Szász Károly emléktáblát avattak (galéria)
Közélet

Szász Károly emléktáblát avattak (galéria)

Polgári kezdeményezés eredményeként a Szász Károly utca, Dong-ér találkozásánál található lakóingatlan kerítésén leplezték le péntek délután az utca névadóját ábrázoló emléktáblát. Az eseményen beszédet mondott Fülöp Róbert polgármester, Végső István helytörténész pedig felidézte Szász Károly munkásságának jelentősebb állomásait. Az emléktábla leleplezése előtt rövid irodalmi műsort adott a Gózon István Irodalmi Kör. (címképen Némedi Imre, az emléktábla állítás kezdeményezője)

Némedi Imre kezdeményezésére emléktábla avatására került sor Kiskunhalason, a Szász Károly utcában. Szemerjai Szász Károly református lelkész, a Dunamelléki református egyházkerület püspöke volt 1884-től 1903-ig, emellett költő, drámaíró, műfordító, esztéta, politikus, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. Kiskunhalas meghatározó közéleti szereplője városunk egyik nagybirtokos családjába nősült be első felesége korai halálát követően. Munkásságának egy jelentős része Kiskunhalashoz kötődik és a róla elnevezett utca egyik, korabeli ingatlanában alkotott.

A kertvárosi körforgalom melletti ingatlan sarkánál az átadó rendezvény résztvevői

Némedi Imre ajánlotta fel és kezdeményezte, hogy az ingatlana kerítése oldalán helyezzék  el Szász Károly emléktábláját. Mint mondta, ebben az utcában töltötte életének egy jelentős részét Szász Károly, ezért fontosnak tartotta, hogy látható jele legyen ennek emléktábla formájában. Kezdeményezéséhez az önkormányzat rendkívül pozitívan állt, így a szükséges adminisztratív  eljárások, engedélyek gyorsan zöld utat kaptak. A táblát a Giorgio Dekor Kft. kivitelezte. 

Végső István helytörténész beszéde közben

Az eseményen Végső István helytörténész osztott meg hasznos tudnivalókat Szász Károly gazdag irodalmi, közéleti szerepéről és személyes életének néhány jelentős fordulatáról. A Gózon István irodalmi Kör részéről Monda Margit egy Szász Károlyról szóló saját verset olvasott fel, Pásztor Gergely pedig idézetet osztott meg a jelenlévőkkel.

Monda Margit Szász Károlyról szóló versét mondta el

A tábla leleplezése előtt Fülöp Róbert, Kiskunhalas polgármestere köszöntötte a jelenlévőket és méltatta Némedi Imre kezdeményezését. Kiemelte, hogy Szász Károly nevét 1929 óta viseli az utca és ebben igen erős közmegegyezés volt akkor és van ma is. Időt álló választás, amely jól kifejezi az egykori református lelkész, költő, drámaíró, műfordító, esztéta, politikus elfogadottságát és a személye iránt érzett városi tiszteletet.

Az emléktáblát Némedi Imre és Fülöp Róbert leplezték le

A rendezvényen megtudta szerkesztőségünk, hogy további emléktábla köztéri elhelyezését is tervezik, egy, a Szász Károlyhoz hasonló formátumú kiskunhalasi közéleti szereplő vonatkozásában. A rendezvény baráti beszélgetéssel zárult.

A rendezvény közönsége a leleplezést követően tapssal nyilvánított tetszést

Kép-szöveg: Kovács Iván