(►) Hogyan óvjuk kutyáinkat nagy melegben
Június második felére megérkezett a nagy meleg, amely sokszor alig elviselhető kánikulai forróságot jelent. A hirtelen jött, szokatlan hőség az embernek és az állatnak is komoly erőpróbát jelent. Hogy legtöbb számban lévő házikedvencünk, a kutyák vonatkozásában mire érdemes figyelni a rendkívüli melegben, Kovács Zsuzsi (címképen) kutyakozmetikust kérdeztük meg. A szakember jónéhány hasznos tanácsot adott a forróság enyhítésére a házikedvencek melegtől való megóvása érdekében.
Kovács Zsuzsi, elismert kutyakozmetikust, műhelye előtt kereste fel szerkesztőségünk néhány hasznos tanácsért, hogy mire célszerű figyelni házi kedvenceink, a kutyák nagy melegtől való megóvása érdekében. A szakember jónéhány kézenfekvő praktikát megosztott velünk és a közvélekedésben annyira nem ismert lehetőségekre is ráirányította a figyelmet.
- Teljesen más a hőháztartása egy kutyának, mint egy embernek, és ezért nyilván képesek vagyunk felruházni emberi tulajdonsággal a kutyáinkat, de ez esetben ezt nem szabad megtennünk, rájuk ugyanúgy nagyon hatnak ezek a környezeti hatások, mint ránk. A kutyára nagy melegben fokozott elővigyázatossággal kell lennünk, nyugodtan lehet őket légkondicionált helyiségbe rakni ilyenkor. A mieink is így élik túl ezeket a 40 fokokat. Nyilván arra vigyázni kell, hogy a légkondi, az ne megfázást eredményezzen náluk, ahogy esetleg nálunk is. Tehát ne legyen az megszokott a gazdának, hogy egész nap a kiskutyája bent volt a légkondicionált lakásban, és utána kiviszi, mert órákon keresztül egy jóval nagyobb hőháztartásnak lesz kitéve.
- Amit nagyon fontos a kutyáknál tudni, hogy nem izzadnak, nagyon kevés a verejtékmirigyük, ezért nem tudják a hőt úgy leadni, mint mi emberek. Ezt csak lihegéssel képesek megtenni, tehát tulajdonképpen, amikor a kutya liheg, akkor próbálja magát hűteni. Ezt 40 fokban nagyon nehéz neki megtenni, hiszen meleg levegőt vesz be. Én azt szoktam javasolni a gazdáimnak, mindig legyen friss víz a kutya előtt. Többször cseréljük a vizét, hogy hideg legyen, mert az is hűti a testüket, akár jégkockát is érdemes beletenni ilyenkor a vízbe. Ha utazunk a kutyával, autóban soha ne hagyjuk őket. Azt szoktam mondani, ha véletlen nem lesötétített a hátsó rész az autókban, akkor érdemes egy lehűtött vizes törölközővel eltakarni az ablakot, hogy onnan ne jöjjön rájuk a meleg.
- Tévhit, hogy Úristen, melege van a kiskutyámnak és le kell ebben az esetben nyírni. Nem véletlenül születtek hosszú szőrűeknek, a legfontosabb számukra az, hogy ne lenyírjuk őket, hanem kiszedjük az ajszőrzetüket, ezáltal a levegőátáramlás meglegyen a szőrzet és a bőr között, ami a megfelelő hőháztartását eredményezi a kiskutyának. Ezáltal a kutyus saját magától fogja tudni magát hűteni. Biztosítsunk árnyékos helyet azoknak a kiskutyáknak, akik udvaron vannak! Még véletlenül se kössük meg őket, hogy tudjanak menekülni a napfénytől. Hogy ne tudják a vizüket esetlegesen kiborítani, akkor akár az edényükbe egy követ is rakhatunk, hogy még véletlenül se rúghassák fel! Amennyiben ebben a nagy hőségben legalább egy-két óra hosszán keresztül a kutya nem jut vízhez, akkor nagyon gyorsan hőgutát kaphat, és ez a halálát is eredményezheti.
- Kutyafajtánként változó a szőrkezelése is. Minden kutyafajtának teljesen más a szőrtípusa. Ha a szakemberhez fordulnak a gazdák, megtudják, hogy a kedvencük milyen szőrtípussal rendelkezik. Lehet, hogy trimmelős a szőrzete, vagy fésülés, vagy akár nyírós. Amennyiben ezt tudja a gazda, nyilván sokkal könnyebb dolga lesz. A szakember meg fogja tudni állapítani, el fogja tudni mondani a gazdinak, hogy hogyan óvja a kedvencét. A lényeg alapvetően az, hogy átjárható legyen a kutyus bundája a szőr bőr közötti területen így a hőháztartása képes jól működni ezt pedig úgy érjük el ha az elhalt szőrréteget eltávolítjuk vagy akinél lehet, levágjuk!
- A teljesség igénye nélkül még néhány hasznos tanácsot a nagy hőségre kutyatartóknak. Amennyiben hűtőszivacsot használ a gazdi, csak úgy alkalmazza, ha azt leterítik egy textilpelenkával mert a kutya a hasán keresztül képes megfázni, így 40 fokban is kaphatnak tüdőgyulladást! Segít a sok úszás, este reggel séta, amúgy meg bent a hűvös lakásban friss vízzel ellátva, jól átvészelik a kutyák a nagy meleget. Egy hasznos módszer az aszfalt hőmérsékletének ellenőrzéséhez, ami ugye a kutya talppárnáival érintkezik. A gazdi úgy tesztelheti az aszfalt hőmérsékletét, ha 7-8 másodpercre ráteszi a tenyerét, ha ez idő alatt nem kellemetlen, akkor mehetnek sétálni a kutyussal.
- Mi nagyon szívesen segítünk bárkinek, hogyha minket felhív telefonon, elmondja, hogy milyen a kutyája, vagy akár képet is küldhet róla, és akkor még könnyebb dolgunk van segítségnyújtásban. Minden kutya más. Főleg, hogyha keverék kiskutyáról van szó, akkor elég, ha egy szakember ránéz a keverék kiskutyának vagy bármelyik fajta kutyának a szőrzetére meg fogja tudni állapítani, melyik szőrtípusba tartozik, és ahhoz képest nekik milyen elővigyázatosságokat vagy óvintézkedéseket kell megtenni.
A nem logozott képek forrása: Kovács Zsuzsi