Régiónk leghíresebb alakjai
Közélet

Régiónk leghíresebb alakjai

Elismertek, híresek, kreatívak, népszerűek. Miklósa Erika világhírű operaénekesnő, Kiskunhalas díszpolgára tavaly ünnepelte pályafutása 30. évfordulóját. A nemzetközi színpadok ünnepelt sztárja az utóbbi időben többet van Magyarországon. A Duna Televízión kerül adásba Partitúra című műsora. Liptai Zoltán szakács olimpikon pályája szintén Kiskunhalasról indult. A világ számos pontján járt már és szerzett tapasztalatokat. A mesterszakács ennek függvényében is úgy gondolja, hogy a magyar konyha bárhol megállja a helyét. Nagyon fontosnak tartja a gasztronómia területén is, hogy a régi, hagyományos kultúrákat megőrizzük. Sáli Levente festőművész Kiskunhalason él és alkot. Érdeklődésünkre azt mondta, az évszakok változásával új színeket kap. Több korszaka volt már, most a hiteles absztrakt művészet a célja. A közönség körében nagyon népszerűek a homokanimációi.

Miklósa Erika a Partitúra készítőivel közösségi élmények, közös értékek, kiemelkedő emberek után kutat. Olyan országos túrára csábítják a nézőket, ahol a muzsika és más művészeti ágak, a hagyományok és az újdonságok, a mesterek és a fiatal tehetségek turistajelzését követhetik nyomon.

- A legjobbat kívánod nyújtani a közönségnek. Mi inspirál a maximumra?

- Biztos vagyok abban, hogy a sportolói gondolkodásom, a vele járó mentális háttér befolyásoló tényező nálam. Mindenből a legjobbat akarom kihozni. Ez nincs másként a szerepeimmel sem. A zeneszerető vásárló például a legjobb lemezt szeretné megvenni. Nem tehetem meg, hogy ingadozó legyen a teljesítményem. Tisztelet ez a közönség, a szerző, a kollégák és magam felé.

- Több más mellett a művészszakma is nehéz időket élt meg. Mi segített neked türelmesen viselni a járványidőszakot? 

- Az én esetemben belföldön még megmaradt az utazás. A Partitúra című műsorommal a vidéket térképezzük fel. Ez egy kulturális felfedezőút Magyarországon, nyitott szívvel, együtt. Mindenképpen utaznom kell tehát, és hogy ez itthon történik, annak nagyon örülök. A nagy külföldi utazások már nem hiányoznak. Sok volt az életemben. A kislányom miatt amúgy is lecsökkentettem már. Nekem most jó itthon lenni. A család szempontjából is ez a jobb.

- A Zongopera című előadást – a zene szabadságát hirdetve – a Cziffra 100 hangversenysorozat keretében mutattátok be Balázs János zongoraművésszel Kiskunhalason, a Szent Péter és Pál Templomban. Felléptél operaházakban, színházakban, sportcsarnokokban. Mennyiben más egy templomban énekelni? Mennyiben igényel más technikát vagy műsor-összeállítást?

- Mindig mást jelent, mint bárhol énekelni. Itt bármit választhattam, nem csak szakrális műveket. Nagyon kevesen nyitottak ennyire a világi művészetekre az egyházon belül. Örülök, hogy ez a nyitás itt is megvan. Ez egy szép befogadó helyszín, sok ember be tud jönni. Gondolom, az a hitvallása a vallási vezetőnek, hogy minél többen látogassanak a templomba, és talán a hitet is jobban gyakorolják. Én is ennek a híve vagyok, mint katolikus. Nagyon örülök, hogy ezt a szép, gyönyörű, klasszikus koncertet itt bemutathattuk egy zongorával. Ez is mennyire rendkívüli egy szentélyben.

- Egy előadóművész esetében az is nagyon fontos, hogy miben lép fel. Úgy tudom, hogy a halasi csipkéhez köze van a fellépőruhádnak.

- Már féltem, hogy nem lesz megkérdezve ez a lényeges dolog (mosolyog). Megajándékozott engem a Csipkeház egy gyönyörű, halasi csipkés ruhával, melyet Hrivnák Tünde készített, tervezett. Ezt úgy veszem, hogy az 50. születésnapomra és a 30 éves jubileumomra kaptam. A ruha hivatalos átadása a koncert előtt volt. Sok szeretet van benne. Egy csipkés pólót is kaptam Hrivnák Tündétől, ez van rajtam most.

Liptai Zoltán 46 éve született Kiskunhalason. A szakácsművészet már kiskora óta érdekelte, ez a vonzalom azóta is megvan a gasztronómia iránt. Tanulmányait szülővárosában folytatta, majd a település határain túl szerzett tapasztalatokat. Magyarországon több híres étteremben, szállodában, sőt külföldön is gyakorolta választott hivatását. Úgy fogalmazott, a gasztronómia a szakmája és a hobbija. Jelenleg foglalkozása kreatívabb oldalát műveli. Ír, fotózásokra főz, tálal, díszíti az ételeket.

