A halasi sortűz áldozataira emlékeztek
Közélet

A halasi sortűz áldozataira emlékeztek

A Bethlen Gábor téri kétágú kopjafa mellett egy bronztábla is őrzi a városháza észak-nyugati oldalán a sortűz áldozatainak emlékét. A halasi 56-os Emlékbizottság kedd délutáni megemlékezésén Bognárné Nagy Éva önkormányzati képviselő idézte fel az 59 évvel ezelőtt történéseket, rámutatva, hogy példaként kell, szolgáljon az utókor számára, hogy hasonló események ne történhessenek meg újra.

 


- Az 56-os budapesti forradalmi események miatt a kiskunhalasi katonai alakulatoknál is riadót és fokozott harckészültséget rendeltek el. Az alakulatok hűséget esküdtek a pártnak, a kormánynak, elítélték az „ellenforradalmi” megmozdulásokat. A gimnázium környékén megjelentek a „vesszen Gerő”, „ki az oroszokkal”, „rabok tovább nem leszünk” szövegű röplapok. Vitéz Szilágyi Ferenc igazgatót a párt felszólította, fékezze a diákjait. Miklós Gergely alezredes, a helyi egységek parancsnoka elrendelte a város főbb védelmi pontjainak (posta állomás, városháza) katonai őrzését. A lakosság leszedte a vörös csillagokat, a sapkák jelvényeit, kitűzték a nemzeti lobogókat, felvonulásokat tartottak.


Október 27-én is nagygyűlésre érkeztek a főtérre a polgárok. Miklós Gergely a gyülekezést betiltotta, mintegy 30 katonával elfoglalta a tér fontosabb objektumait. Így a mozi külső erkélyét, a posta, a városháza kapuit. Helyettesével elvegyült egyes csoportokban, többször is vitába keveredett a tüntetésre gyülekezőkkel. Mikor a vita során az emberek körülvették, félelmében a marokfegyverével a levegőbe lőtt. Katonái ezt tűzparancsnak vették, a levegőbe és az emberekre kezdtek el lövöldözni. Ekkor találta el a városháza sarkánál álló akkor 19 éves Gyöngyösi Papp Ida erdőgazdasági munkást, a halálát okozó sorozat és 61 éves Poloznyik Kálmán borbélyt is egy másik lövés sorozat. Megsebesült többek között, Kardos Zoltán diák, Rost Sándor buszsofőr, s még néhány elszaladó férfi, akiket a kórházban kötöztek be. Nevükről hallgatni kellett.

Gyöngyösi Papp Idát október 29-én temették el a református új temető második világháborús sírkertjében. A késő délutánon a dísztemetést a városi vezetők megtiltották, csak a szűk hozzátartozók lehettek jelen a végtisztességnél. Hasonlóan október 31-én, szerdán, Poloznyik Kálmánt is eltemették – hangzott el a képviselő visszaemlékezésében. A megemlékezők – köztük Gyöngyösi Papp Ida testvére, a város polgármestere és több fideszes, valamint a Jobbik önkormányzati képviselője – ezt követően virágokat és koszorúkat helyeztek el a városháza falán lévő emléktáblánál, majd a református új temetőben az áldozatok sírjánál is koszorúztak és mécseseket gyújtottak. A megemlékezésről további fotókat itt talál.

Pozsgai Ákos.