Téli üzemmódban a hajléktalan szálló
Meleg helyen vannak, ételt kapnak és tudnak tisztálkodni. Most is többeknek a halasi férfi hajléktalan szálló nyújt otthont. Az intézmény november eleje óta már a téli üzemmódban működik. Ahogy beköszönt a hideg, megemelkedik a létszám, és október közepe óta a szabályok is tiltják a közterületeken az életvitelszerű tartózkodást.
30 férőhelyes a halasi férfi hajléktalan szálló, de a téli krízis időszakban előfordul, hogy akár 36-an laknak az intézményben. Ha valakit már nem tudunk itt elhelyezni, akkor segít a megyei diszpécserközpont, jönnek és más még szabad férőhellyel rendelkező településen szállásolják el a segítségre szorulókat – mondja Juhász György a szállót működtető Szociális Szolgáltató Központ vezetője.
Az intézmény lakói közül többen is elmesélték a sorsukat, a hajléktalanná válásuk történetét. Van, aki betegsége, munkaképtelensége miatt szegényedett el, van, akinek a hitel vitte el a házát. Molnár János és Molnár Sándor ikrek, egymás melletti ágyakon alszanak a szállóban. A két férfi bányász volt Komlón, már ott a munkásszállón is egy szobában éltek és most is így alakult a sorsuk. Mint mondják, jött a betegség és a hidegzuhany a nyugdíjazás előtt, hogy több munkáltató sem jelentette be őket, a pár tízezer forintos juttatásból pedig már a legolcsóbb albérletet sem tudták fizetni, így nem maradt más, mint beköltözni a szállóra.
„Olyanok vagyunk, itt, mint egy család, mondják." Ők és több szobatársuk is hangsúlyozta, hogy nem panaszkodnak, meleg helyen vannak, tudnak tisztálkodni, ételt is kapnak és törődnek velük az intézmény dolgozói. Aki bír, az eljár dolgozni, a többiek beszélgetnek, rádiót hallgatnak, televíziót néznek.
A hajléktalan ellátás, noha nem kötelező önkormányzati feladat, de a város próbál minél jobb feltételeket teremteni az intézményben. A szállón –pályázati segítséggel - másfél millió forint, értékben történtek eszközbeszerzések. Például már nagy szükség volt az új szekrényekre, a higiéniai szempontoknak megfelelő bőrbevonatos matracokra, az új ágyvégekre. Az is nagy segítség a lakóknak, hogy egy program segítségével három éven keresztül tudnak a számukra ebédet biztosítani.
Az intézmény már rég kinőtte a jelenlegi helyét, a Molnár utcai épületet így abban bíznak, hogy sikeres lesz a pályázatuk és mód nyílik egy új szálló építésére, ahol a jelenlegi két – ágyakkal telizsúfolt - szoba helyett kisebb létszámú szobákat és egy foglalkoztató helyiséget is ki tudnának alakítani.
A szállón készülnek az év végi ünnepekre is, próbálják meghitté, családiassá tenni a hajléktalanok karácsonyát. A lakók pedig köszönik a magánembereknek, vállalkozók, hogy egész évben és ilyenkor is gondolnak rájuk különböző felajánlásokkal.