Klímaváltozás vagy klímaválság?
Kiskunhalasra látogatott Tóth Tamás meteorológus. A Szilády Áron Református Gimnázium dísztermében tartott rendhagyó természetismeret órát a víz világnapja alkalmából. Azok a 9-11.-es diákok vettek részt rajta, akiket érdekel a fizika, a meteorológia, a minket körülvevő természet izgalmas világa.
Klímaváltozás vagy klímaválság? – ezt a kérdést járta körbe előadásában Tóth Tamás. A meteorológus Kiskunhalason folytatta középiskolai tanulmányait, 20 évvel ezelőtt érettségizett a Bibó István Gimnáziumban. A víz világnapja alkalmából visszatért a városba, ezúttal a Szilády Áron Református Gimnázium meghívására.
- Immár 14 éve dolgozom meteorológusként, 2007-ben végeztem az ELTE-n. A médiában 2009. óta vagyok jelen. Mindig próbálom legjobb tudásom szerint átadni az információkat – mondta a diákoknak az egyházi középiskola dísztermében.
Tóth Tamás az M1 időjárás-jelentéseiben rendszeresen szerepel a képernyőn. A munkája két nagyvároshoz köti: Budapest és Csongrád megye székhelye között ingázik, mivel az Országos Meteorológiai Szolgálat Szegedi Magaslégköri Obszervatóriumában dolgozik. Kiskunhalasra víz világnapi, rendhagyó természetismeret órája kapcsán látogatott el március 22-én.
- Nagyon komoly vízhiányos időket élünk meg. A klímaváltozás, mint központi kérdés, jelen van a médiában, ezzel jöttem. Nekünk természetes, hogy a csapból iható víz folyik. Sajnos vannak olyan helyek a világban, ahol ez nem így van, ahol a szállodákban sós víz folyik a csapból – tájékoztatott.
A meteorológus az évi középhőmérséklet alakulásáról is beszélt. Ismertette, hogy az Egyenlítő környéki területek a Föld legmelegebb térségei és a legszárazabbak. A mérsékelt területek nedvesebbek.
- Ez az átlagos elosztás. Ha ebben változás történik, akkor az átalakítja az éghajlatot, a vízkörforgást. A forróság megviseli az idősek és a krónikus betegek szervezetét – hívta fel a figyelmet. – Kiskunhalas az Alföld melegebb térségeihez tartozik. Magyarország időjárása is enyhébb. Most már inkább 11-12 Celsius fok közé esik az évi középhőmérséklet. Sokkal melegebbek a nyarak, mint a ’70-es években. A nyár nagy részén meleg a víz, a telek enyhébbek. Az időjárás a legnagyobb rezsicsökkentő. Nyáron viszont a klimatizálással sok energiát használnak az emberek. Elég nagyot változott a klíma, mediterrán éghajlat azonban nem lesz Magyarországon – tette hozzá.
Tóth Tamással készített interjúnkat áprilisban olvashatják a Halasi Tükör hetilapban.