Légzéskimaradást néznek a jogosítványhoz
Jobban odafigyelnek az alvási apnoéra. Első körben a háziorvosok próbálják kiszűni az éjszakai légzéskimaradást. Ez évtől ez is hozzátartozik ahhoz az alkalmassági vizsgálathoz, ami szükséges a jogosítvány kiadásához. Sok sofőr alszik el az utakon – ezért a szigorítás. Ha a háziorvos úgy ítéli meg, további vizsgálatokra küldi a jogosítványra várókat. A becslések szerint több százezer ember szenved ilyen betegségben.
A háziorvosok a jogosítványokhoz szükséges egészségügyi vizsgálat során ez évtől már nem csak a látást, színtévesztést és a vérnyomást nézik. A légzéskimaradások kiszűrésére is figyelniük kell. Főként a hivatásos sofőröknél fordul elő, hogy elalszanak vezetés közben.
- Az alvási apnoét nagyon nehéz kiszűrni, többnyire a testalkat alapján tudunk erre a betegségre következtetni – mondja dr. Bús Imre háziorvos. Főként az elhízott testalkatú, éjszaka horkoló embereknél állhat fenn a gyanú. Akit érinthet az alvás közbeni légzészavar azt további vizsgálatokra irányítják.
A szükséges vizsgálatokat tüdőgyógyász rendeléseken, illetve alváslaborokban tudják elvégezni. Ilyen legközelebb Szegeden található. A légzészavar vizsgálatai e miatt akár több hónapot is igénybe vehetnek. Ezt jó tudni a sofőröknek.
Dr. Bús Imre háziorvos azt javasolja: mindenki próbáljon egészséges életmódra és testsúlyra törekedni, valamint járjon rendszeresen orvosi vizsgálatokra, hogy el tudják kerülni a komolyabb betegségeket.
Az orvosi rendelőben beszélgettünk Jacsó Pongráccal, aki már hallott erről az intézkedésről, ám úgy véli, nem csak a sofőrök esetleges betegsége a gond. A volán mögé ülők fáradtsága ugyanilyen probléma. – Sokan nem tudják magukat kipihenni, fáradtan ülnek a volánhoz, nem tudnak koncentrálni, figyelni és a mai járművek is gyorsabb vezetésre sarkallják a sofőröket, ezek sok balesetet okozhatnak szerintem.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint a teljes magyar felnőtt lakosság kettő-négy százaléka, tehát több százezer ember szenved alvási apnoéban, vagyis légzészavarban. Tavaly 290 közlekedési balesetet történt az utakon azért, mert a vezető elaludt a volánnál. A megváltozott jogszabály célja a gyakran tragikus kimenetelű balesetek megelőzése.
Szöveg-fotó: Fehér Erika