(►) Telt házas Lovas Majális, országos csúccsal záruló nagydíj (galéria)
Közélet

Mint szerda délelőtt beszámoltunk róla, a Hirling József Lovasparkban egész napos Lovas Majálist rendeztek, amelyen a lovasversenyek mellett közönségszórakoztató show-számok, natura park, kirakodó vásár, lovas színház, tombolasorsolás várt széles körű vendéglátással a látogatók számára. A telt ház mellett folyó eseményen az utolsó versenyszámot, a nagydíjat Burucs Borbála Miami De Garderrel nyerte 190 cm-rel, majd ezt követően ketten csúcskísérletet jelentettek be. Szotyori-Nagy Kristóf 195 cm-es magassággal új országos csúcsot ugrott Chachacha 2-vel (címképen).

Reggel 9 órától folyamatosan érkeztek a látogatók a Hirling József Lovasparkba május 1-jén. A város apraja-nagyja a lovasparkban ünnepelt a látogatószám alapján. A rendezők délelőtt egy lovaskülönítményt is indítottak és bejárták a várost népszerűsítendő a nagy eseményt. Erről ide kattintva olvashatnak! Az alkalmi néző toborzás jól sikerült, mert özönlöttek a népek a lovasparkba, ahol sokszínű program várt a közönségre.

A nagydíj átadása Burucs Bora (Viktor-i SE) számára, aki Mimai De Garderrel nyerte a korlátugratást

Délelőtt két versenyszámot rendeztek, 110 cm-es és 120 cm-es magasságon. Az ország számos településről érkeztek sportolók, hogy összemérjék tudásukat és sok helyi versenyző is nyeregbe szállt az érmekért, plakettekért, no meg a jelentős pénzdíjakért. A nap során összesen 5 versenyszámot tartottak meg. Kifejezetten díjugrató versenyt négyet és egy úgynevezett ride and drive kört, ami lovagolj és vezess névvel illethető magyarul. A közönség valamennyi szám során lelkesen biztatta a lovasokat.

A nagydíjgyőztes páros Burucs Bora és Maiami De Garder 190 cm-en

De nem csupán egymásutáni versenyekből állt a nap. A közönségszórakoztatás széles spektrumában helyi egyesületek, mint a Halas Fitness Egyesület, a Halas Balett, a GrandUp Kids és a Halasi boksz klub léptek fel látványos repertoárral. Csikós és fogat bemutató (Szegedi Gábor világbajnok hajtóval) is szerepelt a műsoron. Nagy sikert aratott a délután 2-kor kezdődött az Isaszegi Szent Márton Lovas Hagyományőrző Egyesület huszár bemutatója. A lovasok a karusszel gyakorlatok mellett magyar és osztrák lovascsatát jelenítettek meg a közönség nagy tetszésére. Természetesen magyar győzelem született.

A Halas Balett csapata az arénában (fotó: Katusné Gudmon Kata)

Ugyancsak nagy sikert hozott a szimultán versenyszám és a ride and drive. Utóbbi körben közönségdíjat nyert és a legnagyobb tapsot kapta a Fazekas István, Szegedi Gábor kettős. A magyar bajnok díjugrató Fazekas István Maximus-szal ugratott, majd ló nélkül akadályokat teljesített, ezután pedig a Szegedi Gábor világbajnok által hajtott fogattal zárták az akadálypályát. Hatalmas ováció mellet teljesítették a verseny követelményeit.

A ride and drive különdíjas párosa lett a Szegedi Gábor, Fazekas István kettős

A szervezők a múlt tiszteletének kifejezése okán évfordulós megemlékezéseket tartottak. A lovasbázis elmúlt több mint félévszázada során elért sportsikerek még ma is élő legendáit vonultatta fel és ünnepelte az arénában.

Dallos Gyula miniszteri biztos a születésnaposokkal: Varró József és Bánfi Vilmos 80 és Dózsa Károly 75 évesek

A 70. születésnapja alkalmából Szegedi Gábor fogathajtó világbajnokot, Guiness rekorder pusztafogathajtót, Dózsa Károlyt, a Lovasiskola volt parancsnokát 75. születésnapja, Varró József olimpikon, katonai világjátékok győztes, sokszoros magyar bajnokot 80. és ugyancsak 80. születésnapja alkalmából Bánfi Vilmos nemzetközi pályaépítőt köszöntötték a szervezők. Őket Kardos István fogatán Szegedi Gábor hajtó hozta be a küzdőtérre. A hintón helyet foglalt még Nagya Andrea, aki az 1994-es Militari OB győztes csapatának tagja volt. Belovagoltak csapattársai Füzér Gábor, Sós Attila és Fazekas István, utóbbi az 1994-ben díjugrató OB győztes csapat tagjaként. Ők 30 éve hoztak dicsőséget a halasi lovassportnak.

