Gyakorlati példák civileknek
Közélet

Gyakorlati példák civileknek

Konferencián találkoznak január 20-án a civil szervezetek képviselői. Az érdeklődők elméleti ismeretek mellett gyakorlati példákkal is gazdagodhatnak Kiskunhalason, a Közösségek Házában. A rendezvényre hétfőig lehet jelentkezni.


A rendezvény iránt érdeklődők e-mailben a halasmediakft@gmail.com címen vagy telefonon a 06-70/385-5019 számon jelezhetik ez irányú szándékukat január 18-ig. Regisztrálni január 20-án 9 órától lehet a helyszínen. A polgármesteri köszöntő fél 10-kor kezdődik, a konferencia 10 órakor indul. Csincsák Éva és Tóth Renáta a Pályázat Mester Kft. képviseletében a 2016. évi várható pályázati lehetőségeket ismerteti civileknek. Szó lesz továbbá arról, hogyan pályázzon egy civil szervezet eredményesen. Napirenden szerepel a projektgenerálás, megvalósítás és elszámolás, továbbá Kiskunhalas város civiljeinek eredményessége 2015-ben.
A Civil Információs Centrum a civil szervezeteket érintő jogi tájékoztatás nyújt. Témái: a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA) jelene és jövője, a Bács-Kiskun megyei Civil Információs Centrum jelenlegi helyzete, szolgáltatásai.
Dr. Bódi György nonprofit szakértőként a támogatások igénybevételéről, az elszámolási és nyilvántartási kötelezettségről beszél. Teszi mindezt közérthetően, szemléletesen.
– Az előadásom foglalkozik az adományok és támogatások fogalmi különbségével, az adományok gyűjtésének szabályaival, az adományok és támogatások nyilvántartási kötelezettségével és elszámolásukkal. Külön kitérek az 1%-os adományok gyűjtésének és elszámolásának szabályaira. Miután huszonhat éve a civil szektorban tevékenykedő szakértő vagyok, így előadásomat számos gyakorlati példával teszem érhetővé, szemléletessé – tájékoztatott dr. Bódi György.

Máriás Attila munkaügyi szakértő az egyszerűsített foglalkoztatás előnyeit ismerteti a civil szférában. Különlegességekre is kitér előadásában, érdekes információkkal szolgálva a civil szervezetek képviselőinek.
– Az egyszerűsített foglalkoztatás olyan atipikus jogviszony, mely mezőgazdasági és turisztikai idénymunkára – azonos felek között – egy naptári éven belül legfeljebb 120 napra, alkalmi munkára legfeljebb öt egymást követő naptári nap, egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb tizenöt naptári nap, egy naptári éven belül összesen legfeljebb kilencven naptári napra létesíthető. Az egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló munkaviszony – főszabály szerint – nem a munkaszerződés megkötésekor jön létre, – elegendő a szóbeli megegyezés is –, hanem amikor a munkáltató eleget tesz az adóhatóság felé teljesítendő bejelentési kötelezettségének. Vagyis a jogviszony különlegessége, hogy azt főszabály szerint nem a felek megállapodása, hanem a jogszabályban meghatározott bejelentési kötelezettség hozza létre. Az egyszerűsített foglalkoztatás céljára létesített munkaviszony alapján alapbérként, illetve teljesítménybérként – a meghatározott feltételeknek megfelelően – legalább a kötelező legkisebb munkabér 85%-a,
garantált bérminimum esetén 87%-a jár. Az egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelmet nem kell az szja bevallásban szerepeltetni, ha az nem haladja meg a jogszabály által mentesített
keretösszeget, mely az egyszerűsített foglalkoztatás naptári napjainak száma és a minimálbér vagy garantált bérminimum napibérként meghatározott összegének szorzata. Ha ez alapján a munkavállalónak személyi jövedelemadó bevallási kötelezettsége keletkezik, e tekintetben
csak a mentesített keretösszeg feletti részt kell figyelembe venni – tudtuk meg Máriás
Attilától.

Pál László