Nem feledjük az aradi vértanúkat! (galéria)
Közélet

Nem feledjük az aradi vértanúkat! (galéria)

Hősiességük, ránk hagyott utolsó gondolataik, neveik, tetteik felidézésével, valamint főhajtással, a tisztelet virágaival, koszorúival emlékezünk évről évre az aradi vértanúkra, az 1849-ben mártírhalált halt hősökre. Kiskunhalas Város Önkormányzata és a programot szervező Halasi Városmenedzser Nonprofit Kft. pénteken a Thorma János Múzeumba hívta emlékezni a halasiakat. Az Aradi vértanúk című festmény előtt a Kertvárosi Általános Iskola diákjai adtak műsort és Mester Ernő Csaba, az intézmény igazgatója mondott beszédet. A program koszorúzással zárult a Sétáló utcai emléktáblánál.

- Az aradi vértanúk napja a magyar történelem egyik legmegrázóbb, ám egyben legfényesebb fejezete is, amely örökre bevésődött nemzeti emlékezetünkbe. A 13 tábornok és főtiszt áldozata azóta is a szabadságért való harc, az önfeláldozás és a nemzeti egység szimbólumává vált – kezdte beszédét Mester Ernő Csaba, a Kertvárosi Általános Iskola igazgatója. A szónoklat kitért arra is, hogy milyen üzenete van a mai ember számára az aradi vértanúknak, a hajdani történéseknek, hogy milyen példát adnak nekünk.

- Az aradi vértanúk áldozata arra emlékeztet bennünket, hogy a szabadságot mindig meg kell védeni, akár az elnyomó hatalmakkal, akár a láthatatlan, modernkori veszélyekkel szemben. Nekünk, mai magyaroknak az a felelősségünk, hogy ezeket az értékeket nemcsak megőrizzük, hanem továbbadjuk a következő nemzedékeknek is. Az aradi vértanúk hőstettei nem merülnek feledésbe. Az emlékezés kötelességünk, hiszen nemcsak magunknak tartozunk vele, hanem mindazoknak, akik a jövő generációinak is tovább szeretnék adni a szabadság eszméjét. A mi dolgunk, hogy ezen áldozatot soha ne hagyjuk feledésbe veszni. Őrizzük meg a nemzeti emlékezetet, és minden év október 6-án hajtsunk fejet azok előtt, akik életükkel bizonyították: a szabadság a legnagyobb érték, amelyért érdemes harcolni, akár az életünk árán is – mondta Mester Ernő Csaba.

A beszédet követően a Kertvárosi Általános Iskola diákjai adtak műsort, melyben többek között elhangzottak a vértanúk kivégzés előtti utolsó mondatai, de volt tánc és vers is. A műsort Csernák Krisztina, Szloboda-Reisz Zsuzsanna, valamint Vén Anita állították össze és tanították be. Ezt követően az emlékezők átvonultak a Sétáló utcai emléktáblához, hogy elhelyezzék a tisztelet koszorúit, virágait. Elsőként Fülöp Róbert polgármester, Kuris István László alpolgármester és Rékasi Cecília jegyző helyezzék el koszorújukat, majd a jelenlévő önkormányzati képviselők, a pártok, különböző szervezetek, illetve intézmények képviselői is.

Fotó: Kardos Csaba