(►) Nemzeti ünnep, sajtódíj átadással
Közélet

(►) Nemzeti ünnep, sajtódíj átadással

Az 1848-49-es eseményekre, a márciusi ifjak hőstettére emlékeztek a halasiak, pénteken délelőtt. A városi ünnepség három helyszínen zajlott, s ennek keretében vehette át Kiskunhalas Város Önkormányzatának Sajtódíját Kovács Iván, a Halasmédia főszerkesztője.

A március 15-i ünnepség az Országzászló emlékműnél kezdődött, a Himnusz közös eléneklésével, a nemzeti lobogó felvonásával, a Kiskunhalasi Lovasbandérium és a Halas Concert Band közreműködésével.

Az ünneplők ezután a zászlósok vezetésével átvonultak a Városi Filmszínházba, ahol elsőként Fülöp Róbert, Kiskunhalas polgármestere osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel.

- 1848-ban és 49-ben is élték a mindennapjaikat az emberek. Sodorta őket a napi megélhetés szüksége, a boldogulás egyre jobb és jobb kilátásainak reménye. Akkor is együtt élt Kiskunhalas közössége és akkor is a térség központjaként találták meg számításukat az emberek városunkban és a környéken. Ma sincs ez másként. Amikor közvetlenül - most már tíz éve - találkoztam elsőszámú városvezetőként egy közösség, Halas irányításának felelősségével megrettentem, pedig nem forradalmat kellett csinálnom. Aztán amikor vezető és képviselőtársaimmal találkozva megtapasztaltam a közös munkában rejlő erőt, lehetőségeket és előnyöket, napról-napra bátrabban, elszántabban vetettem magam a városépítő munkába. Néhány hónap és év elteltével pedig kibontakozott egy folyamat, amelynek íve jól látható nyomott hagyott városunkon. Az első és legfontosabb 1848-ban a függetlenség és a szabadság megszerzése volt. Halason a milliárdos önkormányzati adósságból való kilábalás hozott valami hasonlót, a cselekvési függetlenséget. Ebben a szabadságban mozgásteret kaptam én és a városirányítást meghatározó közösségem, csapatom – mondta a városvezető.

Március 15-én, a szabad sajtó ünnepén adták át Kiskunhalas Város Önkormányzatának Sajtódíját. 2024-ben Kovács Iván, a Halasmédia főszerkesztője vehette át a rangos elismerést Fülöp Róbert polgármestertől.

A díjazottat Fischer Gábor, a Helyi Televíziók Országos Egyesületének elnökségi tagja méltatta. A szakember kiemelte, milyen fontos szerepe van a helyi médiumoknak egy település életében.

- Míg az 1848-as forradalom híre több nap alatt érhetett Kiskunhalasra, addig ma Kiskunhalasról néhány másodperc alatt kapunk információt. Nagyot fordult a világ. A sajtó által teremtett nyilvánosság mellett az újabb kommunikációs technológiák, elsősorban az internet és a mobilkommunikáció létrehozott egy új médiateret, a közösségi médiát, ezáltal a médiafogyasztási szokások megváltoztak. A kétirányú, nyilvánosság jól követi a helyi társadalom adottságait és minden valószínűség szerint a jövőben egyre nagyobb részt kap a médiafelületen, így a Halasmédia felületén is. Ugyanakkor a helyi médium dokumentál is. Az általa rögzített szöveg, kép, hang megörökíti, mi történt az adott időpontban településen. A média átalakulásának, a fogyasztói szokások változásának kihívásaival kell szembenézni, megbirkózni és helytállni a Kovács Iván által 2016 januárja óta vezetett szerkesztőségnek. Ivánt, mint újságírót, sportújságírót, szóvivőt, sportszervezőt és kiváló fotóst egyaránt ismerhetjük. Megvan benne a megbízhatóság, a széles körű látásmód, óriási munkabírású újságíró, egyben következetes vezető, aki hivatására küldetésként tekint, s megvan benne az a tartás, ugyanakkor az a rugalmasság is, amely ahhoz kell, hogy helyt tudjon állni a rendkívül változatos médiapalettán – hangzott el.

Ezt követően a díjazott mondott köszönetet volt és jelenlegi kollégáinak, családjának és Kiskunhalas Város önkormányzatának. Felidézte azt a napot, amikor 2016-ban Fülöp Róbert polgármester felkérte a helyi médiafelületek főszerkesztői feladataira, amit, mint mondta, örömmel el is vállalt. E mellett arra bíztatta a jelenlévőket, tekintsék meg a Thorma-múzeumban a ma megnyíló rendhagyó tárlatot.

Ünnepi műsort ezúttal a Szilády Áron Református Gimnázium diákjai adtak. Összeállításukban versek, dalok hangoztak el, felidézték a márciusi ifjak legfőbb hőstetteit és az 1848-ban elért sikereket is. A diákokat Palásti Károly készítette fel.

A kiskunhalasi ünnepség Petőfi Sándor szobránál zárult. Itt először Hegedűs Bettina szilády diák vezetésével szavalták el az emberek a Nemzeti dalt, majd koszorúkat, virágokat helyeztek el, ezzel kifejezve a hősök iránti tiszteletet, megbecsülést.

Az eseménysor zárásaként a Szózatot énekelték el a megjelentek. A Halas Televízió a teljes ünnepséget rögzítette, pénteken 19 órától pedig műsorára is tűzi az eseményt.