemes ezért a jogszabályban megjelölt biztonsági távolságokat már a kert tervezésekor, fatelepítéskor figyelembe venni, és olyan fákat ültetni a vezetékek közelébe, amelyek magassága az évek múlásával sem veszélyezteti az elektromos hálózatok biztonsági övezetét.
A települések, az ingatlanok áramellátását biztosító berendezések környezetében betartandó biztonsági övezet méretét jogszabály írja elő (2/2013 (I.22) NGM rendelet).
A témával bővebben foglalkozik a Beszéljünk róla magazin 19.30-kor kezdődő adása.