Miniszterhelyettesi látogatás Halason
Közélet

Miniszterhelyettesi látogatás Halason

Bányai Gábor országgyűlési képviselő, kormánybiztos meghívására érkezett Kiskunhalasra csütörtök este Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterhelyettese. Az találkozó célja egy lakossági fórumon részvétel volt, ami előtt a sajtó rendelkezésére állt a politikus néhány téma erejéig. A miniszterhelyettest megkérdeztük az energia helyzetről, az uniós forrásokhoz jutás esélyeiről, a régiónkat érintő fejlesztésekről.

Csütörtök délután 5 óra körül érkezett Kiskunhalasra Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterhelyettese, parlamenti államtitkár Bányai Gábor országgyűlési képviselő, a Dél-alföldi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztosa meghívására. A miniszterhelyettest képviselői irodájában fogadta a kormánybiztos, aki rövid tájékozódás után több kérdésben is nyilatkozott szerkesztőségünknek.

A miniszterhelyettest Bányai Gábor kormánybiztos üdvözölte érkezésekor a képviselői iroda előtt

Dömötör Csaba elmondta, lesz miről tájékoztatnia az érdeklődő közönséget a ma esti fórumon, mert ebben az esztendőben sok olyan dolog történt, amire nem számított az ország, gondolt mindenekelőtt az orosz-ukrán háborúra és annak minden gazdasági következményére. A miniszterhelyettes kihangsúlyozta, hogy a háborúnak a magyar gazdaság is szenvedője, amit nem mi idéztünk elő, de annak minden terhét el kell viselni az országnak. Ebből a kiutat meg kell találni, mindenekelőtt a békével. Addig pedig mindent elkövet a kormányzat, hogy a háború negatív gazdasági következményeit a lakosság minél kisebb mértékben érezze.

Energiabiztonság terén kettős célja van a kormánynak – fejtette ki Dömötör. Először is legyen elegendő rendelkezésre álló energia, például olaj, gáz, vagy a Paksi Atomerőműből elektromos energia, másik oldalról pedig ezek az energiaforrások a lakosság számára elviselhető áron legyenek elérhetők. Tehát van egy árcsata és van egy ellátás biztonsági vita és küzdelem. Ennek az egyensúlyi helyzetnek a nehézsége a napokban csúcsosodott ki, az olajt érintő brüsszeli szankciók érvénybelépésével, amit mindenki megtapasztalt. A benzin ársapkát ezért kellett megszüntetni – jelentette ki. Ennek a folyamatnak nincs vége, mert jövőre az oroszoktól származó olajból feldolgozott termékek korlátozása lép érvénybe, újabb gondokat előidézve. Ezért is tartja fontosnak a miniszterhelyettes a nemzeti konzultáció kitöltését, amit már több mint egy millió ember megtett hazánkban – jelentette ki Dömötör.

Kérdésre, a függőben lévő uniós források Magyarországnak történő megnyitásáról is szólt Dömötör Csaba. A kohéziós és az úgynevezett helyreállítási alapokból nem jutottunk még forráshoz – mondta. A brüsszeli szándék a magyar álláspont megtörése a forrásfelfüggesztéssel hangsúlyozta a fideszes politikus. A magyar álláspont ugyanis ellenzi a közös uniós hitelfelvételt Ukrajna finanszírozására, amire más javaslata van országunknak. A vitatott kérdések közé sorolta a globális minimumadó témáját, ami egy vaskos adóemelést jelentene Magyarországon, de ide sorolható a magyar gyermekvédelmi törvény körüli vita is.

A kialakult nehéz gazdasági helyzet miatt kérdeztük a miniszterhelyettest a térségfejlesztési projektek alakulásáról is. Dömötör kijelentette, hogy a megkezdett beruházások nem állnak le, torzók nem maradhatnak, ami egy fontos alapelv. A további tervezett infrastrukturális fejlesztésekről pedig akkor beszélhetünk, ha visszaállunk a tartósan növekedő gazdasági pályára, mint, ami a járvány előtt volt – zárta rövid nyilatkozatát a miniszterhelyettes.

Bányai Gábor országgyűlési képviselő, kormánybiztos a miniszterhelyettessel történt találkozó alkalmával azt nyilatkozta, hogy fizikailag kevesebbet tud a választókerületében lenni, mert kiszélesedett a feladatköre. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy az itteni feladatok, fejlesztések képviselete, vagy a térség érdekképviselete hátrányt szenvedne, mert azokat továbbra is szem előtt tartva intézi.

A kormánybiztos külön kiemelte az utóbbi időben az általa képviselt, a Dél-alföldi régiót, a Homokhátságot jelentősen érintő vízutánpótlás, vízmegtartás témakörét. Mint mondta, az ügyben már a kormányzat kiviteli engedélyes terveket kezdeményezett. Most már közbeszerzésre alkalmas dokumentáció kerül ki hamarosan arról, hogyan és kik által épüljön meg a vízpótló rendszer. Ez a megye északi részét érinti először majd haladnak a közepe és a déli területek térségébe. Hatalmas beruházásról beszélünk – mondta a kormánybiztos, de néhány éven belül egy korszakos nagyságrendű megoldás születik az égetően szükséges vízutánpótlási rendszer kiépítésére. A politikusi nyilatkozatokról a Halas Televízió péntek este 19.00 órakor kezdődő híradójában láthatnak olvasóink további részleteket.