Rezervátumok, nemzeti parkok, túraútvonalak a Dél-Alföldön
Közélet

Rezervátumok, nemzeti parkok, túraútvonalak a Dél-Alföldön

Magyarországon hat bioszféra-rezervátum található és régiónkban van az egyik, a Kiskunsági bioszféra-rezervátum, amely része az ország második nemzeti parkjaként alakult, a Duna-Tisza közén elterülő Kiskunsági Nemzeti Parknak. Magyarország gazdag turistaút hálózattal rendelkezik, amelynek egyik szakasza a régiónkban, a Dél-alföldön húzódik. Az útvonalak gyalogosan és kerékpárral egyaránt járhatók.

Régiónkban, a Kiskunsági bioszféra-rezervátum helyezkedik el. Kiskunhalashoz legközelebbi része, mintegy 20 km-re terül el és a megyeszékhelyen, Kecskeméten is túl nyúlik észak, észak-keleti irányban. A Kiskunság zömében sík, ennek ellenére igen változatos adottságú, igazi alföldi jellegű táj. A több évszázadra visszatekintő tájhasználat mellett megmaradt természetközeli állapotú területek – a szikes puszták, homokbuckák, lápok, mocsarak – szigetekként helyezkednek el a megművelt tájban. A Kiskunsági bioszféra-rezervátum ennek a mozaikos tájnak a jellegzetességeit próbálja megőrizni úgy, hogy a természeti értékek mellett az itt élő embereknek is otthonául szolgálhasson.

A rezervátum magját alkotó területek – amelyek a Kiskunsági Nemzeti Park részét is képezik – a természeti értékekben a leggazdagabbak. Ezek megőrzése, hosszú távú fenntartása és bemutatása a bioszféra-rezervátum legfontosabb feladata. Jellegzetes állat és növényvilággal rendelkezik, amelyben az ember által ezen a vidéken tartott háziállatok is részét képezik. A kiskunsági bioszféra rezervátum és a nemzeti park jelentős átfedést mutat egymással.

Az 1975. január 1-jén alapított Kiskunsági Nemzeti Park (KNP) hazánk második nemzeti parkja. A táj is, az ember és a természet sok száz éves együttélésének emlékeit őrzi. A nemzeti park értékes területei a Duna-völgy szikes pusztái, tavai, a Duna-Tisza közi homokhátság homokbuckái, homokos pusztái, mocsarai, az Alsó-Tiszavidék holtágai és ártéri erdői, a Bácska homokbuckái és dunavölgyi löszpartjai. Kiterjedése 50 523 hektár. A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága Kecskeméten található. Részletes információk a nemzeti parkról és a bioszféra rezervátumról, a KNP weboldalán, a www.knp.hu honlapon találhatók.

A nemzeti parkban a kiskunsági tájegységre jellemző termékek előállítása is folyik, hagyományos termelői feldolgozói módszerekkel. Ilyen például a mézek, mézes termékek, a lekvár, a befőtt, a szörp, az ivólé. Megtalálhatók különböző aszalványok, szárítmányok, őrlemények, zöldségek, gabonából készült termékek, bio borok, must, tejtermékek, húskészítmények és kézműves termékek.

Régiónkban országos túrahálózathoz tartozó túra útvonalak és helyi jelzésekkel, megjelölésekkel rendelkező túra lehetőségek kínálkoznak a kirándulni szándékozó látogatóknak. A legjelentősebb és leghosszabb, jelölésekkel ellátott túraútvonala az úgynevezett országos kéktúra (2 586 km) vonal délalföldi szakasza 214 km. Bács-Kiskun Megyébe Baja város térségében lép be a kéktúra útvonal, majd halad a Duna mentén Sükösd-Hajós irányába. Onnan a Kéleshalom-Kunfehértó-Jánostelek-Sándorfalva-Mindszent útvonalon hagyja el régiónkat és a Duna-Tisza közét. Követése egyszerű, mert jól a látható fehér téglalapban elhelyezkedő kék vastag vonaljelzést kell kísérni. A jelzések szinte látótávolságra vannak egymástól és olyan természetes és mestersége tárgyakra festik, amelyek tartósan a területen maradnak.

A túra útvonalak az alföldi tájon nem nehezek, hiszen jellemzően síkvidéken húzódnak. A déli részen azonban masszív homokos, buckás talaj utakra kell számítani, amelyek nem sűrűn lakott területeken vezetnek. Célszerű élelmet és folyadékot vinni a túrázónak, mert nyáron a pusztában a napsütötte részeken bizony gyorsan elfogy az erő táplálék és folyadék nélkül. Az országos túraútvonalakon úgynevezett bélyegzőpontok találhatók, amelyeken lehetőség van a teljesítések igazolására.

Az országos túraútvonalak mellett helyi megjelölésű, a régió egyes településeihez tartozó túrázási lehetőségek is vannak. Ezek jellemzően tanösvények és helyi védettséget élveznek. Jól kiépítettek, nem túl hosszúak, jelöltek, könnyen követhetőek és egy 1-2 óra hasznos, sportos, családi kirándulás eltöltéshez kiválóan alkalmasak. Legtöbb esetben a közelükben vendéglátóhelyek is találhatók. Az egyes települések honlapjain ezekről általában hasznos tájékoztatók találhatók térképpel.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

A projektet a Cseh Köztársaság, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia kormánya társfinanszírozza a Nemzetközi Visegrádi Alap Visegrádi Támogatások keretében. Az alap küldetése a fenntartható közép-európai regionális együttműködésre vonatkozó ötletek előmozdítása.

#VisegradFund, #V4, #Visegrad