Kor/társ/bántalmazás
Kerekasztal-beszélgetés volt a városi könyvtárban szeptember 28-án este a kortárs bántalmazás és az online zaklatás okairól, veszélyeiről, következményeiről, kezeléseiről és megelőzéséről. Mit tehetünk ellene? Egyáltalán kell beszélni róla?
A rendezvény résztvevői szerint fontos, hogy ne maradjon titokban. A Martonosi Pál Városi Könyvtárban Palásti Károly magyar-történelem szakos középiskolai tanár, drámapedagógus, mesterpedagógus kérdezett. A Halasmédia érdeklődésére maga is véleményt alkotott a témában.
- Ha valakit verbálisan inzultálnak, akkor merjen beszélni és segítséget kérni. Fontos, hogy legyen kivel megosztani a problémáját. Az esetek, amiket tanulmányoztam, arról győztek meg, hogy a gyerek sokkal könnyebben átvészeli az osztálytermi kortárs bántalmazást, ha van hobbitevékenysége – tánc, lovaglás, kézilabda – és gondoskodó családja. A hasonló gondolkodású emberek között védő közösséget talál, és máris nem érzi magát egyedül.
A kerekasztal-beszélgetés válaszadói között volt Szabó-Kocsisné Ökrös Ildikó kommunikáció- és konfliktuskezelő disputa, grafológus. Szerinte a kézírás nagyon árulkodó lehet.
- Ahol személyiségbeli csaták vannak, ott előkerülnek a konfliktusok, a harcok. Nem is kell ahhoz pedagógusnak lenni, hogy ezt megtapasztaljuk. Úgy gondolom, a konfliktusról tudni, a konfliktuson dolgozni kell. A segítő tudományok a személyiséggel, a személyiség problémájával foglalkoznak. A grafológia úgy tud segíteni, hogy az íráson jele van, látszódik, ha személyiségbeli változás történik.
Váradiné Vastag Györgyi pedagógus, tanácsadó szakpszichológus, egészségfejlesztő mentálhigiénikus, iskolapszichológus a Kiskunhalasi Bibó István Gimnáziumban, a Kiskunhalasi Felsővárosi Általános Iskolában és Pirtói Tagintézményében dolgozik. A diákok körében létező hierarchia jelenségéről is beszélt.
- Nagy általánosságban igaz, hogy a gyerekek harcolnak a pozíciókért nap mint nap. Szeretnének a jó társaságban benne lenni. Szeretnének közkedveltek lenni. Szeretnének szeretve lenni, menők lenni. Ez az egyik legfontosabb a tinédzserkorban főképp, hogy menőnek érezzék magukat. Aki dominanciára hajlamosabb, és szeretne középpontba kerülni, akkor általában megpróbál erre különböző módokat találni. Ezek egyike sajnos a bullying. Megmaradhat az anonimitás. Nagyon sokszor úgy érzi az elkövető, hogy nem lesz felelősségre vonva.
Erdélyi Ákos Kiskunhalason végezte általános és középiskolai tanulmányait. Ezúttal kriminálpszichológusként, kriminológusként, doktoranduszként a Nemzeti Közszolgálati Egyetem képviseletében érkezett a rendezvényre.
- Egyre súlyosabbak a bántalmazások. A 10-15 éves korosztály öngyilkossági magyarázó tényezőknél a harmadik helyen az online zaklatások szerepelnek. Még úgy is, hogy akkora látenciáról beszélhetünk ezen a területen, hogy a valós esetszámokat megbecsülni se tudjuk. Részben azért, mert ezek homályban maradnak. Részben azért, mert még nagyon nincs a köztudatban, hogy a cyber térben mi történhet.
A témával részletesebben foglalkozik a Halas TV Híradója és a Halasi Tükör hetilap októberben.