(►) Magyar tudomány ünnepe a könyvtárban
Közélet

(►) Magyar tudomány ünnepe a könyvtárban

November 7-én kora délután a magyar tudomány ünnepe alkalmából a Martonosi Pál  Városi Könyvtárban tartottak két érdekes előadást, amit Németh Györgyi könyvtárigazgató vezetett fel a Kiskunhalasi Nyugdíjas Pedagógus Klub tagjainak és más érdeklődőknek. A rendezvényen megtelt a könyvtár olvasóterme közönséggel. (címképen Kovács Viktória pszichológus)

A magyar tudomány ünnepéről az MTA már 1997 óta megemlékezik. Hivatalosan 2003 óta ünnepeljük minden év november 3-án, azon a napon, melyen 1825-ben Széchenyi István birtokainak egy évi jövedelmét felajánlotta a Magyar Tudós Társaság megalapítására, és ezzel lehetővé tette a Magyar Tudományos Akadémia megalapítását.

Németh Györgyi könyvtárigazgató köszöntötte a vendégeket

A Martonosi Pál  Városi Könyvtárban tartott magyar tudomány ünnepét csütörtök délután a Kiskunhalasi Nyugdíjas Pedagógus Klub és a könyvtár szervezte, de külső érdeklődők is részt vehettek rajta. A közönséggel teli olvasóteremben Németh Györgyi könyvtárigazgató köszöntötte a vendégeket és emlékezett meg a magyar tudomány ünnepének eredetéről. Mint mondta örömmel adnak helyet és a könyvtár kifejezetten illő helyszín az ilyen jellegű rendezvényeknek, majd átadta a szót az első előadónak.

Az eseményt a Kiskunhalasi Nyugdíjas Pedagógus Klub szervezte

Dr. Varga Mónika, a Szegedi Tudomány Egyetem városunkból elszármazott tudományos munkatársa, a kutatók mindennapjairól beszélt prezentációja kíséretében. A tudományos munkatárs röviden megemlékezett kiskunhalasi iskolai éveiről, amit a Szűts József Általános Iskolában kezdett, majd a Szilády Áron Gimnáziumban folytatott, ahonnan Szegedre ment továbbtanulni.

Dr. Varga Mónika vegyész, kutató

Dr. Varga Mónika (vegyész) saját tudományos kutató pályája alakulásán és mindennapjain keresztül mutatta be mit tesz nap-mint nap egy kutató. Előadásában megismertette a tudományos fokozatokat, az oda való eljutásba fektetendő munkát, időt. A publikálások rendjét, felületeit, szintjeit, az ezzel járó adminisztrációt, anyagi hátterét. Kitért a laboratóriumban végzendő közös feladatokra munkatársaival, akikkel gyakran egymásra épül tevékenységük.

Érdeklődő közönség jelent meg az előadásokon

A második előadó, Kovács Viktória szintén Kiskunhalason végezte az általános és középiskolát, amelyek jó alapot adtak a továbbtanuláshoz. Viktória végzett pszichológus. Előadásának tárgya pedig a parentifikáció volt. Ebben a szinte észrevétlenül kialakuló és traumaként jellemezhető élethelyzetben a gyermek szülői szerepkörbe kerül a családban. Az utóbbi években egyre többet foglalkoznak kialakulásával és terápiájával.

Kovács Viktória pszichológus előadása közben

Viktória úgy gondolja, hogy a parentifikáción történő keresztül esés, annak felismerése sokat segíthet a kezelésben. A jelenségről való tájékoztatás, tájékozódás, ismeretadás hasznos minden korosztály számára. Az ilyen élethelyzeten átesett emberek megélt traumájának feldolgozására már hatékony módszereket dolgoztak ki. Kovács Viktória prezentációval kísért előadását az Egyszer egy nyár (2022) című filmen keresztül tette még érthetőbbé.

Kép-szöveg: Kovács Iván