
Halason alakult meg az ország első Cigány Nemzetiségi Diákköre (Galéria)
Pénteki napját Kiskunhalason töltötte Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter. Több helyen is járt a városban és az ő jelenlétében alakult meg az országban elsőként a Cigány Nemzetiségi Diákkör. Az iskolák delegáltjai példát mutatnak a többi fiatalnak és ösztönzik, segítik őket a tanulásban.
A Thorma János Múzeum adott otthont a Cigány Nemzetiségi Diákkör megalakulásának. Az ünnepség nemzeti Himnuszunk, majd a cigányhimnusz közös eléneklésével kezdődött, Kádár Szilárd és Horváth Tibor közreműködésével.

A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter, Langerné Victor Katalin társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár, Sztojka Attila roma kapcsolatokért felelős kormánybiztos, Bányai Gábor Kiskunhalas és térsége országgyűlési képviselője, Rideg László, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke, valamint Fülöp Róbert Kiskunhalas Város polgármestere.

Mint a helyszínen elhangzott Szűcs Csaba Kiskunhalas Város alpolgármesterének kezdeményezésére a városban működő általános- és középiskolák létre kívántak hozni egy iskolák közötti diákkört. A diákkör létrehozása és működtetése érdekében az Intézmények 2021 júniusában együttműködési megállapodást kötöttek. A megállapodás alapján az együttműködésben részes iskolák megtették a diákkör létrehozásához szükséges delegáló nyilatkozataikat. A delegálások alapján az együttműködésben részes iskolák diákjai létrehozták a Cigány Nemzetiségi Diákkört, amelynek alakuló ülésén vagyunk most jelen.

- Kiskunhalas a roma és nem roma együttélésnek egy remek példája. Itt olyan kezdeményezések indultak el, amelyek azt mutatják meg, hogyan tudunk esélyt, lehetőséget adni a cigány fiataloknak is ahhoz, hogy kihozzák a bennük rejlő tehetséget. Így pedig ők is hozzájárulhatnak majd ahhoz, hogy ez az ország sikeres legyen, erősödhessen. Azt látom Kiskunhalason, hogy a fiatalokban is megvan az akaraterő. Nem buknak meg az iskolában, sokan eljutnak az érettségiig, szakmát tanulnak, szóval láthatóan jó úton járnak – nyilatkozta az eseményen a Halasmédiának Novák Katalin miniszter.

Bányai Gábor országgyűlési képviselő az összefogás és a közösség erejének fontosságára hívta fel a figyelmet.
- Biztosan lesz, aki ezt a most megalakult közösséget ki akarja majd figurázni, vagy éppen félre akarja magyarázni, de ez nem egy politikai alapon létrejött közösség. Éppen ezért ez a közösség arról fog szólni, hogy azok a hölgyek és urak, akik ma és ezután közösséget alkotnak, nekik van egy iszonyatosan nagy hátrányuk. Még pedig az, hogy kinek és hová születtek. De ez csak részben határozhatja meg a sorsukat – mondta az országgyűlési képviselő.

Szűcs Csaba alpolgármester büszkeségét fejezte ki, amiért ezek a halasi diákok azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy segítik társaikat. Mint mondta, innentől ezek a fiatalok példaként szolgálnak majd a cigány tanulóknak, a diákkör tagjaiból erőt meríthetnek majd a nehéz, hátrányos helyzetben élők is.

Ezt követően a diákkör tagjai esküt tettek. A csapat tagjai (Balázs Ketrin, Jakab Leila, Kalocsai Martin, Kerekes Adrián, Kerekes Ramóna, Keresztes Kiara, Kolompár Dzsenifer, Kolompár Vivien, Kovács Fanni Melissza, Patai Szabolcs, Rostás Attila, Rostás Dominik, Szalai Klaudia, Sztojka Leonetta, Tóth Ramóna és Varga Lara) komoly tervekkel vág neki az előttük álló időszaknak.

A Cigány Nemzetiségi Diákkör vezetőjének Tóth Ramónát választották, akinek feladata a Diákkör munkájának összefogása, a Diákkör képviselete. Ő vehette át Fülöp Róbert polgármestertől azt a kulcsot, ami a feladatok elvállalását jelképezte.

Novák Katalin a Thorma János Múzeumban zajló ünnepség után a Polgármesteri Hivatalban folytatta halasi útját. A politikus megtekintette, majd átadta a város lakosságának a közelmúltban kialakított családbarát babaszobát.

A miniszter asszony az éppen ott lévő szülőkkel és gyermekekkel váltott néhány szót, sőt ő maga is kipróbálta a helyiségben lévő játékokat. Mint mondta, példaértékű a kiskunhalasi Polgármesteri Hivatal családbarát hozzáállása, és bízik abban, hogy az ország számos településén fordítanak majd hasonló mértékben figyelmet a magyar családok legkisebb tagjaira is.