
Készül Halas első homoktövis ültetvénye
Az egyik csodanövénynek tartják a homoktövist, ami egyre népszerűbb napjainkban. Hogy miért hasznos? Jól bírja a tápanyagban szegény homokos talajt, viszonylag kevés vízzel is beéri, a leveléből tea készülhet, de a bogyók is igen hasznosak. Kiváló immunerősítő, a C-vitamin tartalma tízszerese a citroménak és rákmegelőző hatást is tulajdonítanak neki. Külterületeken különösebb védelem nélkül termeszthető, nem látogatják a vadak és megdézsmálni sem olyan könnyű a termést.
Halas határában, messze a várostól egy eddig elhagyott területen telepítik Halas első homoktövis ültetvényét. Az 1 hektáros területen 1500 tő kap helyet. 15 fő vesz részt a halasi úgynevezett Hajléktalan programban. A gyógynövényes képzéssel egybekötött foglalkoztatás idén tavasszal indult. A Baky kastélynál is kialakítottak egy kertet fóliasátorral, gyümölcsössel, levendulással, most pedig a homoktövis ültetvény telepítése a feladat.
A halasi homoktövist 3 év múlva lehet először „szüretelni”, utána pedig kétévente. Úgy tűnik az értékesítéssel sem lesz gond, már most van érdeklődő a termésre.
Ez a program februárig tart, de már dolgoznak a folytatás előkészítésén. A Foglalkoztatási Irodánál folyamatban van a kérelem elbírálása. – Szeretnénk minél több embert bevonni a gyógynövényes képzésbe- vázolja fel a jövőt Matos Andrea főkertész. – Terv az is, hogy szeretnénk halasra hozni valamilyen módon a felvásárlást. Így nem csak a program dolgozói, hanem bárki a kertjében termesztett, vagy a vadon gyűjtött gyógynövényekből mellékjövedelemhez tudjon jutni.
(További részletek az e heti Halasi Tükörben.)
Szöveg: Fehér Erika
Fotó: Pozsgai Ákos