(►) „Minden napot újra és újra meg kell nyernünk” (galéria)
Több helyszínen emlékezett meg Kiskunhalas Város az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulóján a hősökről október 23-án délelőtt a nemzeti ünnepen. Az Országzászló Emlékműnél zászlófelvonással kezdődött a hivatalos városi ünnep. A filmszínházban Fülöp Róbert polgármester tartott megemlékező beszédet. A Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Dékáni Árpád Technikum diákjai (címképen) irodalmi műsort adtak, majd a főtéri kopjafánál virágokat, koszorúkat helyeztek el a megemlékezők.
2023. október 23-án, (hétfőn) 10 órai kezdettel a főtéren az Országzászló Emlékműnél, a Kiskunhalasi Lovasbandérium huszárja, Szundi Krisztián vezényszavára indult a városi megemlékezés. Szőri Attila műsorvezető köszöntötte a megjelent halasi polgárokat, majd a városi fúvószenekar közreműködésével hangzott el a Himnusz, miközben a díszelgő egyenruhások mellett felvonták a nemzeti lobogót. Ezt követően a résztvevők átvonultak a dékánis kadétok vezetésével a Kiskunhalasi Filmszínházba.
Fülöp Róbert, Kiskunhalas polgármestere tartott ünnepi beszédet a mozi nagytermében. A városvezető többek között ezt mondta a moziban lévő szépszámú közönségnek. „A kommunistákról 56 bebizonyította, hogy nem csak az embereket csapták be, hanem önmagukat is, ugyanis azt hitték, a magyar nemzet múltját teljesen el lehet törölni. Az hitték, hogy egy nemzet egyszerűen feladja szabadságát, kultúráját történelmét és hitét. Azt hitték, hogy egy homályos ideológia pótolhat szabadságot, közösséget és hagyományt.
A magyarokat azonban nem ilyen fából faragták. A magyar nemzet ezerév alatt megtanulta, hogy a szabadságról, a hazáról nem elég csak beszélni. A szabadságért, a hazáért harcolni kell a háborúban és tenni kell a békés hétköznapokban is. Mi magyar ezt megtanultuk és emiatt vagyunk itt ma Európa szívében az ezeréves magyar államban.”
A polgármester így zárta beszédét. „1956 évfordulóján azonban nem lehetünk gyávák. Fel kell vennünk a kesztyűt és küzdenünk kell az otthonunkért, a hazánkért. A küzdelem számomra sem ismeretlen az elmúlt 9 évből. Városunkat elárasztó migránsok, pandémia, energiaválság. Mindig kaptunk a nagyvilágból valami plusz feladatot, ellenfelet, ellenséget, de együtt, Önökkel összefogva ezeket mindig le tudtuk győzni. ’56 hőseire emlékezve, a harcukból erőt merítve, minden napot újra és újra meg kell nyernünk.
Isten áldja Önöket!”
A polgármesteri emlékbeszédet követően a forradalmi eseményekről a Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Dékáni Árpád Technikum adott irodalmi előadást (a tanulókat Dabisné Domonkos Ibolya készítette fel). A diákok a szózat és a himnusz keretébe helyezve – amit a közönséggel együtt énekeltek el – adták félórás megemlékező irodalmi műsorukat. Az előadást a Szondi két apródja, Arany János balladájának szövege kísérte végig, amelyben az ötvenes évek és a kádári diktatúrát összefoglaló történeteit osztották meg a közönséggel. Méltóságteljes és látványos ünnepi műsoruk nagy tetszést aratott a közönség körében.
A moziban rendezett program a szózattal ért véget, majd a résztvevők átvonultak a főtéri, 56-os kopjafához, ahol virágokat és a megemlékezés koszorúit helyezték el az intézmények és civil szervezetek képviselői. Október 23-án Nagy Szeder István sírjánál Pajor Kálmán, az 56-os Emlékbizottság elnöke mondott beszédet.
A városi 56-os megemlékezések november 1-jén (szerdán) folytatódnak 16 órai kezdettel Nagy Szeder István mellszobránál, a Hősök terén. Ott beszédet tart Zsembera Árpád helytörténeti kutató és műsorukkal közreműködnek a KRK Szilády Áron Református Gimnázium tanulói. Az 56-os megemlékezéssor november 4-én (szombaton) a forradalmi lobogó levonásával zárul, amikor Bocskorás Bertalan elnök-lelkész a főtéri kopjafánál emlékbeszédet mond el.
A Halasi Városmenedzser Nonprofit Kft. által, október 23-án rendezett városi megemlékezést a Halas Televízió rögzítette, amelyet ma (október 23-án, hétfőn) 19 órai kezdettel közvetít a televízió műsora keretében.
Kép-szöveg: Kovács Iván