(►) Erősödött a lengyel-magyar barátság a múzeumi könyvbemutatón (galéria)
Közélet

(►) Erősödött a lengyel-magyar barátság a múzeumi könyvbemutatón (galéria)

Lengyel-magyar est keretében mutatták be a Csorba Helena és Csorba Tibor Lengyelek menedéke, Magyarország 1939–1945 (válogatás) című kötetet a Thorma János Múzeumban pénteken délután. Az esemény résztvevőit Kuris István László alpolgármester köszöntötte a város részéről. A könyvbemutatón filmvetítés és kerekasztalbeszélgetés útján ismerte meg a közönség a kötetet és az abban szereplő történelmi korszak hátterét.

Kocsisné Varga Zsuzsanna, a Thorma János múzeum igazgatója köszöntötte május 24-én délután 5 órakor a Halasi Városmenedzser Nonprofit Kft. által szervezett lengyel-magyar est vendégeit. Mint mondta, a két nemzet egyébként is szoros barátságát ezúttal a Kiskunhalason múlt századelőn élő és pedagógusként dolgozó alkotó ember, Csorba Tibor munkásságának felidézése erősíti tovább reményei szerint. 

Kocsisné Varga Zsuzsanna, a Thorma János múzeum igazgatója

A később Lengyelországban letelepedő Csorba Tibor, két hazát viselt a szívén és kialakított kapcsolatai máig hatnak. Feleségével, Csorba Helenával írt Lengyelek menedéke, Magyarország 1939–1945 című kötetet bemutatója pedig jó lakalom volt a múltidézésre és a két nemzet barátságának elmélyítésére – hangsúlyozta a múzeumvezető.

Könyvrészlet

A város részéről Kuris István László alpolgármester köszöntötte a mintegy 30 fős közönséget. Közöttük ültek a rendezvény főszereplői is, a Csorba házaspárt jól ismerő Molnár Imre történész, az egykori diplomata, Grzegorz Łubczyk, volt lengyelországi nagykövet. Ugyancsak a nézők sorában ült a rendezvény elején Zombori István történész és Balázs István, a Lengyel Kutató Intézet és Múzeum igazgatója, akik később beszélgetésekben idézték fel a bemutatandó könyv keletkezésének részleteit.

A város részéről Kuris István László alpolgármester köszöntött

Kuris István László beszédében a lengyel-magyar kapcsolatok halasi vonatkozását, történetét idézte fel a kezdetektől napjainkig. Mint mondta, történelmi küldetése magyaroknak, lengyeleknek, halasiaknak és lengyeleknek egymással összefogva igazi emberi értékek mellett tanúságot tenni, ezeket megvédeni, ezekből táplálkozni és ezekkel fejlődni a barátságban. Az alpolgármesteri bevezető után történészi korértékelésre került sor.

Grzegorz Łubczyk volt lengyelországi nagykövet és Molnár Imre történész (balról-jobbra)

Zombori István magyar történész, muzeológus, egyetemi tanár, szerkesztő, a Magyar Katolikus Püspöki Kar egyháztörténeti bizottságának tagja a könyv témájának korszakáról tartott összefoglalót. Ebben a II. Világháború kitörésének előzményeit idézte fel és a háború okozta lengyel menekültek európai országok részéről mutatott fogadókészségéről beszélt, különös tekintettel a katonatisztek befogadására. Ebben Magyarország egyedülállóan pozitív példát mutatott. A korrajzot remekül fejezte ki a bemutatott könyv tartalma – erősítette meg.

Részlet a dokumentumfilmből

A történészi előadást követően kerekasztal beszélgetés történt, amit Balázs István a Lengyel Kutató Intézet és Múzeum igazgatója moderált. Ebben a korábbi előadó mellett Molnár Imre történész, egykori diplomata, a kötet szerkesztője és Grzegorz Łubczyk volt lengyelországi nagykövet vettek részt. Az egykori lengyel nagykövet és Molnár Imre is személyes  kapcsolatot ápoltak a Csorba házaspárral. A kivételes pár életének jellemzőit osztották meg a közönséggel elsősorban a kiadvány tükrében.

Zombori István történész előadása közben

Az est során levetítették az Egy nap a határon című dokumentumfilmet. A rendezvényt a II. világháború 1939-es eseményeinek 85. évfordulója alkalmából szervezték és Kiskunhalas Város Önkormányzata mellett a Wacław Felczak Alapítvány támogatta. A jelenleg is látható"Két ország - két haza" Csorba Tibor képzőművészeti kiállítás 2024. április 4-től, augusztus 4-ig várja a látogatókat a Thorma János Múzeumban.

A közönség

Kép-szöveg: Kovács Iván