Múzeumőr – 65 év 130 könyv
Rendhagyó kiállítás nyílt a Thorma János Múzeumban. A kiállított tárgyak az elmúlt évek legjelentősebb műtárgyai, emellett megtekinthető az a több mint 130 könyv és kiadvány is, amely Szakál Aurélhoz köthető. A Thorma János Múzeum korábbi vezetőjének az volt a célja, hogy a halasi lakosoknak megmutassa azt a gazdagságot, ami itt rendelkezésre áll, és mindez megmaradhasson könyvek formájában is az utókornak.
Szakál Aurél barátai, tisztelői, múzeumbarátok töltötték meg csütörtökön este az intézmény dísztermét. A megjelenteket Kocsisé Varga Zsuzsanna a múzeum igazgatója köszöntötte, majd Kiss Bernát és Koszorú Attila zenéje csendült fel az ünnepi eseményen.
Fülöp Róbert köszöntőjében Szakál Aurél elévülhetetlen érdemeire hívta fel a figyelmet, mint mondta, mindig szívesen gondol vissza azokra a tárlatvezetésekre amelyet Szakál Aurél tartott sok hasznos információval gazdagítva a hallgatóságot. A polgármester elmondta, a könyvek, kiadványok mind ezt a közösséget gazdagították, a gyűjtőmunkának, kutatásoknak köszönhetően sok segítséget nyújtanak a mai napig, a városvezető is gyakran fellapozza őket, ha hiteles, részletes adatokra van szüksége.
A kiállítást N. Kovács Zita a bajai Türr István Múzeum igazgatója nyitotta meg. Az intézményvezető, aki maga is több projektben együtt dolgozott Szakáll Auréllal elismerően szólt az ünnepelt „múzeumőri” tevékenységéről.
A 65 év-130 könyv. című új időszaki kiállításban bemutatott Szakál Aurél által publikált műtárgyak és kiadványok egy olyan egyedülálló vállalkozás, életmű eredményeit mutatják be, amely európai kitekintéssel is rangos, figyelemre méltó és érdemes – méltatta kollégáját N. Kovács Zita.
A megnyitó során elhangzott, hogy Szakál Aurél munkássága annyira szerteágazó volt, hogy nehéz egy kiállítással mindezt bemutatni. A publikációs, kiadói tevékenysége mellett több mint 150 kiállítás rendezője volt. Főleg kiskunhalasi kutatások és témák, a halasi múzeum gyűjteményi anyagát bemutató tárlatok létrehozását tekintette feladatának. Emlékezetes a 2010 nyarán létrehozott Diószegi Balázs tárlat nyolc helyszínnel (múzeum, pizzéria, központi iskola, posta, takarékszövetkezet, művelődési központ, cukrászda, mozi kávéház) Kiskunhalason szinte múzeumi negyedet képezve. Európai hírű, rendkívül impozáns és sikeres kiállítássorozat rendezője volt 2012-2013-ban: amikor hét (majd még kettő) helyszínen (Kiskunhalason kívül Kecskemét, Nagybánya, München, Stuttgart, Berlin, Budapest) mutattuk be az általa megálmodott és létrehozott Thorma János nemzetközi vándorkiállítást, majd a vándorkiállítást követően, 2017-ben megépültek a múzeum új, 500 m2 alapterületű művészeti kiállítási termei, amellyel Magyarország legnagyobb nagybányai művészeti kiállítása látogatható ma Kiskunhalason: a Bay Gyűjtemény – Nagybányai művészet és a Thorma Galéria – Thorma János festészete című állandó kiállítások. A magas szakmai színvonalú tárlatok háromnyelvű felirattal és többnyelvű audioguide tárlatvezetési rendszerrel rendelkeznek. Szakál Aurél nevéhez fűződik a 20. század két neves kiskunhalasi festőművészének, Berki Viola és Diószegi Balázs életművének kutatása, műveik gyarapítása, állandó és időszaki kiállításokban történt bemutatása, kötetekben publikálása.
Szakál Aurél rövid tárlatvezetést tartott a megjelenteknek, a múzeum volt vezetője a helyi értékek megőrzésére hívta fel a figyelmüket, egyben köszönetet mondott annak a sok támogatónak, aki hozzájárult a sikerekhez. Szakál Aurél elmondta, hogy számára inspiráló volt Kiskunhalas története és néprajza.
Én nagyon szeretek fényképekkel foglalkozni. Tehát képeskönyveket készíteni. Ennek jó példája a képeslapos könyv, a régi fényképes könyv. Azt hiszem, hogy a fő mű az a Kiskunhalas Anno, amiben a XIX. század közepétől, amióta van fénykép, a XX. század közepéig, '45-ig válogatott ötszáz valahány fénykép található a városképről, nagyon fontos eseményekről, ünnepekről. Az egy titkos vágyam, elkészíteni a Kiskunhalas Anno kettőt, amely 1945-től 1990-ig ugyanolyan bemutatása lenne a városnak, mint az első kötet, csaknem ötszáz képpel- tette hozzá Szakál Aurél.
A Múzeumőr Tárlat zárórendezvényét március 22-én, pénteken 17 órakor tartják a Thorma János Múzeumban.