
Online '56-os megemlékezés Kiskunhalason
Még ebben a nehéz időszakban is fontos, hogy méltósággal, tisztelettel emlékezzünk 1956 hőseire! Többek között ez volt az üzenete Fülöp Róbert polgármester október 23-i beszédének, melyet a kialakult vírushelyzet miatt a Thorma János Múzeumban, közönség jelenléte nélkül mondott el a városvezető. Idén a Bibó István Gimnázium állított össze egy ünnepi műsort, melyet szintén felvételről láthattak a Halas TV nézői.
A múzeumban elmondott ünnepi gondolataiban Fülöp Róbert polgármester kitért 1956 legmeghatározóbb eseményeire és beszélt az akkori hősökről is.
- A magyar történelemben mindössze 20 nap az, amit az 56-os eseményekhez közvetlen kapcsolunk. Ám a magyar történelemnek talán a legkiemelkedőbb 20 napja ment végbe 1956-ban hazánkban. Egy méreteiben, lélekszámában kicsiny ország, de lelkületében határtalanul elszánt nemzet felemelte a fejét és nemet mondott az elnyomásra, a diktatúrára és szembeszállt a világ akkori legnagyobb birodalmával. Az ’56 október 23-i események Budapesten szinte egyik óráról a másikra váltak egy, a kommunista világban megszokott felvonulásból világra szóló, azt megrengető forradalommá. Az a néhány nap, amikor a forradalom eseményei az egész országon végigsöpörtek, bebizonyította, hogy a magyar nép szabadságvágya, az elnyomás alóli szabadulásigénye, hihetetlen és megállíthatatlan erőket tud mozgósítani korra, nemre való tekintet nélkül. És ebben a forradalmi lendületben az akkori világ legerősebb birodalma, a kelet-európai blokkot totálisan uraló és elnyomó Szovjetunó hadserege is csak hátraarcot tudott venni és kivonulni Magyarországról – mondta a városvezető.

Fülöp Róbert az események helyi vonatkozását is felidézte október 23-i beszédében.
- Kiskunhalas sem maradt ki a forradalmi eseményekből. Halasnak is megvan a maga sortüze és megvannak az áldozatai. Egy férfi és egy lány adta az életét a forradalomért. Poloznyik Kálmán és Gyöngyösi Pap Ida a város főterén kialakult tömeggyülekezetben voltak rosszkor, rossz helyen. A helyőrségi katonai hatalomátvétel gyilkos fegyverei végeztek velük és még további három embert megsebesítettek. Rájuk is szomorú szívvel emlékezünk ilyenkor. Városunkban is megalakultak azok a csoportok, amelyek a forradalom rögtönzött társadalmi szerveződésének keretet próbáltak adni. Október végén az országban egyedül Kiskunhalason írtak ki választást, amelyet a kisgazdapárt magabiztosan megnyert. A győzelem azonban tiszavirág életű volt.

Idén a Bibó István Gimnázium pedagógusai és diákjai állítottak össze egy ünnepi műsort, melyet a Közösségek Háza nagytermében adtak elő, a Halas Televízió kamerái előtt. A bő húszperces előadásban főként olyan versek, dalok kaptak helyet, melyeket az 1956-os események ihlettek, vagy témájukban szorosan kapcsolódnak az akkor történtekhez.
Az október 23-i ünnepi műsor, a polgármester beszédével együtt utólagosan is megtekinthető a Halasmédia Facebook oldalán.