(►) Lehetőség - ne hagyja ki, nézze meg!
Közélet

(►) Lehetőség - ne hagyja ki, nézze meg!

Pénteken kora este nyílt meg a Thorma János Múzeum kertjében Bodzán Antal szobrász kiállítása.  A ráckevei építész-tervező a kiskunhalasi székhelyű Merkbau Zrt. számára végzett már több tervezői munkát.  Az több évtizedes munkakapcsolat során derült ki, hogy Bodzán Antal a szabadidejében szobrászattal foglalkozik. A cég vezetése úgy gondolta, lehetővé teszik, hogy a halasi közönség is megismerhesse Bodzán Antal világát.

Bodzán Antal 1998-ban készítette el az első szobrát. Számára a szobrászkodás elsősorban egy meditatív tevékenység, a belső csend megteremtése, egy olyan alkotási folyamat, ahol nincs külső kényszer.

A szoborparkká alakult múzeumi udvaron Torma Szabolcs a Merkbau Zrt, marketing és PR vezetője köszöntötte a megjelent vendégeket.

Bodzán Antal alkotói pályájáról és a kiállításról Kollarics Gábor művészettörténész adott átfogó elemzést.

A szobrászt Knáb János a Merkbau Zrt. igazgatóságának elnöke köszöntötte, mint mondta, sikeres munkakapcsolat alakult ki az évtizedek során Bodzán Antallal. A cég kiskunhalasi telephelyén is több olyan csarnok és épület áll, amely Bodzán Antal tervei szerint épült meg. Az építész olyan, mint a költő, ő alkotja a verseket, mi pedig kivitelezők megpróbáljuk azt elszavalni - tette hozzá Knáb János.

Bodzán Antal a Halas Televízió Kultúrkép című műsorának elmondta, a mai kor emberének a szeretne egyfajta utat mutatni. Éppen ezért kapta a kiállítás a Lehetőség címet.

- Ma nagyon sok ember éli úgy a világát, hogy igazából, amikor hazamegy, nem tudja, hogy mi volt annak a napjának az értelme. Tehát azon kívül, hogy szorgalmasan dolgozott, nincs egy gerince a legtöbb ember életének, csak éli az életét, eltelik az idő. Tehát én úgy gondolom, hogy valahogy egy befelé vezető, vagy egy a Teremtő felé vezető utat kellene találnia az embereknek. Ez persze egy abszolút személyes vélemény, tehát ha valaki ezzel nem ért egyet, ez az ő dolga. Én ezt próbáltam megjeleníteni a szobrokkal. Van egy önmagába zárt ember, a kuporgó, a legkisebb szobor, és mögötte három ember a saját védőangyalával, végtelenül stilizáltan ábrázolva. Az abszolút szürke, hétköznapi ember, az, aki már elkezdett gondolkodni a sorsáról, a világ sorsáról, és szeretné saját magát, a világot is jobbá tenni, illetve a harmadik, az úgynevezett aranyember, aki akár már a saját védőangyalát is meghaladja. A körbeálló szobrok, egy része földi lény, egy része nem is földi lény, de mindenképpen szakrális lény. Tehát magyarul az üzenete az egész kiállításnak, hogy ha valaki ezt az utat felvállalja, akkor az egész világ segíti őt.

A kiállítás a múzeum nyitvatartási idejében tekinthető meg, ám este ha arra sétálnak, a kerítésen keresztül is érdemes pillantást vetni a megvilágított alkotásokra.