Határokon is átívelő barátságok, kapcsolatok
Nemcsak városi delegációk szintjén, hanem sportkapcsolatok, baráti társaságok révén is élénk a kapcsolat Kiskunhalas és a nyolc testvérvárosa között. A Város Napi ünnepségek kölcsönös látogatása mellett Magyarkanizsával évenkénti sporttalálkozók vannak, Szabadkát pedig évi két alkalommal kerékpártúra köti össze. A senior kézilabdázók pedig Székelyudvarhellyel ápolnak kapcsolatot, erdélyi vendégjáték mellett az udvarhelyiek látogatnak Kiskunhalasra minden esztendőben.
A lettországi Aizkraukle, Hódmezővásárhely, a németországi Kronach, a horvátországi Lepoglaval, a vajdasági Magyarkanizsa, a lengyelországi Nowy Sacz, az erdélyi Sepsiszentgyörgy, valamint a vajdasági Szabadka ápol hivatalos testvérvárosi kapcsolatokat Kiskunhalassal. Ez azt jelenti, hogy minden esztendőben hivatalos delegációk utaznak a város napi ünnepségek kapcsán egymáshoz. Ilyenkor arra is lehetőség van, hogy kiskunhalasi művészeti csoportok, egyesületek, termékek és vállalkozások bemutatkozhassanak a határokon kívül is. A halasi csipke, a város hungarikumja önálló életet él, több alkalommal volt arra is példa, hogy a testvérvárosokon kívüli településeken mutatkozhatott be az iparművészeti remekmű. A csipke járt már az Amerikai Egyesület Államokban, Japánban, Franciaországban is. Kiskunhalasi vállalkozások több ízben megmutathatták magukat Sepsiszentgyörgyön, illetve a nemzetközileg is jegyzett Szabadkai Expón. A város sportéletének aktivitása átnyúlik a határokon. A labdarúgó- és kézilabdacsapatok rendszeres résztvevői nemzetközi tornáknak Sepsiszentgyörgyön, Székelyudvarhelyen, az ottani válogatottak pedig szívesen visszajárnak Kiskunhalasra az ország egyik legnagyobb múltú középiskolás labdarúgótornájára, a Rákóczi Kupára, illetve a kézilabdázók Bibó Kupájára. Hosszú éveken rendszeres volt a Testvérvárosi Sportnap, amelynek keretében Magyarkanizsa és Kiskunhalas több sportágban mérte össze tudását. A Kiskunhalasi Öreg Tyúkok Egyesületének tagjai szoros (sport)barátságot ápolnak a székelyudvarhelyi seniorokkal.
Minden esztendőben mérkőzéseket rendeznek egymás városában és ilyenkor több napot töltenek együtt. A Fazekas Mihály Általános Iskola még a kétezres évek elején indította útjára a régiós tornaversenyét. A Duna-Körös-Maros-Tisza (DKMT) Kupa néven népszerűséget szerző megméretés fordulói Kiskunhalason, Újvidéken, Erdélyben voltak.Immáron évtizedes múltja van a Kiskunhalas-Szabadka Barátság Kerékpártúrának. Ilyen alkalmakon, minden esztendőben, augusztus végén közel 200 kiskunhalasi kerekezik át a vajdasági testvérvárosba, majd vissza. A program évek óta minisztériumi támogatással jön létre. Az is hagyomány, hogy a szabadkai biciklisták a határon várják a Kiskunhalasról érkezőket és együtt tekernek be a vajdasági település főterére. Az is jellemző erre a programra, hogy nemcsak kiskunhalasiak, hanem a régió több városából csatlakoznak a túrához. A szabadkaiak minden évben májusban, amikor Kiskunhalas Város Napja van, kerékpártúrát szerveznek testvértelepülésekre. Ilyenkor a veterán járművesek is csatlakoznak hozzájuk. Ezeken az apropókon Kiskunhalas polgármestere, Fülöp Róbert is fogadja a vendégeket. A Kántor András Veteránjármű Egyesületet szoros szálak fűzik a szabadkai hasonló érdeklődésű civil szervezethez. A vajdasági autósok és motorosok nélkül elképzelhetetlen a halasi egyesület immáron negyedszázados múltra visszatekintő nemzetközi találkozó. A kiskunhalasi oktatási intézmények testvériskolai kapcsolatokat ápolnak határon túli magyar iskolákkal.
The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.
A projektet a Cseh Köztársaság, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia kormánya társfinanszírozza a Nemzetközi Visegrádi Alap Visegrádi Támogatások keretében. Az alap küldetése a fenntartható közép-európai regionális együttműködésre vonatkozó ötletek előmozdítása.
#VisegradFund, #V4, #Visegrad