Székely himnusz festmény áldás a szentmisén
Csütörtökön délután, a Szent Péter és Pál Római Katolikus Főplébánián Gál Mihály alkotásaiból nyílt mini tárlat, majd a templomban a Székely himnusz című festményét, a Nagyboldogasszony napi szentmise keretében áldotta meg Gyirán Péter káplán. A kiállítás és a képáldás a Pásztortűz Egyesület kezdeményezésére valósult meg. (címképen Gyirán Péter káplán a képáldása közben)
Augusztus 15-én délután 6 óra előtt egyre csak gyűltek a hívek a Kiskunhalasi Szent Péter és Pál Római Katolikus Templomban. A forróság ellenére sokan jelentek meg a templomban, hogy részesei legyenek a Nagyboldogasszony napi szentmisének. A vallási szertartáson a hagyományos liturgia keretébe foglalták Gál Mihály festő alkotásának, a Székely himnusz című festmény megáldását.
Hazánkban Nagyboldogasszony napja Szent István óta parancsolt ünnep. Bár a mennybevétel dogmáját XII. Pius pápa 1950-ben hirdette ki, az ünnep az egyház sok évszázados hitbeli meggyőződését tükrözi. A katolikus világ ezen a napon Szűz Mária halálára és mennybevételére emlékezik. A halasi szentmisét Gyirán Péter káplán celebrálta a szépszámú hívek előtt.
A szentmise egyik különlegessége, Gál Mihály festő alkotásának, a Székely Himnusz című festménye megáldása volt, amely egy az alsóvárosi plébánián szervezett mini kiállítással egészült ki. A plusz esemény szervezésének hátterében a Végső István elnök vezette Pásztortűz Egyesület állt.
Végső István elmondta, hogy az egyesülete által szervezett civil rendezvényeik során Gál Mihály festővel több közös projektben működtek együtt és az egyik ilyen alkalomkor Kis Rabota Sándor nyugalmazott plébános meglátva a Székely himnusz című festményét javasolta, hogy áldják meg a képet. Erre kiváló alkalomnak bizonyult az augusztus 15-i Nagyboldogasszony napi szentmise, amivel a halasi plébánia örömére az ötlet felvetésekor rögtön azonosult.
Gál Mihályt a Székely himnusz című festményének eredetéről kérdeztük. Az alkotó elmondta, hogy egy a Józsa Judit keramikus által hirdetett pályázatra festette a művet. Stílusát tekintve a hozzá közelálló ikonosztázokon megjelenő formák jellemzik. Ehhez használta a székely himnusz szövegében és a székely nép történelmében megjelenő szimbolikát. Örömmel vette a kész alkotás iránti pozitív érdeklődést és külön megtiszteltetés számára, hogy áldást kértek a képre.
Mint az alkotó elmondta szintén nagy tisztesség számára, hogy a vallási jegyeket hordozó válogatott képeiből egy mini kiállítást rendezhetett a plébánia udvarán, amely létrejöttében nagyon nagy segítség volt számára a Pásztortűz Egyesület szervező közreműködése. A szentmise után a hívek megtekintették az alkalmi tárlatot és szerény fogadás részesei lehettek.
Az eseményről a ma este a Halas Televízió 19 órakor kezdődő Hírnaplójában láthatnak további részleteket olvasóink.
Kép-szöveg: Kovács Iván