Így indul újra a kórházi ellátás Halason
Közélet

Így indul újra a kórházi ellátás Halason

Május 4-től, hétfőtől újra indul az egészségügyi ellátás a Kiskunhalasi Semmelweis Kórházban. Hogy mindenki számára egyértelmű legyen az új eljárásrend, Dr. Szepesvári Szabolcs főigazgató az alábbi tájékoztatót juttatta el szerkesztőségünkhöz. A főigazgató kéri, hogy mindenki figyelmesen olvassa el, ezek a szabályok lesznek érvényben a következő időszakban. A tesztelések aktuális ideje és telefonos elérhetőségének száma május 4-től, a fokozatos újraindítás ütemezése szerint lesz elérhető mindenki számára a kórház Facebook oldalán és a Halasmedia.hu hírportálon.

„Eljárásrend az egészségügyi szakellátás újraindítására 2020. május 4-től a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház a SZTE Oktató Kórházában

Az új típusú védekezés fontos eleme a mindennapi élet, és ennek részeként az egészségügyi ellátás újraindítása.

Ennek megfelelően, hivatkozva a 2020. március 14-én kelt, IV/2391/2020/EAT iktatószámú Prof. Dr. Kásler Miklós utasítására foglaltakra, mely alapján csak az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 3. § i) pontja szerinti sürgős szükségben azonnali ellátást igénylő beavatkozások elvégzése volt engedélyezett, 2020. május 4-től további szakellátások nyújtására van ismételten lehetőség, a szigorú higiénés rendszabályok, valamint a jelen eljárásrendben lefektetett alapelvek betartása mellett.

1. Alapvető célkitűzés a hazai lakosság egészségének védelme, további, súlyos tünetekkel járó, illetve halálozást okozó megbetegedések számának csökkentése és annak biztosítása, hogy még a járvány tetőzése során is minden magyar állampolgár lehetőség szerint a legmagasabb színvonalú egészségügyi ellátásban részesüljön.

2. Ahhoz, hogy ez megvalósulhasson elsődleges szempont, hogy az egészségügyi intézmény és az abban dolgozó munkatársak ne váljanak a járvány gócpontjává. A Kórház és az abban dolgozók biztonsága elsődleges szempont minden intézkedés kapcsán, melynek végső célja a nem COVID-19 infekcióban szenvedő betegek ellátása mellett a várhatóan egyre nagyobb számú COVID-19 bizonyított esetek ellátásának rugalmas kapacitás szerinti biztosítása.

3. További feltétel - az EMMI IV/4265/2020/EAT számú alapján - a személyi feltételek rendelkezésre állása, illetve a járványveszély ideje alatt kialakított fekvőbeteg ellátásból nem vonhatók el az egészségügyi szakemberek, és nem vehetnek részt az ellátásokban azok a szakemberek, akik COVID-19 betegellátásban részt vesznek.

4. 2020. május 04-től minden betegvizsgálatban résztvevő dolgozó számára a kórház arcvédő pajzsot biztosít. Nem csak a Járványkórház területén történő betegellátáshoz, hanem minden betegellátás kapcsán kötelező ennek használata a korábbi szájmaszk és sz.e. gumikesztyűhasználat kötelezettségen túl.

Ezért 2020. május 04-től az alábbiakat rendelem el:

- A Kiskunhalasi Semmelweis Kórház a SZTE Oktató Kórházának Rendelőintézeteiből csak a kórház székhelyén, Kiskunhalason kezdődik szakorvosi ellátás egyelőre 2020. május 04-től.

- A kiskőrösi és keceli telephelyeinken működő szakrendeléseinket a fenti 3. pontban foglaltak teljesítése érdekében egyelőre nem indítjuk újra. Azon betegek szakorvosi konzultációját is a kiskunhalasi telephelyünkön biztosítjuk, akik eddig Kiskőrösön, és Kecelen kerültek ellátásra.

- Járóbeteg szakellátás - ideértve a diagnosztikai ellátásokat és a fogászati szakellátást is -újraindítása csak azzal a feltétellel történhet, hogy rendelésre kizárólag telefonon előre egyeztetett időpontban lehet beteget fogadni.

- A Kórháznak és a betegeknek is kiemelt figyelmet kell fordítaniuk az egyeztetett időpontok megtartására, a várókban töltött idő és személyek számának minimalizálására.

- Beutaló köteles szakrendelések (belgyógyászat, kardiológia, diabetológia, endokrinológia, gasztroenterológia, tüdőgondozó, sebészet, érsebészet, proktológia, onkológia, neurológia, reumatológia, ortopédia, szájsebészet, gyógytorna, radiológia, foglalkozás egészségügy stb.) esetén a háziorvos közvetlenül vegye fel telefonon a kapcsolatot az adott szakrendeléssel, és orvos-orvossal történő konzultációt követően kerül eldöntésre a telefonos konzultáció vagy személyes vizit szükséges a betegnek.

- Nem beutaló köteles szakrendelések esetén (baleseti sebészet, szülészet-nőgyógyászat, urológia, pszichiátria és addiktológia, fül-, orr-, gégészet, szemészet, bőrgyógyászat, csecsemő-és gyerekgyógyászat) szintén célszerű, ha elsődlegesen a háziorvos, de ennek hiányában a beteg vegye fel a kapcsolatot az adott szakrendeléssel.

