Makay András, a halasi építész, aki részt vett a budavári felújításokban
- Hihetetlen értékei vannak a városnak, olyan emberek terveztek és alkottak, akik a kor legnagyobb építészei voltak-nyilatkozta a Halasi Tükörnek adott interjújában Makay András. A kiskunhalasi születésű építészmérnök, műmlékvédelmi szakmérnök többek között részt vehetett a budavári felújításokban is.
Makay András kiváló, elhivatott szakember. Építészmérnökként, műemlékvédelmi szakmérnökként ténykedik, nem is akármilyen szinten. Mint arról nem is olyan régen beszámoltunk, András a Magyar Művészeti Akadémia konferenciáján is előadást tartott. A felkészültségére egy jó példa az, hogy részt vehetett a budavári felújításokban is. - A budavári Csikós udvar rekonstrukciója gyakorlatilag a nyugati része a Várnak, mely a II. világháború utáni elbontásra került. A főbb épületek, mint a Lovarda vagy a Főőrség nem kapott olyan találatot, ami miatt bontani kellett volna. Az érdekessége, hogy a KÖZTI irodája 1973-ig pont a Főőrség épületében volt, ahogy anno Hauszmannak is, mégis elbontásra került. A Nemzeti Hauszmann Program keretében visszaépítésre került a területen a Lovarda, Főőrség, Stöckl-lépcső,Karakas Pasa tornya és a Rámpa. Új akadálymentes tengely épült ki, hogy a Palota útról fel lehessen jutni a Csikós udvaron keresztül a felsőbb szintekre. Ezekben a projektelemekben mind részt vehettem építészként, mint aki a tervezőt képviseli a tervezői művezetés keretében és a kooperációkon, egyeztetéseken. Illetve a tervezés részében is részt vehettem a Rámpa, Karakas Pasa tornya esetében és az esetleges áttervezések kapcsán a többi projektelemnél- nyilatkozta a Tükörnek adott interjújában András.
Azt is megtudtuk tőle, hogy boldog harmóiában él a családjával. - Budapest után a dunántúli Alcsútdobozra, feleségem szülőfalujába költöztünk.Klára az ELTE-n végzett, köztisztviselő, jelenleg három fiúgyermekünkről gondoskodik. Lénárd 10, Álmos 4, Bulcsú másfél éves. A munkám mellett elsősorban a családdal töltöm az időt, szüleimhez is örömmel látogatunk Kiskunhalasra. Szabadidőmben fotózni és horgászni szeretek, egyedi kézműves csalik készítésével foglalkozom. Kiállítások,felnőtt színházi előadások és mozi látogatására a kicsik miatt most kevesebb lehetőségünk van még egy ideig, ez hiányzik. De a gyerekek óvodai-, iskolai- és sporttársi családjaival jó kapcsolatot ápolunk, együtt ünnepelünk, szurkolunk. A helyi református közösség alkalmain is igyekszünk részt venni. Támogató és szeretetteljes kötődések jellemzik a kisebb közösséget- mondta. A teljes interjú a Halasi Tükör december 21-én megjelent számában olvasható.
Fotó: Makay András; facebook.com