
Szakértői segítség első kézből
A nevelési tanácsadás szakfeladati tevékenységi körébe jellemzően a gyógypedagógia mellett a pszichológiai megsegítés is szorosan beletartozik. A Bács-Kiskun Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Kiskunhalasi Tagintézményében a szakemberek az ilyen jellegű kérdésekben is segítséget tudnak nyújtani.
A pszichés megsegítés formája elsősorban kétszemélyes helyzet, de a tematikus csoportterápia is beletartozik az intézmény pszichológusainak eszközrendszerébe. A többségében szülők által kezdeményezett problémafeltáró (diagnosztikus) fázis után a gyermekek -a lelki nehézség jellegétől függően- néhány héttől akár több éven át tartó időtartamban járnak terápiás foglalkozásokra. A legtöbben közülük szorongásos tünetekkel, ill. beilleszkedési, magatartási nehézségek körébe sorolható problémákkal érkeznek, de a paletta igen széles.

- Az intézmény pszichológusai által nyújtott pszichés ellátás komplexitásába beletartozik, hogy a team-jelleg nem csupán az intézmény szakembereinek körére korlátozódik, hanem a gyermekek fejlődését segítő intézmények szakembereivel (iskolák, óvodák, család- és gyermekjóléti intézmények, pszichiátria, stb.) is szoros kapcsolatot tartunk. A gyermekek lelki támogatása során a szülővel is igyekszünk napi kapcsolatban lenni, hiszen a gyermek soha nem önmagában „felelős” a pszichés nehézségeiért, a problémát mindig a család, mint rendszer fényében kell értelmezni. A megsegítés formáját mindig személyre szabottan, a gyermek személyiségéhez igazítva választjuk ki, így pl. kisebb gyermekeknél a játékos, rajzolós, bábozós módszereket preferálják, s ahogyan nő a gyermek verbális, szóbeli képességeinek szintje, úgy lehet a „beszélgetősebb”, úgynevezett kognitív jellegű terápiás eszközöket is alkalmazni – mondta el weblapunknak Czakó Erzsébet klinikai szakpszichológus.