- Ahol lehetőség van, ott telefonos vizit lesz, (pl. gyógyszerfelírás e-receptre) így nem szükséges a személyes orvos-beteg találkozás. Ha ily módon nem oldható meg a beteg panaszának, egészségügyi problémájának a kezelése, akkor a beteg időpontot kap személyes megjelenésre.

- Mivel óránként maximum 4 betegvizsgálatot végezhet egy szakrendelés, ezért kiemelten fontos, hogy a beteg időben érkezzen a vizsgálatra a várókban töltött idő és az ott várakozók számának minimalizálása érdekében. Amennyiben a beteg nem jelenik meg pontos időre, a szigorú betegfogadási rend miatt a vizsgálatot nem végezhetjük el, ekkor a páciensnek új időpontot kell kérnie.

- A kórházban továbbra is fenntartjuk az egykapus belépési rendszert mind a betegeink, mind a dolgozóink számára kötelező jelleggel. Ennek helye változatlanul a főbejárat előtt felállított szűrőkonténer.

- A szakrendelőbe személyes vizitre, időpontra érkezett betegeinknél a belépés előtt a korábbi eljárásrendünk szerinti előszűrés (pre-triage) és hőmérsékletmérés szükséges. Ezt PRE-TRIAGE előminősítési kérdőíven dokumentálni kell (lsd. melléklet), mely a betegdokumentáció részét képezi!

- Csak azon betegek kerülhetnek a szakrendelőbe ellátásra, akik a pre-triage kapcsán COVID-19 nem gyanús minősítést kaptak.

- Akik a pre-triage kapcsán COVID-19 gyanús esetnek minősűlnek a szűrőkonténernél, azok továbbra is csak a Járványkórház (Felnőtt Fertőző épület) alagsorában kialakított Légúti SBO rendelőiben kerülhetnek vizsgálatra és szükség esetén a beutaló szerinti szakrendelő orvosával történő konzultáció, illetve személyes vizsgálat is itt történhet, teljes védőfelszerelésben.

- Mind a beteg, mind az orvos, mind az egészségügyi ágazat érdeke megkívánja a „virtuális vizit” szabályos dokumentációját. Azon kívül, hogy nagyfokú betegbiztonságot nyújt, a későbbiekben visszakereshető, ellenőrizhető, és mint végdokumentum a beteg háziorvosa is elérheti az EESZT-ben. A dokumentum formája és tartalma (anamnézis, status, vélemény, javaslat) gyakorlatilag a normál ambuláns lap, melynek eleje kiegészül a ,,Telefonon történt szakmai konzultáció, melyet a beteg által megadott telefonszámon: …………folytattunk" mondattal.

- A szakrendelőben valóságban megjelenő betegek között legalább 1,5 méter távolságot kell biztosítani, melyet a betegeknek kötelező betartani. Folyamatos fertőtlenítőszeres takarítást kell végezni, a dolgozók és betegek részére vírusölő hatású kézfertőtlenítő szert kell biztosítani.

- A magas kockázatú - járóbeteg szakellátásokban - tervezett beavatkozások (EMMI által kiadott ajánlás alapján) előtt a SARS-CoV-2 vírus PCR vizsgálat elvégzése kötelező (ennek módjáról központi rendelkezést követően külön tájékoztatás kerül kiadásra). Az elektív beavatkozásokra csak egy negatív PCR vizsgálati eredmény birtokában kerülhet sor. A magas kockázatú beavatkozások végzéséhez a megfelelő szintű védőeszközt kell biztosítani.

- A Kiskunhalasi Semmelweis Kórház a SZTE Oktató Kórháza fogászati ellátást nem végez, ezen alapellátást a Halas-Dent Kft. biztosítja a Kórháztól függetlenül, saját eljárásrend szerint.

- A Kiskunhalasi Semmelweis Kórház a SZTE Oktató Kórházában, első ütemben a COVID-19 átvitel szempontjából alacsonyabb kockázatot jelentő, és egyben a beteg egészségügyi állapota szempontjából sürgősebb szakvizsgálatokat igénylő ellátások egy része 2020. május 04-től telefonos konzultáció és ezek alapján sz.e. személyes vizit formájában kerülnek elindításra. A szakrendelőkhöz rendelt telefonszámokról és az időpontokról a fokozatos bővítés ütemében adunk pontos tájékoztatást.

- Az egynapos sebészeti ellátásokat és az akut esemény utáni rehabilitációs tevékenységek egy részét fokozatosan a lehetőségeknek megfelelően újra indítjuk.

Felhívom minden munkatársunk figyelmét, hogy a veszélyhelyzet alatt más szolgáltatónál - melyben benne foglaltatik a magán szolgáltatás is - csak úgy kezdheti meg működését, ha a kórházunk igazgatásán írásban nyilatkozik arról, hogy az adott szolgáltatónál a mindenki számára kötelező telefonos előjegyzés, pre-triage, és a megfelelő védőfelszerelések rendelkezésre állnak ahhoz, hogy munkáját biztonságosan végezhesse és ennek használata folyamatosan biztosított. Amennyiben ezen, mindenki számára kötelezően előírt feltételeket nem teljesíti és így veszélyezteti a Kórház munkatársait és a betegellátás biztonságát, számolnia kell az esetleges jogi következményekkel is.

Kiskunhalas, 2020. május 3.

Dr. Szepesvári Szabolcs
főigazgató”