
Helikopterrel is keresik a parlagfüvet
Megkezdődött a parlagfűvel fertőzött területek felderítése régiónkban is, helikopterről is figyelik a földeket, az egész megye területét pásztázzák a szakemberek. Kiskunhalason is sok helyen burjánzik a parlagfű, Hiába a figyelmeztetés, Kiskunhalason is sok helyen burjánzik a parlagfű, még ha a korábbi évekhez képest csökkent is valamelyest. A gyomnövény pollenjeire allergiások száma azonban folyamatosan nő, ezért is fontos, hogy valamennyire csökkentsék a földek fertőzöttségét.
Helikoptert is bevetnek, hogy a megtalálják a parlagfűvel fertőzött területeket. A légi felderítés sokkal hatékonyabb a földinél, ennek is köszönhető, hogy az utóbbi években csökkent a parlagfűvel benőtt földterület. Teljesen kiirtani azonban szinte lehetetlen az invazív növényfajt. Egyetlenegy növény, ha a teljes vegetációs időszakban ki tud fejlődni, 4000-8000 életképes magot képes megérlelni, amely a talajba jutva húsz-negyven évig életképes. Épp ezért is mindenki felelőssége, hogy ha lát egy szál parlagfüvet, akkor húzza ki. A parlagfűvel fertőzött föld tulajdonosának kötelessége irtani a gyomnövényt.
A felderítés során a parlagfűvel fertőzött területekről elektronikus jegyzőkönyv és fotók készülnek. A még fertőzött területek beazonosítása így hatékonyan megtörténhet, és a feldolgozást követően a hatóság munkatársai mielőbb megtehetik a szükséges intézkedéseket a földtulajdonosokkal és földhasználókkal szemben.
Július 1-je után, ha ilyen parlagfüves területet találnak az ellenőrök, elrendelik a területnek a kényszerkaszálását, illetve amennyiben szükséges, bírságot is kiszab a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztálya, amely a tizenötezer forinttól akár több millió forintig terjedhet.
Kép-szöveg: Pozsgai Ákos
Képeink illusztrációk