(►) Központisok lélekemelő műsora nemzeti ünnepünkön (galéria)
Közélet

(►) Központisok lélekemelő műsora nemzeti ünnepünkön (galéria)

Szombaton délelőtt 10 órától több helyszínen emlékeztek Kiskunhalason az 1848-49-es eseményekre, a márciusi ifjak hőstettére. A városi ünnepség az Országzászló emlékműnél zászlófelvonással indult, majd a filmszínházban folytatódott, ahol Kuris István László alpolgármester mondott ünnepi köszöntőt. A KRK Központi Általános Iskola diákjai látványos, lelket megindító műsorral lepték meg a közönséget. A Petőfi szobornál koszorúzásra került sor, majd a Thorma János Talpra magyar! című festményénél virágokat helyzetek a megemlékezők.

Ünnepélyes zászlófelvonás a Kiskunhalasi Lovasbandérium díszelgésével

A március 15-i ünnepség az Országzászló emlékműnél kezdődött, ahol a Himnusz a Halas Concert Bandnek köszönhetően hangzott el. A nemzeti lobogót a Kiskunhalasi Lovasbandérium díszelgő huszárjai vonták fel. Az ünneplők ezután átvonultak a Városi Filmszínházba, ahol elsőként Kuris István László alpolgármester osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel.

Kuris István László alpolgármester

Több mint 3 évszázad elnyomás után hasítva tört felszínre a szabadság utáni vágy és a lehető legtisztább és legőszintébb formájában jelent meg a pesti utcán az ifjak szívében – mondta sok  más mellett az alpolgármester. Ezért március 15 mindig a szabadságról szólt és a szabadságról fog szólni. És a magunk döntéseiről. Hogy van-e bátorságunk azt az utat járni, ami a mi utunk, amit Vári Szabó István előzetesen kitaposott nekünk. Amiről szívünk mélyéből érezzük és eszünk józansága is azt diktálja, hogy a helyes út – jelentette ki a városvezető.

Pillanat a KRK Központi Általános Iskola diákjainak műsorából

Gondolatait az alpolgármester a következőképp zárta. Ha a körülöttünk levőkkel békességben vagyunk, ha családjaink körében tisztelettel vagyunk egymás iránt, és mindenki hozzáteszi a napi munkáját, felajánlását, küzdelmeit, akkor minden jó szándékú halasi összességében egy békésen előrehaladó várost tud teremteni, amely szolgálatkész a nemzetért és amelyre remélhetőleg büszke lehet az 1848/49-es szabadságharcban minden mozzanatnak tanúja és vitéz harcosa, Kossuth személyes követe, Vári Szabó István is. Remélhetőleg. Csak rajtunk múlik, csak tőlünk függ, hogy reményeinkből bizonyosság legyen! Tisztelet és dicsőség 1848 hőseinek, Isten óvja nemzetünket, Magyarországot és benne otthonunkat, Kiskunhalast!

Az ünnepi műsort a KRK Központi Általános Iskola diákjai adták. Összeállításukban a Csorvási Zoltán vezette együttes zenés aláfestésével  hangoztak el dalok. A diákok felidézték a márciusi ifjak legfőbb hőstetteit és az 1848-ban elért sikereket. A műsor szereplőit Horváth Ida, Rácz Angelika készítették fel. A zenei hátteret Csorvási Zoltán, Feketéné Dánfi Krisztina, Lábodi Róbert, Vladár Károly és Rácz Angelika biztosították. A látványos dekorációt Sándorné Rácz-Fodor Ibolya, Szaszki János és Volom Gergely állították össze. A táncokat Mándity László és Szőke József tanították meg a diákoknak.

Tömeg a Petőfi szobornál

A kiskunhalasi ünnepség Petőfi Sándor szobránál folytatódott, ahol szintén a Kiskunhalasi Lovasbandérium díszelgő huszárjai adtak keretet az eseménynek. Először Ván Gergő, a Központi iskola diákja szavalta el a Nemzeti dalt, majd koszorúkat, virágokat helyeztek el a város vezetői, az intézmények képviselői és a civil szervezetek felelősei a szobor talapzatánál, kifejezve a hősök iránti tiszteletet, megbecsülést. A koszorúzás a Szózat hangjaival ért véget.

A Konok Kunok csapata a zászlófelvonásnál

A tömeg a Petőfi szobortól a Thorma János Múzeumba vonult, ahol a festő egyik fő műve, a Talpra magyar! című festmény előtt került sor virágok elhelyezésére. A rendezvény szervezője, a Halasi Városmenedzser Nonprofit Kft. nevében Fehér Erika moderátor köszönte meg a közreműködőknek az előadásokat és a közönség részvételét.

Városvezetői koszorúzás pillanatai

Az ünnepi eseményekről a Halas Televízió hétfői Hírnaplójában számol be. Kedden este pedig a Központi iskola műsorát adja le a Halas Televízió a 19 órakor kezdődő Beszéljünk róla című rovatban.

Kép-videó-szöveg: Kovács Iván

Pajor Kálmán virágot helyez el Thorma János Talpra magyar című festményénél