
Ma van az Ápolók Nemzetközi Napja, köszönet a munkájukért!
Május 12. világszerte az Ápolók Nemzetközi Napja annak emlékére, hogy 1820-ban ezen a napon született Florence Nightingale brit ápolónő, az ápolóképzés kiemelkedő alakja. Az elmúlt hetekben a szokásosnál is nagyobb teher hárult rájuk, ezért külön köszönet illeti őket.
A már életében legendává vált, rendkívüli akaraterővel megáldott asszony, Florence Nightingale 1820-tól 1910-ig élt. Az ő születésének napja az Ápolók Nemzetközi Napja. Nem véletlenül ő a szakma példaképe. Az 1853-56-os krími háború idején a törökországi brit katonai kórházban a tisztaság és a megfelelő ellátás megszervezésével nagyságrenddel csökkentette a halálozási arányt.
A katonáktól kapta a Lámpás Hölgy nevet, mert éjszaka is ápolta a betegeket a laktanyafolyosón berendezett kórházban. Angliába visszatérve az emberek hősként tisztelték és óriási hírnévre tett szert, a róla elnevezett nővérképzőt 1860-ban nyitotta meg.
Több tanulmánya is megjelent nyomtatásban (A kórházakról, Az ápolónőkről). Megfogalmazta, hogy az ápolónő munkája háromszoros érdeklődést kíván: szellemi érdeklődést az eset iránt, szívbeli érdeklődést a beteg ember iránt, szakmai érdeklődést a gyakorlati munka technikája iránt.
Az elmúlt időszakban, a veszélyhelyzet miatt bevezetett rendkívüli intézkedések kapcsán még nagyobb figyelem irányult az ápolókra. Ők ezúttal is példásan teljesítettek, amiért köszönet illeti őket. Ezen a napon nemcsak a kórházban ténykedő ápolókat, hanem a szociális otthonokban, idősotthonokban és a mentőszolgálatnál dolgozókat is ünnepeljük.