(►) Meglepték a kollégái, barátai a nyugdíjba vonuló Szakál Aurélt
A jelenleg felmentési idejét töltő volt múzeumigazgatót munkatársai igazi meglepetésben részesítették. Egy munkahelyi megbeszélésre hivatkozva ma behívták a múzeumba Szakál Aurélt, aki a díszterembe lépve azon kapta magát, hogy tisztelői, szerzőtársai, barátai vastapssal fogadják. Szakál Aurél 1995 óta vezette ezt az intézményt, amelynek a kollektívája egy néprajzi konferenciát is szervezett a tiszteletére.
A Halasi Városmenedzser Kft. munkatársai hetek óta szervezték ezt a meglepetést, a titkos köszöntésről csak Szakál Aurél felesége tudott. Ma délelőtt egy kitalált indok miatt jöttek be mindketten a Thorma János Múzeumba. A volt igazgató a nagyterembe lépve azt látta, hogy lányai társaságában olyan emberek ülnek ott, akikkel a több évtizedes múzeumvezetői, írói, szerkesztői munkája során jó barátságba került. Szakál Aurél maghatottan köszöntötte a teremben ülőket, majd ezt követően közösen megtekintették a Halas Televízió által forgatott filmet, amely szintén meglepetésként készült.
Fülöp Róbert polgármester mondott köszöntőt. A városvezető szerint Szakál Aurél maradandót alkotott, kitartása, szervezőkészsége kellett ahhoz, hogy az elmúlt évtizedek során kétszer is bővíteni tudták a múzeumot. Szakál Aurél 1995. december 1-től megbízott, 1996. október 15-től pedig kinevezett múzeumigazgató. Nevéhez fűződik a Halasi Múzeum Alapítvány és a Thorma János Múzeum Baráti Körének megszervezése. Az 1848-as forradalom és szabadságharc 150. évfordulója alkalmából pályázatok és támogatások segítségével restauráltatta Thorma János 2 nagy történelmi festményét. Ezzel országos jelentőségű látványosság létesült Kiskunhalason. Igazgatósága alatt kibővült a múzeum és nemzetközi szintű kiállítások valósultak meg, kiérdemelve ezzel a közönség és a szakma elismerését. Szakál Aurélnak elévülhetetlen érdeme van abban, hogy a Thorma album bemutatása után létrejöhetett a nemzetközi Thorma vándorkiállítás. A nagy sikerű vándorkiállítást követően Dr. Bay Éva és Dr. Bay Miklós Kiskunhalasnak adományozta képzőművészeti gyűjteménye jelentős részét, a város pedig azt vállalta, hogy méltó helyet biztosít az alkotások számára.
A Kecskeméti Katona József Múzeum igazgatója is köszöntötte Szakál Aurélt. Dr. Rosta Szabolcs úgy fogalmazott, sok szakmai és baráti tanácsot kapott tőle az évtizedek során. Az igazgató elismerően szólt Szakál Aurél szerkesztői, helytörténeti kutatómunkájáról.
Elődje munkásságát, szakmai életútját méltatta Kocsisné Varga Zsuzsanna a Thorma János Múzeum vezetője is.
Fülöp Róbert polgármester Kiskunhalas város elismeréseként egy halasi csipkét ajándékozott a nyugdíjba készülő történész, muzeológusnak.
Dr. Bay Miklós adományozó, Kiskunhalas díszpolgára egy festménnyel fejezte ki tiszteletét és megbecsülését Szakál Aurél felé.
Az ajándékok átadását követően kezdődött el az a néprajzi konferencia amelyet Szakál Aurél nyugdíjba vonulása alkalmából szerveztek. A közönség hallhatta Dr. Bárth János előadását, „Vétségek és büntetések Jankovácon a XIX. század első felében” címmel.
Kothencz Kelemen az archív fényképek megszólaltatásának lehetőségeiről tartott előadást.
A Szakál Auréllal szoros munkakapcsolatot ápoló Dr. Bathó Edit a „Parasztpolgári viseletek a Jász-Kunságban címmel tartott előadást, barátja, munkatársa tiszteletére.