Tolnai Hanna és M-Flipper D'19, a 110 cm-es kör győztes párosa (fotó: Katusné Gudmon Kata)

Megemlékeztek a szervezők Suti Istvánról, aki 55 éve a NATO bajnokságon győzött Bécsben, nagy meglepetést okozva, az akkor ellenségnek számító nyugati katonai tömb, a NATO lovasainak körében. Az ünnepelteknek Dallos Gyula miniszteri biztos, Fülöp Róbert polgármester és Szotyori-Nagy Kristóf, a Díjugrató Szakág elnöke adtak át díjakat, emlékplaketteket.

A ride and drive első három helyezettje a díjátadókkal

Ezután jött nap legnagyobb közönségszámot vonzó eseménye, a Nemzeti Lovas Szinház előadása. Pintért Tibor társulata ezúttal is hozta a kötelezőt, meg még azon felül. Bemutatójuk nemzeti érzelmeket felkorbácsoló dalokat tartalmazott látványos lovas formációk kíséretében. A közönség nem engedte el könnyen a társulatot, visszatapsolták őket. Tenyáék engedtek a nézőknek é ahogy illik, ráadást adtak. A műsort a színház trükklovasainak produkciója követte, szintén hatalmas közönségtetsztéssel.

Pintér Tibor lovával köszönti a közönséget

A nap legizgalmasabb versenyszámát hagyták utoljára a szervezők. Valamivel négy óra utáén kezdődött a korlátugratás versenyszám, amely egyben Kiskunhalas város nagydíját is jelentette. A nyolcfős mezőny egymillió forintért küzdött. Az akadálymagasságot körről-körre emelték Karádi László nemzetközi pályaépítő és csapata. Aki verőhibát ejtett, az kiszállt a versenyből. Végül 190 cm-en négyen maradtak, de csak egyetlen hibátlan teljesítmény született Burucs Borbálának (Viktor-i SE) és társának Miami De Gardernek köszönhetően. Így a város nagydíját Borának adhatta át Fülöp Róbert polgármester.

Ódor Enikő (Jason Statham, Equitania LC) veszi át a díjat, a 120 cm-es kör győzteseként Rémi Gábortól, az F Automobil Kft. kereskedelmi igazgatójától

Természetesen ennek a körnek sem simán lett vége. A győztes Burucs Borbála 11 éve fennálló csúcsának megjavítására ketten is bejelentkeztek. Védőként Bora (Miami De Garder) és a versenyben jó formát mutató Szotyori-Nagy Kristóf (Prosper LK) Chachacha 2-vel. Utóbbi kezdett és egy nagyszerű körrel hibátlanul vette a gátakat az utolsó 195 cm-es akadállyal együtt. A csúcsot elvette Burucs Borbálától ezzel Szotyori. Következet a visszavágás Bora részéről, ám ezúttal Miami-val hibáztak. Így az új csúcstartó Szotyori Nagy Kristóf, aki nem mellesleg a szakág elnöke, és a Magyar Lovas Szövetség elnökségi tagja.

Az ugrálóvár a fedeles lovardában várt a legkisebbekre (fotó: Katusné Gudmon Kata)

Az eredmények: (1-3 helyezettek):

1. vrsz. 110 cm nyitott, időre (25 induló)

1. Tolnai Hanna, M-FLIPPER D'19, Antal Tanya LSC, 0 hp, 54,92 mp
2. Dér Tibor, MYA, Kentaur Lovas Egylet    Nyitott, 0 hp, 54,98 mp
3. Dr. Nagy Henriett, KINCSEM ROYAL FLUSH, Kurca-Menti LE, 0 hp, 55,22 mp

2. vrsz. 120 cm nyitott, időre (22 induló)

1. Ódor Enikő, JASON STATHAM,Equitania LC, 0 hp 63,03 mp
2. Bencses Réka, VIVANTIC M, Sugo-Horse Park LE, 0 hp, 73,84 mp
3. Kasi Kíra, CAN DO IT, Kiskunhalasi  LTSE, 0 hp, 74,02 mp

Nagy Andrea, az évfordulós köszöntések során hintón fogadta az elismerést Varró József társaságában (fotó: Katusné Gudmon Kata)