Hármas ikrek születtek a halasi kórházban
Közélet

Hármas ikrek születtek a halasi kórházban

Egy korábbi endometriózis műtét után adott életet három kislányának a kisszállási Vinacsek Beatrix. Az anyuka és gyermekeik még a kórházban vannak, mindannyian jól érzik magukat. A császármetszéses szülést és az azt követő ellátást a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház igazi csapatmunkája tette könnyebbé a kismama számára.  Kéri Fanni, Panni és Linett március 30-án született kevéssel 13 óra előtt. Az anyuka szerint igazi csoda, hogy megszülethettek ugyanis korábban egy endometriózis műtéten esett át.

- Tulajdonképpen nekem nem nagyon volt választásom, mert annyira előrehaladott volt már ez a betegség nálam, hogy gyakorlatilag sürgősségivel meg kellett, hogy műtsenek, tehát nem volt lehetőségem gondolkodni rajta, hogy szeretném, vagy nem szeretném, viszont ami nyilvánvaló, hogy ezt meg kellett tenni, hogy lehessen a későbbi lombik programnak köszönhetően családunk - mondja Vinacsek Beatrix.

Dr. Balogh Dániel szülész-nőgyógyász úgy gondolja, a Semmelweis Kórházban minden adott az endometriózisos betegek ellátásához, a különböző szakterületek munkatársai remekül összedolgozva ilyen sikereket tudnak elérni.

- A meddőség egyre nagyobb problémát jelent a nők körében. A kismedencei panaszok során gyakran diagnosztizálunk endometriózist. Nagyon fontos leszögezni, hogy ezt a betegséget mindenféleképpen kezelni kell, és ennek egyik kulcsmozzanata, egyik legfontosabb mozzanata az az alapos műtéti megoldás, amelyre szinte minden esetben szükség van. Természetesen ezen felül ugyanúgy fontos a megfelelő gyógyszeres kezelés. Az elmúlt évek műtéti számai azt mutatják, hogy gyakorlatilag egy endometriózis centrummá nőttük ki magunkat. Alapvetően azért, mert a régióban végezzük a legtöbb ilyen jellegű beavatkozást, illetve az egész országból látunk el pácienseket ezzel a betegséggel. Ezeket a műtéteket ma már gyakorlatilag kivétel nélkül, endoszkópos technikával végezzük, és hogyha a szükség úgy kívánja, akkor akár a húgyutakat vagy a belet érintő endometriózist is meg tudjuk oldani a társszakmáknak a bevonásával, akikkel szerencsére azt mondhatom, hogy nagyon jó a team munka, és nagyon jól össze tudunk dolgozni. Ezeknek az eseteknek a komplex ellátása valóban egy hosszadalmas folyamat, de hogyha a team minden tagja a helyén van, akkor itt látjuk a végeredményét.

Dr. Hornyák Éva az Újszülött Osztály részlegvezető főorvos folyamatos konzultációban volt a kismama és a gyermekek állapotáról Dr. Sári Tamással. Amikor az anyuka és az ikrek állapota megfelelő stabil volt, akkor jöhetett a tervezett szülés.

- Sári főorvos úrral folyamatosan konzultáltunk annak érdekében, hogy az anyuka is jól viselje a terhességet, illetve hogy a babák is egy olyan állapotba szülessenek, hogy stabil állapotúak legyenek, és itt maradhassanak nálunk. Nagyon örültünk, és hát megterveztük közösen, hogy hogyan is lenne jó az ő világra jövetelük. Még nem volt lehetőségünk hármas ikreket, pláne hármas korai ikreket ellátni itt Kiskunhalason a kórházban az újszülött-koraszülött osztályon. Minden babához ki kellett állítanunk egy neonatológust, illetve gyerekgyógyász szakorvost, és újszülöttes nővéreket is, megszerveztük, hogy mindenki mellé legyen egy nővérke. Nagyon vártuk a babákat, akik hála Istennek, hogy kielégítő állapotban látták meg a napvilágot.

Dr. Sári Tamás főorvos úgy gondolja, ez a példa is ráirányítja a figyelmet az endometriózis műtétek eredményességére, főleg úgy, hogy a március az endometriózis hónapja volt.

- Régen az endometriózisos betegeknek azt mondták, hogy ők igazából idézőjelben véve hisztisek, mert másnak is van menstruációja, mégsem fáj. Tehát ebből is látszik, hogy az első számú nagyon komoly jel a fájdalom. A másik kísérője ennek az egész történetnek a teherbeesési probléma, az infertilitás. A szakma megosztott abból a szempontból, hogy az endometriózist kell-e operálni vagy sem. Mi azt gondoljuk, hogy nyilván az endometriózis műtéteinek óriási nagy jelentősége van, mert kifejezetten a kollégáinknak egy része ennek a műtéttípusnak az elsajátítására tette fel az életét és nagyon jó színvonalon tudják végezni az állami ellátás keretében.

Dr. Szepesvári Szabolcs főigazgató a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház az SZTE Oktatókórházának főigazgatója is személyesen gratulált a kismamának. A főigazgató elmondta, magas szintű team munka eredménye ez a siker, munkatársai remekül együttdolgoztak és megfelelő szakmai döntések és beavatkozások történtek, így nagy siker, hogy három ilyen csöppséget tudnak hamarosan hazaengedni a család nagy örömére.

Kéri Panni, Fanni és Linett jelenleg még az inkubátorok melegét élvezik, anyukájuk szerint nagyon szépen gyarapodnak, jó az étvágyuk, így nem is kell rajta csodálkozni, hogy gyakran elnyomja őket az álom.

További részletek a 19 órakor kezdődő Híradóban...