Győzelme presztízs értékű
Szegedi egyetemi évei elején a büntetőjog keltette fel leginkább az érdeklődését. Későbbi tanulmányai során tudatosan orientálódott e jogág felé. A Bibó István Gimnáziumban érettségizett Mátyus András különösen nagy presztízsű győzelmet tudhat magáénak. A joghallgató egy első és egy második helyezést ért el a 35. Országos Tudományos Diákköri Konferencián.
- Állam- és Jogtudományi Tagozatát a Debreceni Tudományegyetem rendezte meg, melyen az ország 8 egyetemének jogi karának hallgatói mérettették meg magukat. A versenyre két dolgozattal is neveztem. „A polgári jogi igény érvényesítésének elméleti és gyakorlati problémái” című munkával megnyertem a Büntetőeljárás-jogi tagozatot. A tanulmányban a bűncselekmény sértettje által a büntetőeljárásban előterjeszthető magánjogi igénnyel foglalkoztam, rámutatva egyes jogalkotási hiányokra, valamint jogalkalmazási visszásságokra. Konzulensem Prof. Dr. Szomora Zsolt, aki szintén a Bibó István Gimnáziumban érettségizett, ahogy én is, így elmondható, hogy bibós kollaboráció eredménye volt a dolgozat. A Polgári jogi – Személyiségvédelmi tagozatban pedig II. helyezést értem el „A sérelemdíj funkció-analízise” című tanulmánnyal, Prof. Dr. Görög Márta dékánasszony témavezetése mellett – fogalmazott Mátyus András.
- Mennyi időt vett igénybe a felkészülés? Milyen kutatómunkát igényelt?
- Mindkét dolgozatban igyekeztem nagy hangsúlyt fektetni arra, hogy minél több bírósági ítélettel legyen alátámasztva, vagy megcáfolva egy-egy elvi állítás. Ennek érdekében, kifejezetten empirikus céllal 50 ítéletet építettem be hivatkozás szintjén a büntetőeljárás-jogi dolgozatba, míg a személyiségi jogi tanulmány elkészítése során megközelítőleg 100 anonimizált határozatot dolgoztam fel. A kutatás során a legtöbb időt a hasznosítható ítéletek összegyűjtése vette igénybe, azonban miután már rendelkezésemre állt a megfelelő kiinduló alapot nyújtó ítéletmennyiség, akkor magának az érdemi szövegnek a megírása már gördülékenyen ment.
- Milyen előnyökkel jár számodra a jövőben az OTDK-siker?
- Először is nagyon sok tapasztalatot szereztem arról, hogy hogyan is kell egy szakmailag igényes, a sajátos jogi szaknyelvet pontosan alkalmazó tudományos munkát elkészíteni. Reményeim szerint ezt a tudást a jövőben mindenféleképpen fogom tudni hasznosítani. A jogi pálya meglehetősen telített, komoly verseny folyik a jó álláshelyekért, így nagyon sokat számít az, hogy valaki a jogi diplomán felül még milyen egyéb „plusz” eredményeket tud felmutatni. Különösen nagy presztízse van az OTDK- győzelmeknek, főleg a bírói és az ügyészi szervezet vonatkozásában.
A bővebb interjút a Halasi Tükör hetilap május 26-i számában olvashatják.