
Közélet
„Nyersvíz”, de iható
Ne lepődjenek meg, ha nem a megszokott minőségű víz folyik majd a jövő héttől a halasi csapokból. A térségben folyó nagyszabású ivóvízminőség-javító munkálatok elérik a halasi vízműtelepeket is, ahol új víztisztítási technológia fog megépülni.
A kivitelezők tájékoztatása szerint a munkálatok idejére a kettes mellett a hármas vízműtelep is nyers vizet fog bocsátani a hálózatba. Emiatt május 4-től szeptember 30-ig nyomásingadozásra, a víz élvezeti értékének csökkenésére, illetve elszíneződésre kell számítani. Az ÁNTSZ engedélyével történik a tűrt állapotú nyersvíz hálózatra történő bocsájtása. A kellemetlenségek miatt a lakosság megértését és türelmét kérik.
Jelenleg három vízműtelepről történik Halas vízellátása. A kiskunhalasi 1. és 3. telepekről tisztított víz kerül a hálózatba, a kettesről pedig tisztítatlan nyers víz. A jelenlegi projektben a kettes telepen is kiépítésre kerül az új víztisztítási technológia, illetve ez a technológia fog megépülni a 3. vízműtelepen is. Mivel az új a meglévő technológia helyére kerül, ezért fog a kivitelezés ideje alatt a 3. Vízműtelep is nyersvizet bocsátani a hálózatba.
A nagyszabású „vizes” beruházás azt a célt szolgáltja, hogy a programban részt vevő 14 település mindegyikén az uniós előírásoknak megfelelő paraméterekkel rendelkező ivóvizet kapjon a lakosság.
A 3 milliárd 144 millió 171 ezer forint elszámolható összköltségű Kiskunhalasi Ivóvízminőség-javító programra (KEOP-1.3.0/09-11-2011-0028) a „Mindennapi vizünk” Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás több mint 2 milliárd 735 millió forint támogatást kap. Ennek 85%-a az Európai Kohéziós Alapból, 15 %-a pedig a Magyar Köztársaság költségvetéséből érkezik. A program az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia Operatív Program keretében valósul meg.