
Tiszteletadás a kuruc szobornál (galéria)
A búsuló kuruccal mi is fejet hajtunk. 317 évvel ezelőtt történt a véres halasi csata. Az összeütközés hősei előtt sokan tisztelegtek október 5-én délután a Kossuth utcai kuruc szobornál a Halasi Média és Kultúra Kft. szervezésében. A megemlékezésen a Szilády Áron Református Gimnázium diákjai adtak műsort. Beszédet mondott Makai Imre a Szent József Katolikus Általános Iskola történelemtanára. A megemlékezés virágok, koszorúk elhelyezésével zárult.
1703. október 5-én a Rákóczi szabadságharc egyik legvéresebb csatája zajlott le Kiskunhalason. Az ütközetben 234 kuruc katona vesztette életét, Minden esztendőben a csata napján az ütközet helyszínén – a II. Rákóczi Ferenc Katolikus Gimnázium és Technikum egykori kollégiumának területén – és a hősök nyughelyén, a Kossuth utcai kuruc szobornál is tartanak megemlékezést.

Damkó József szobránál a Szilády Áron Református Gimnázium diákjai adtak műsort, énekkel, versekkel tisztelegtek a hősök előtt. Emlékező beszédet Makai Imre a Szent József Katolikus Általános Iskola történelemtanára mondott. – Rövid, de annál véresebb harc volt, a legdrágábbat adták a hazának, az életüket. A búsuló kuruccal mi is fejet hajtunk, ők pedig példát adnak nekünk, hogy mi is helyt tudjunk állni – hangsúlyozta az ünnepség szónoka. Majd koszorúkat, virágokat helyeztek el az emlékezők, a városvezetés, a képviselő-testület tagjai, a különböző szervezetek és intézmények képviselői.

A halasiak 200 évvel a csata után állították az emlékezésnek helyszínt adó kuruc szobrot. A Búsuló kuruc az ország első kuruc vitézt ábrázoló szobra, melyet 1904. november 27-én avattak fel. Damkó József sóskúti homokkőből faragta ki a másfélszeres életnagyságú alakot. Hikishc Rezső építész tervezte a talapzatot, amely hasonlóan monumentális és előtte áll a hatalmas kőlappal lefedett kripta.
