Mártír istentisztelet a Holocaust emlékére (galéria)
Közélet

Mártír istentisztelet a Holocaust emlékére (galéria)

A halasi zsidóságot is ért borzalmakról, a munkatáborok, lágerek világáról is szó volt a mai, a Holocaust 78. évfordulója alkalmából megtartott megemlékezésen, melynek helyszíne a kiskunhalasi zsinagóga volt. Prof. dr Róna Tamás főrabbi mellett, dr. Feldmájer Péter, a Mazsihisz Közép-Magyarországi Területi Csoport elnöke is emlékezőbeszédet mondott. Mint elhangzott, soha el nem évülő bűnök hosszú sora vezetett oda, hogy a lágerekből csak nagyon kevés túlélő tudott hazajutni, kínzóikat, kivégzőiket a kapzsiság vezérelte.

A II. világháború során, Kiskunhalason 1944. május 22-én kezdődött a gettósítás több, mint 500 embernek kellett elhagynia otthonát. A Holocaust áldozatául esett halasi emberek száma közel 300 fő. Prof. dr. Róna Tamás beszédében elmondta, amikor az emberi gonoszságról beszélünk, akkor az valójában a jóság hiánya. Amikor a holocaustról kell beszélnünk, összeszoruló szívvel kell, hogy kimondjuk, hogy akik a kezükön viselik a sorszámot Auschwitzból, Birkenauból, Treblinkából, ők már csak lélekben vannak velünk. Az a generáció, aki krónikásként átélte a háború borzalmait, akik a gázkamrákban maradtak, már nincsenek velünk. Egyre nagyobb a felelősség, hogy megőrizzük a holocaust tragédiájának emlékét, ezt tovább kell adnunk a következő generációknak.

Prof. dr. Róna Tamás főrabbi

Raáb András elnök halálát követően Ritter Nándorné látja el a Kiskunhalasi Zsidó Hitközség elnöki feladatait. Az elnök a háború borzalmai között elhunyt emberekre, a szétszakított családokra emlékezve elmondta, nincs olyan nap, hogy ne jutna az eszébe a sorsuk, szenvedésük.

Ritter Nándorné látja el a jövőben a Kiskunhalasi Zsidó Hitközség elnöki feladatait

Egy megsárgult fényképről egy boldog ember arca mosolyog vissza, aki a család tagja volt, de már nem lehet közöttünk. A mai megemlékezés tisztelgés és figyelmeztetés, és egyúttal iránymutatás. Tisztelgés a mártírok emléke előtt, hálát adunk azokért, akik életben maradtak, akik hazajöttek, akik az átélt borzalmak és tragédiák után újrakezdték, újra merték kezdeni az életüket. Családot alapítottak és lettek dédszüleink, nagyszüleink, vagy szüleink.

Bányai Gábor országgyűlési képviselő, kormánybiztos és Kuris István László alpolgármester (jobbról-balra)

Bányai Gábor országgyűlési képviselő virággal köszöntötte Ritter Nándorné elnököt, véleménye szerint egy a közösséget összetartó emberről van szó, aki már eddig is bizonyította, hogy méltó Raáb András munkájának folytatására. A politikus hozzátette, ezen a napon emlékezni kell azokra a gyermekekre, asszonyokra, férfiakra, akik a haláltáborokban vesztették az életüket, azokra is, akik hazatértek és az átélt borzalmak ellenére újrakezdték az életet, és azokról sem szabad megfeledkezni, akik tovább hintik azt a gonoszságot, hogy nem történt holocaust. Lelkük rajta, de ez már egy másik történet, ez már büntetőjogi kérdés.

Zsinagóga kép belülről

Kiskunhalas Város Önkormányzatát Kuris istván László alpolgármester képviselte a megemlékezésen. A mártír istentiszteleten emlékező beszédet mondott dr. Feldmájer Péter, a Mazsihisz Közép-Magyarországi Területi Csoport elnöke is. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a megtörtént események ellenére állítólagos tudósok vastag könyveket írtak arról, hogy miért is kellene kiírtani a zsidóságot, de mindez csak porhintés volt, minden áltudományos magyarázat ellenére egy dolog vezérelte őket, hogy elvegyék az emberek vagyonát, legyen az üzlet, ház, a cipőjük, vagy a kopott szemüvegük. El kell csak menni egy egykori koncentrációs táborba, ott vannak a bizonyítékok.

dr. Feldmájer Péter, a Mazsihisz Közép-Magyarországi Területi Csoport elnöke

A mártír istentiszteleten Fésüsné Bakos Ágnes és Szabó Bakos Noémi elevenítette fel az egykori borzalmakat, lágerekben írt levelek, versek felolvasásával.

Kép, szöveg: Bakos László