Mókus Anita, az Európai Klímaegyezmény pályázatán 3. helyezést ért el
Közélet

Mókus Anita, az Európai Klímaegyezmény pályázatán 3. helyezést ért el

Mókus Anita, kiskunhalasi hobbi fotós, az Európai Klímaegyezmény 2024-es pályázatán a „Klíma akció városodban” kategóriában harmadik helyen végzett. Anita (címképen) projektjének címe: Kerékpározás és fenntarthatóság – alfa generáció. A halasi fotós korábban már több hazai pályázaton sikerrel szerepelt és most átlépve  a határokat, európai szintű eredményt ért el. A fotózással való kapcsolatáról, alkotói filozófiájáról és elért eredményéről közösség oldalán írt, amit az alábbiakban közre adunk. Anitának gratulálunk és további sok sikert kívánunk!

Dobpergés címmel osztotta meg gondolatait követőivel Mókus Anita, az Európai Klímaegyezmény 2024-es pályázatán a „Klíma akció városodban” kategóriában elért harmadik helyezése okán. A győztes képet az Európai Klímaegyezmény weboldalán, ide kattintva nézhetik meg! Az eredeti posztot ide kattintva találják olvasóink!

SIKERÜLT- egyedüli magyarként a dobogó 3. helyén

Ami számomra hatalmas dolog, hogy a nyertesek kiválasztásában a klímaegyezmény nagykövetei, valamint Christian Clauwers és Simone Padovani  is részt vettek - lenyűgöző alkotásaik vannak, érdemes megnézni a weboldalaikat. 

Pár éve, amikor elkezdtem hobbiból fotózni és autodidakta módon a fejlődés útjára léptem s eredményesen szerepeltem az első pályázaton, melyet többek között a Trikolor Naptárban történő megjelenés, illetve egy nívós, budapesti kiállítás követett; pusztán az álmaimban tündöklő képként lebegett, hogy egyszer EU-s szinten a dobogón állhatok.  Sokunknak megvannak a maga álmai s céljai,  melyek arra ösztönöznek bennünket,  hogy fejlesszük önmagunkat s legyen merszünk belevágni egy olyan dologba, mely évekkel korábban a legmerészebb álmainkat is túlszárnyalta s ami a jövő tekintetében kardinális jelentőséggel bír.  Számomra az egész folyamat kulcsa a hit, a hála és a szeretet. 

Amikor lefordítottam az angol nyelvű kiírást, mely az Európai Klímaegyezmény fotópályázata volt, első körben elhessegettem magát a gondolatot is a nevezés kapcsán (persze legbelül motoszkált bennem, hogy ezt nem szabad kihagyni) mert tudtam, hogy erős a mezőny, 27 tagállam fotósaival és egyben aktivistáival kell versenybe szállni- kvázi csak egy parányi esély van arra, hogy bekerüljek az elődöntőbe s azt követően a kategóriám szerinti első 3 hely egyikére. 
A tét hatalmas: meghívás az EU Klímaegyezményének éves brüsszeli eseményére,  a pályamű kiállításra kerül az EU Hub-on a COP29-en Bakuban, Azerbajdzsánban és a Paktum éves brüsszeli rendezvényén, egy digitális tanúsítvány és megjelenési lehetőség az Éghajlati Paktum digitális platformjain…  
Zseniális s egyben megismételhetetlen lehetőség!  

Országos és megyei szinten is nagy megmérettetés döntőbe jutni, rengeteg mélységet s magasságot megtapasztal az ember a megszámlálhatatlan munkaóráról nem is beszélve, de pont ettől csodás ez az egész, mert minden akadály megerősít és minden elismerés az ezerszeresére emel fel. 
Pár nap gondolkodás után elhatároztam, hogy megcsinálom életem első klímaakcióját: elkezdtem  erősebben hinni magamban, mint valaha, mert tudtam, ha ez sikerül, akkor az az eddigi “pályafutásom” csúcsát jelenti, ugyanis, ha elég erős a hitünk, akkor bármire képesek vagyunk az életben.  

Szeretem azt, amit csinálok, számomra ez az önmegvalósítás eszköze, minden egyes fotó, beadott pályamű remek tapasztalás számomra. A szabad alkotás öröme felülmúlhatatlan: saját elképzelések, a fantázia szárnyalása, az egyedi szemlélet kifejezése egy fotón- olyan, mint egy varázslat, mely, ha még elismeréssel is párosul az lényegében maga a csoda. Az első novelláim vagy épp fotóim megjelenésekor is elmondhatatlan boldogságot éreztem, mert az írás is épp úgy, mint a fotózás egy olyan tevékenység, ahol szabadon szárnyalhatsz s nincsenek határok, melyeket tartani kell és egy egészen más világba kalauzolnak el. 

Nagyon szépen köszönöm mindazoknak, akik hittek bennem s szavaztak a pályaművemre s bár nem a közönségszavazáson, hanem a zsűri döntésének értelmében kerültem a kategóriám szerinti 3. helyre, de hiszem, hogy a sok pozitív gondolat, amit felém küldtetek adott egy kis löketet az elbírálás kapcsán. Köszönet Szluka Gábornak a lektorálásért, és végül, de nem utolsó sorban kislányomnak, hogy partner minden egyes ötletem megvalósításában a fotózás kapcsán (is) s hősiesen velem tart a sokszor elvetemültnek tűnő akcióimra .  

Projektem: Kerékpározás és fenntarthatóság – alfa generáció. Neveljük gyermekeinket a környezetvédelemre, csökkentsük a globális felmelegedés hatásait kerékpározással. A jövő a gyermekeink kezében van, a gyermekeink pedig a mi kezünkben. Közös célunk a bolygó védelme. Egyesítsük erőinket a pozitív változás érdekében. Copyright: Anita Mókus, (Klímaegyezmény fotópályázat)/Európai Unió

Célom, hogy a Brüsszelben szerzett tapasztalataim révén pozitív változást érjünk el városi szinten a kerékpározás, fenntarthatóság és az alfa generáció vonatkozásában, ugyanis a fejlődés ezen útja elengedhetetlen bolygónk s egészségünk védelmének érdekében. Hiszem, hogy klímaakcióm s az azzal kapcsolatos koncepcióim egy összefogás kapcsán hatalmas sikereket érnek el. 

Az alfa generációba azok a fiatalok tartoznak, akik 2010-ben és az után születtek. Ezt a kifejezést először Mark McCrindle ausztrál demográfus használta “Generation Alpha” című könyvében. McCrindle szerint az alfa generáció tagjai egy új korszakba születtek, amelyben a technológia domináns szerepet játszik. 

Az ENSZ 2024-es klímaváltozási konferenciája (UNFCCC COP 29) 2024 novemberében, Bakuban, Azerbajdzsánban kerül összehívásra, többek között azzal a céllal, hogy előkészítsék az utat az éghajlatváltozás globális kihívásának hatékony kezelésére irányuló jövőbeli törekvések előtt , illetve hogy felhívják a figyelmet arra, hogy mi forog kockán, és megoldásokat mutassanak be. Az UNFCCC weboldalán további részletek találhatók a COP folyamatáról.

Képek: Mókus Petra