Nagy Szeder Istvánra emlékeztek szobránál (galéria)
Megemlékezést tartott október 31-én délután 3 órakor a Nagy Szeder István emlékszobornál a Szilády Áron Társaság. A szervezet elnöke, az 56-os Emlékbizottság alapító tagja Lukács László (címképen) mondott emlékező beszédet, a Szilády Áron Gimnázium tanulói pedig irodalmi hátteret adtak a rendezvényhez. A résztvevők mécsest gyújtottak és elhelyezték az emlékezés virágait a szobor talapzatánál.
Csütörtökön délután 3 órakor gyülekeztek a Szilády Áron Társaság által meghirdetett rendezvényre az érdeklődők a városháza mellett található Nagy Szeder István emlékszobornál. A kiskunhalasi lokálpatrióta Nagy Szeder István fontos szerepet töltött be Kiskunhalas életében, aki építészmérnök, kisgazda politikus, helytörténész és a város díszpolgára volt.
A rendezvényen 15-20 fő közönség jelent meg. Először a Szilády Áron Református Gimnázium 10. c osztályos tanulója, Szilágyi Anna szavalatát hallgatták meg a jelenlévők, majd a szervező egyesület, a Sziládi Áron Társaság elnöke, az 56-os Emlékbizottság alapító tagja Lukács László mondott emlékező beszédet. Lukács László a következőket mondta.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc örömteli pillanatai között ott áll egyedül a november 1-jén megtartott halasi népszavazás ténye, a „halasi norma" , Nagy Szeder István függetlenségi, szabadságpárti mozgósítása, amikor a halasiak egyértelműen (76%) a hagyományos kisgazda, parasztpolgári, nemzeti értékrendet választották.
Feledhetetlen, hogy 1956-ban ennyire számíthattak egymásra a halasiak, és Nagy Szeder István vezetésével, Magyarországon egyedülálló módon, demokratikus választással megdöntötték az államszocializmust és visszaállították városunkban a többpártrendszert.
Ez önmagában is rendkívüli, példátlan tett volt.
Zsumbera Árpád történész, a „Tiszta demokrácia" című – idén május 31-én a Csipkeházban bemutatott – Nagy Szeder emlékkönyv szerzője így fogalmaz: „a nagy görög jellemekhez hasonlóan Ő sem volt megalkuvó. Védte a néphatalmat, a népet, a nép pedig megvédte Őt, ha kellett....
Egyúttal azokra is emlékezzünk, akik vétlenül az életüket adták az október 27-én elkövetett halasi sortűz során: Gyöngyösii Papp Ida, Poloznyik Kálmán. A számtalan meggyötrődött, üldözött sortársaikkal együtt, akik valamennyien a kommunizmus áldozatai. Értük is a harang szól...
Nagy Szeder István éppen 30 éve hunyt el idén nyáron.
Városunk díszpolgára, aki életében mindent megtett a halasi múlt megismeréséért, értékeink képviseléséért és megtartásáért, tényleg Halas szerelmese volt, ahogyan azt Zsigray Julianna írónő megfogalmazta. Szívvel, lélekkel, önzetlenül, személyes haszon nélkül szolgálta Halas népét. Sohasem a hatalmaskodókat, vagy azok bábembereit, kegyenceit.
Életszemlélete példamutató a számunkra. A Szilády Áron Társaság alapítói között ott volt velünk 1993-ban, 22 tanulmányt és cikket írt a Műhely Napló kulturális folyóiratunkba, amit az 1988-ban alapított Városi Ifjúsági Műhely kulturális egyesületünk adott ki, és néhány írásának közlését még a hatalomváltás után is megtagadták a régi elvtársak, majd az új urak által irányított helyi sajtó. Egyedül a Műhely Napló közölte a gondolatait 1991 áprilisában, íme:
- A megkopott, kimúlni nem akaró „fügefalevéllel álcázott demokrácia" helyett meg kell teremteni a nép igazi demokráciáját. Ez pedig csakis a nép őszinte akarata, meg nem alkuvó, határozott, egységes akarata teremtheti és védheti meg! Mindenkivel, magunkkal szemben is! A magyarság számára csakis így születhet meg az Isten csodája." (MN 1991. április 22. III/4. szám)
Soha nem felejtem el, amikor a Tábor utca házuk kertjében a Kiffer-körtét szedegettem össze 1993 októberében, egy szép fényes napon, és Annuska és Pista bácsi hálásak voltak, de mintha ők segítettek volna Nekem...
Páratlan élmény volt az életemben, hogy ismerhettem őket. Sajnos, szellemi örökségét, a Nagy Szeder család (apa és fia) hagyatékát 30 éve nem sikerült hozzáférhetővé, közkinccsé tenni, vagy emlékházat avatni Halason. Amit elértünk az 56-os Emlékbizottsággal 1996-tól az sem kevés, pl. 2010-ben ezt a szobrot is felállítottunk, de a hiányérzetünk továbbra is fennáll... Szerintem többet is megérdemelne Halas népétől a XX. század rendíthetetlen személyisége, hű fia: Nagy Szeder István.
Emlékezzünk rá mindig tisztelettel és megalkuvások nélkül!
Lukács László beszédét követően megköszönte a jelenlévők figyelmét és a Szilády Áron Gimnázium tanulóinak közreműködését, felkészítőjüknek, Palásti Károly tanárt úrnak az előkészítő munkáját. Az elnök ezután felkérte a jelenlévőket az emlékezés virágainak elhelyezésére.
A megemlékezésen részt vett civil szervezetek képviselői, valamint magánszemélyek mellett Bányai Gábor országgyűlési képviselő, kormánybiztos és Szabadi István országgyűlési képviselő is koszorút helyeztek el. A rendezvényt követően a református imaházban - az SDG-konferencia keretében - megemlékeztek a 100 éve alakult halasi cserkészetről, a halasi lelkészek 1632-től megírt emlékkönyv bemutatásáról, az SDG diákmozgalom vezetője társaságában.
Kép-szöveg: Kovács Iván