Fájdalmas bocsánatkérés a halasi zsinagógában
Közélet

Fájdalmas bocsánatkérés a halasi zsinagógában

Könnyes szemekkel kértek bocsánatot a holocaust áldozatainak hozzátartozóitól egykori náci bűnösök leszármazottai Kiskunhalason. A borzalmak után hét évtizeddel német keresztények, akiknek nagyszülei között a náci népirtások elkövetői vannak, együtt emlékeztek az áldozatok leszármazottaival.

Drámai, egyben lélekemelő pillanatoknak lehetek részesei azok, akik részt vettek a holocaust 70 évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a kiskunhalasi zsinagógában. A „Menetelés az életért” elnevezésű országos megemlékezés-sorozat részeként Kiskunhalasra is olyan német keresztények, többségében, fiatalok érkeztek, akik a német birodalom tisztjeinek leszármazottai, és úgy döntöttek, megtörik a több évtizedes csendet.

menet02

Peter Fischer a német keresztény csoport vezetője úgy fogalmazott: azoknak a tetteseknek a leszármazottjaiként hajolunk meg a zsidók előtt, és kérünk tőlük bocsánatot, akik hatmillió ember halálát okozták. Hozzátette: a megkövetés mellett utazásuk célja a határozott kiállás a zsidógyűlölet és a rasszizmus ellen. Peter Fsicher beszélt arról is, hogy a németországi keresztény fiatalok, akiknek rokonai, között olyanok voltak, akik a háborúban munkát vagy feladatot vállaltak a zsidóüldözéssel kapcsolatban, maguk döntöttek úgy, hogy megtörik a hallgatás csendjét. Hosszú éveken keresztül nem beszélt senki arról, hogy melyik családban vannak náci bűnösök, így felkutatták családjuk múltját, és ennek során kellett szembesülniük a borzalmakkal. Ezért döntöttek úgy, hogy személyesen eljönnek, hogy bocsánatot kérjenek a nagyszülők és rokonok által elkövetett bűnökért az elhurcolt, haláltáborokba küldött zsidóktól, a hozzátartozóiktól.

A csoport tagjai közül ketten is, egy idősebb hölgy, majd egy fiatal lány beszélt a sírástól fojtogatva, arról, hogy az ő éltükben mit jelentett, amikor megtudták, hogy szeretett rokonaik között van olyan, aki közreműködött a zsidók kiirtásában. Ezért is fontos számukra, hogy Magyarországon és itt Kiskunhalason is megkövessék az áldozatokat és hozzátartozóikat. Köszönetet mondtak azért a nyitottságért, szeretettért, amellyel fogadták őket itt Kiskunhalason is.

Az áldozatok nevében megbocsátani nem tudunk, de a múlt közös feltárása, az együtt emlékezés nagyon fontos ahhoz, hogy hasonló borzalmak soha többé ne forduljanak elő – fogalmazott Róna Tamás rabbi, aki példaértékűnek nevezte a németországi keresztény fiatalok kezdeményezését.

Végső István helytörténész történeti áttekintést adott az 1944-es kiskunhalasi tömegmészárlásról, a hallgatóságnak a levetítették a 101/322-es munkásszázad lemészárlása című kisfilmet, amellyel azokra a főként 18 éves fiatalokra emlékeztek, akiket a háború idején, a kiskunhalasi vasútállomáson lőttek halomra.

menetel01

A keresztény egyházak képviseletében Finta József katolikus plébános és Édes Árpád református lelkész imádkozott együtt a megemlékezés résztvevőivel, akik az ünnepséget követően részt vettek a „Menetelés az életért” felvonuláson. Rendőri felvezetéssel a zsinagógától a Köztársaság majd a Kossuth utcán haladt végig a menet a vasútállomásig, ahol az 1944. október 11-én legyilkolt 196 zsidó munkaszolgálatos emlékművénél közösen koszorúztak.

A német vendégek vasárnap a budapesti „Élet Menete” rendezvényein is részt vesznek, sőt, többen közülük a Holocaust 70 évfordulója alkalmából tartott lengyelországi és izraeli megemlékezésekre is tovább utaznak.

Az eseményen készült fotóink IDE kattintva érhetők el.

Kép-szöveg: Pozsgai Ákos