- Bejártad a világot. Mennyire ismertek, keresettek külföldön a magyaros ételek, ízek?

- Amondó vagyok, a világnak bármelyik pontjára, ha megyünk, a magyar konyha nagyon megállja a helyét. Arra viszont oda kell figyelni, hogy a zsírt ne vigyük túlzásba és a fűszereket se. Kanadában például ugyanazon a helyen van a magyar konyha, mint a francia vagy az olasz. Szeretik. Túl sok zsiradékkal főzni azonban itthon sem egészséges.

- Híres embereknek, vezetőknek is főztél. Mennyire kapsz ilyenkor szabad kezet?

- Van, amikor mondják, hogy mit szeretnének. Olyan is van, hogy én találom ki. Ilyenkor tudni kell, kinek készítem az ételt, mit szeret, van-e valamilyen ételallergiája. Nagyon fontos, hogy az ember ne kerüljön kellemetlen helyzetbe.

- Családi receptek címmel jelent meg könyved évekkel ezelőtt. Időnként újra kell gondolni a régi, hagyományos ételeket?

- Igen is meg nem is. Ha megnézzük különböző országokban, akkor az derül ki, hogy a régi, hagyományos, klasszikus ételeket teljesen elfelejteni, teljesen átalakítani nem szabad. Vannak alapok, amiket meg kell hagyni. Zsír- vagy fűszercsökkentés szóba jöhet. Nagyon fontos viszont, hogy a régi, hagyományos kultúrákat megőrizzük. Azon felül hozzájuk lehet nyúlni, lehet kicsit modernizálni. Nem vagyok a híve annak, hogy totálisan más ételt készítsünk a régiből. Finoman lehet hozzányúlni, hogy az étel jellege ne vesszen el.

Sáli Levente festőművésznek a természet közelsége sokat segít. Amióta kertes házba költözött, megváltozott az élete és művészileg is új hatások érték. Új színárnyalatokat lát nap mint nap, ehhez csak az udvarra kell kimennie.

- Kertes házba költöztél a feleségeddel. Mennyire inspiráló a környezet művészileg?

- Teljesen megváltoztatta a hozzáállásomat a festészethez. A kerttől minden egyes évszakban olyan színeket kapok, amikről álmodni nem mertem volna. Minden napszak új árnyalatokat hoz. Itt vagyok, közvetlen közelről látom a természetet. Ilyen témájú képeket előtte is festettem, de máshogy. A színhatások más területeken, portréknál, csendéleteknél, utcaképeknél is jobban érvényesülnek. A természet közelsége nagyon sokat segít. Nem kell kitalálnom színeket. Kijövök az udvarra és megkapom.

- Hogyan hatott rád a vírushelyzet?

- Kezdetben – egy-két hétig – nehéz volt megszokni, utána megtaláltam a saját ritmusomat. A világ nem mindig abban a ritmusban jár, mint én. A vírushelyzet alatt rászoktam arra, hogy éjszaka festek. Az időbeosztásom úgy alakult, hogy három fázisban tudtam dolgozni. Hajnal 1-2 órától reggel 7-ig festettem, utána pihenőztem. Délután dolgoztam még és kora este felkészültem a következő napra. Nem kellett rohanni sehova.

- Hogyan változtatta meg a témaválasztást ez az időszak?

- Lehetőségem volt a kísérletezésre, például új témákat találni. Megnéztem, hogyan tudom megvalósítani, amit elképzeltem. Abszolút a szabad alkotás időszaka volt.

- Milyen új témákat találtál?

- Az absztrakt festészetben tudtam kipróbálni magam. Kifejezetten ilyeneket nem csináltam, csak leegyszerűsítettem. A hiteles absztrakt festészet a célom. Még jó pár száz képet el kell készítenem, hogy azt mondhassam, megérkeztem. Szakítottam a ragaszkodással a technikákhoz, az anyagokhoz. Elkezdődött, folyamatban van a különböző eszközök vegyes használata. Minden, rendelkezésemre álló alapanyagot bátran használok most már. Ez a hihetetlen szabadság nagyon sok mélységet ad a képeknek. Izgalmas felkéréseim vannak. A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat megkeresett azzal, hogy az összegyűjtött mesékhez, legendákhoz készítsek homokanimációt. A zenét a Lyra együttes adta hozzá.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

A projektet a Cseh Köztársaság, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia kormánya társfinanszírozza a Nemzetközi Visegrádi Alap Visegrádi Támogatások keretében. Az alap küldetése a fenntartható közép-európai regionális együttműködésre vonatkozó ötletek előmozdítása.

#VisegradFund, #V4, #Visegrad