A szeméthelyzet, a közbiztonság,  a közlekedés a közmeghallgatás témái között
Közélet

A szeméthelyzet, a közbiztonság, a közlekedés a közmeghallgatás témái között

Nincs új a nap alatt, ugyanis az elmúlt években már megszokott témák kerültek elő a csütörtök délutáni közmeghallgatáson. Hat halasi polgár döntött úgy, hogy véleményt formál, problémákat vet fel. Szóba került az alsóvárosi droghelyzet, több, feleslegessé vált közlekedési tábla a város területén, a szeméthelyzet, valamint a közbiztonság is. Fülöp Róbert polgármester valamennyi felvetésre azonnal reagált, de az összes hozzászóló írásban is választ kap majd.

Közmeghallgatással kezdődött a nyári szünet előtti utolsó képviselő-testületi ülés. Hatan kértek és kaptak szót. A témák évek óta újra és újra felmerülnek.

Megfelelő-e a közbiztonság?

Iványi András elsősorban a közbiztonsággal kapcsolatban mondta el gondolatait. Úgy látja, hogy a piac és a Semmelweis tér környékén továbbra is vannak hajléktalanok.  Úgy fogalmazott, nem látja azt, hogy történt-e bármilyen intézkedés ennek az áldatlan állapotnak a megszüntetésére. Polgárőrként, járőrözés közben gyakran útba ejtik a Sáros utca környékét. Ezek során azt tapasztalta, hogy a cigányság helyzete nem változott, borzalmas állapotok vannak. Ráadásul 80 százalékuk érintett a drogozásban is. Kíváncsi ara, hogy mire ment el az 500 millió forintos pályázati forrás a szegregációs városrészek rehabilitációja kapcsán. Iványi András arról is beszélt, hogy nem kielégítő a közbiztonság, a Kertvárosban például jelentős értékben történt viráglopás. Azt is megemlítette, hogy négy kamerát leszereltek a tolvajok, hogy ne bukjanak le. A szeméthelyzet is elkeserítő, Iványi András szerint több köbméternyi hulladék van a például a Dong-ér partján. A hozzászóló személyes konzultációt kért a polgármestertől.

Dolgoznak a problémák megoldásán

Fülöp Róbert polgármester azonnal reflektált a felvetésekre. Ami a Semmelweis tér környékén tapasztalt állapotokat illeti: sokat dolgoznak a probléma megoldásán. A rendészeknek ki van adva a sűrűbb jelenlét. A városvezető úgy véli, amit önkormányzatként megtehetnek, azt próbálják megtenni. Probléma az, hogy az érintett személyek nem együttműködőek, nagyon nehéz velük bármit is kezdeni, volt olyan, aki annyiszor megbüntettek, hogy börtönbe került. A szeméthelyzet kapcsán azt mondta, hogy minden esetben megpróbálják felderíteni a hulladékrakás eredetét. Jelenleg is van egy program, amelynek keretében önkormányzati tulajdonú ingatlanokról viszik el a szemetet. A lopások kapcsán megjegyezte: nagyon sok olyan eset van, amiből nincs feljelentés, Kellene a lakosság együttműködése is ezekben az ügyekben. Hozzátette: a rendőrségnek  voltak sikeres elfogásai. Fülöp Róbert nyitott a személyes konzultációra, ahol lehetőség van arra is, hogy Iványi András válaszokat kapjon a pályázattal kapcsolatos kérdésekre is.

Kérdések a külterületről

Nagyné Bús Mónika Kiskunhalas külterületén, Felsőszállás pusztán lakik. Tizenkét esztendeje költözött oda, és azt tapasztalja, hogy azóta egyetlen egy alkalommal sem jártak gépek javítani a földesutakon. Szerinte ezek járhatatlanok, autók mennek tönkre. Hiába próbált segítséget kérni, egyelőre nem történt semmi.  Hasonló a helyzet a szemétkérdésben is. Kérte, hogy találjanak megoldást olyan zárható helyre,  amilyenek a lakótelepeken vannak és ahová a kukákat be lehetne tenni. Fülöp Róbert polgármester ígéretet tett arra, hogy jelezni fogja a problémát az illetékesek felé. Megjegyezte, hogy nagyon sok földesút van a város külterületén. Kérte a hozzászólót, hogy jelölje meg konkrétan, melyik helyszínekről van szó. A városvezető is úgy érzi, hogy a város külterületi részén élők szemétszállítása nem megoldott. A hulladéksziget kialakítása jó gondolat lehet, megpróbálnak eljárni ebben a felvetésben is. 

Rendezettek-e a halasi külterületek?

Sebők Miklós is rendszeresen formál véleményt a közmeghallgatások alkalmával. Ezúttal két, 2021-ben tett felszólalására utalt vissza. Egyik a Csipkeház környezetének állapota, a másik a Tuba és a Vasút utca kereszteződésében a vízelvezetés kérdése. Szerinte egyikre sem született még megoldás. Ugyanakkor utalt arra is, hogy elhanyagoltak a halasi közterek. Eldobált csikkek, dobozok, flakonok csúfolkodnak a földön. Más, akár közelben lévő települések sokkal rendezettebb képet mutatnak. Szólt még a kamionáradatról, amely az 53-as főúton halad át, valamint a gyorshajtókról, akik a Vasút utcán száguldoznak. Kérte egy lámpatest kihelyezését a Tuba utcában. Ő is személyes beszélgetést kért Fülöp Róberttől, aki jelezte: természetesen lehetőség lesz rá. A Csipkeházról szólva úgy reflektált, hogy a közelmúltban komoly beruházás történt az épületen. Úgy fogalmazott, mindig igyekeznek odafigyelni a halasi hungaricumra. A vízelvezetés problémáját jelezni fogja a Városgazda Zrt-nek. A lámpatest kapcsán elmondta, hogy átfogó közvilágítás-fejlesztést tervez a város. A közterek állapota kapcsán megemlítette, hogy őrült összegeket költ a város a szemét összegyűjtésére. Még hétvégén is dolgoznak ezen, amelyre korábban nem volt példa. A gyorshajtók ellen két traffiboxot helyeznek ki a belterületen, a kamionforgalomra pedig az M9-es jelenthet megoldást.

Közlekedési táblák, de minek?

Nagy István gépjárművezető-oktatóként ismét a közlekedésben tapasztalt anomáliákra hívta fel a figyelmet. Több helyszínt is megjelölt, ahol teljesen felesleges táblák vannak. Ilyen a Szent Imre utcán, a Fazekas Mihály utca és a Vadkerti út kereszteződésében, vagy éppen a Vörösmarty és a Fácán utcák csomópontjában látható. Felajánlotta a segítségét, kérte, hogy a városháza illetékeseivel tegyenek egy kört, ahol személyesen is megmutathatja problémás helyeket. 

Lelógó ágak, nem megfelelő étel a népkonyhán

Vígh József a kerékpárosok érdekében szólt. Úgy látja, hogy az Ady Endre utcában, valamint az Alkotmány utcában a belógó faágak miatt balesetveszélyes biciklivel haladni. Hatházi Jánosné a népkonyhán adott étel minőségét kifogásolta. Ugyanakkor nem értette, hogy miért számol be a képviselő-testület előtt a rendőrkapitány. 

Fotó: Kardos Csaba